Pitäisi käydä ekaa kertaa katsastamassa PDF:llä varustettu auto. Usein neuvotaan että olisi hyvä kengittää autoa ennen katsastusta, mutta kuinka kova kengitys riittää? Riittääkö että ajelee vain esim. normaalia pienemmillä vaihtella, jotta moottori kiertää kunnolla? Vai pitääkö mennä motarilla kahtasataa? Ja kuinka pitkään? 20km vai 200km?
Kenkää ennen katsastusta
katsastuttaja
9446
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Nopeudella ei niinkään väliä, vaan kierrosluvulla... Yli 3 tonnia mittarissa ja muutama minuutti pitäisi riittää.
Toisaalta, jos kiihdytät normaaliajossa reippaasti (ja mikset kiihdyttäisi?), niin kyllä sen pitäisi ilman kenkimistäkin läpi mennä.
Ok, riittää siis että tämän päivän kierrättelee vähän reippaasti, kun menee huomenna katsastamaan ja katsastamaan mennessä tietysti sama juttu.
Viimeksi kun kävin katsastuttamassa benssiinimoottoriautoa niin vinguttelin kottorille 10km kolmosella motarilla ja katsastus mies oikein erikseen mainitsi että päästöarvot ovat erinomaisen hyvät. Liekkö vaikutusta tuolla ajosuoritteella.
PDF (lyhenne sanoista Portable Document Format) on Adoben kehittämä
PostScript-kieleen pohjautuva ohjelmistoriippumaton, siirrettävä tiedostomuoto.
Jos autossasi on integroitu tietokone niin sitä ei katsastuksessa tarkisteta. Jos se on vielä käyttökelpoinen niin älä anna kenkää.
Jännää mitä kaikkea toisten autoista löytyy. Minulla on vain DPF (diesel particulate filter) omassani ;-)
Kun on hiukkassuodin, ei ole mitään hyötyä eikä järkeä sitä revittää noen vähentämiseksi. Ei se nokimäärä nollasta mihinkään vähene! Se suodin on siellä putkessa sitä varten, että nokea ei putkesta tule ulos!
Joo, jatka vain untasi, kommenttisi ovat unenpöpperöisiä. Liekö kertynyt jo suodattimesi täyteen, kannattaisi puhdistaa välillä, vaikka sen putken kautta.
Aja vähintään satasta ja seuraa peilistä milloinka hiukkasloukku tyhjenee.
Runsaan mustan savupilven tultua voit mennä katsastukseen.
Mikäli loukku sattuu tyhjenemään konttorilla tulee ikuinen ajokielto.
Noi konttorin vehkeet on niin antiikkisia, että vaikka heittäsit koko suodattimen mäkeen ja menisit mittaukseen kylmällä koneella, ei mittarit värähdäkään. Täyttä rahastusta koko homma. Saadaan korkeintaan täysin vialliset vanhat autot jäämään nalkkiin.
Itelläkin aikoinaan meni Skoda aina läpi, vaikka se savutti kuin hinaaja verrattuna nykyiseen suodattimella varustettuun autooni. hähähähäh
Skeidallesi sallittiin 1000-kertaa suurempi nokipäästö.