http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/F4798384ACD179A1C22572E5003ACBF9?OpenDocument&lang=FI
Kirkolla mittavat tulot
5
72
Vastaukset
- Rahat gaymansaarille
Kirkon tulot huipussaa, silti myydään omaisuutta ja nostetaan veroprosentteja. Mikä tässä yhtälössä mättää?!?
- fogf
Se, että kirkon kulurakenne on niin toivottoman raskas!
Palkat, ja erityisesti eläkekulut sekä kiinteistönhoitokulut karkaavat kovaa vauhtia.
Kirkon kiinteistöissä on myös melkoisesti korjaustarpeita joihin ei varoja tule löytymään.
Kun joudutaan myymään huonokuntoisia rakennuksia, ne jotka edes jotenkin kelpaavat ostajille, saadaan vain alhaisia myyntituottoja.
Nyt nurkissa nitisee, 10 vuoden kuluttua paukkuu!
Kannatta tietenkin jatkuvasti pitää esillä tuo Helsingin Kampin uusi kappeli jonka budjetti on taas karannut käsistä.
Kirkko toisaalla valittaa eroajien aiheuttamaa talouskurimusta joka estää kirkkoa auttamasta hätää kärsiviä, mutta toisaalla sijoittaa 7.000.000€ seiniin.
Siinä paljastuu kirkon arvot!- Leenix
Tuo päätös on kieltämättä aika ihmeellinen enkä ymmärrä että menivät mukaan tuollaiseen.
Jostain olin lukevinani että idea tuli ihan kaupungin virkamiesten piiristä, eikä osattu vastustaa kiusausta saada varmaan vihoviimeinen kirkolle annettava maamerkki keskeisellä paikalla Helsinkiä.
Olen joulun jälkeen kulkenut muutaman kerran sen ohi ja kyllä se istuu kuin rupi nenänpäässä - ei sovi ympäristöön mitenkään.
Vaikka se onkin nyt uusi, niin veikkaan ettei se tule kestämään meidän ilmastoa vaan että se tulee vaatimaan jatkuvia korjauksia.
Hukkaan menevää rahaa!
- Part77
Kampin kappelissa on monta päivystävää sosiaalityöntekijää. Kaupunki ja kirkko tekevät yhdessä työtä.
Kun Temppeliaukion kirkko valmistui, sitä kritisoitiin. Kuitenkin kirkko on maksanut itsensä moneen kertaan sillä, että turistit jättävät lähetyskynttelikköön rahaa. Kampissa olisi myös helppo kerätä rahoitusta samalla tavalla. - Jebs66ei
Rahalla mitään väliä, kun moraaliton kansa ollaan tätä vauhtia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1501479
- 104911
- 75733
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15573ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40504Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m157476Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..44462- 26409
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185402