Olen usein väittänyt, että maailmankaikkeus ei laajene, vaan pyörii. Luonnollisesti palstan viisaat ovat naureskelleet minulle makeasti. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että tiedemiehet ovat minun kanssa samaa mieltä. Olisivat tulleen minulta kysymään, niin ei olisi tarvinnut tehdä kallista tutkimustyötä.
http://www.avaruus.fi/uutiset/kosmologia-ja-teoreettinen-fysiikka/kaikkeus-syntyi-pyorivana-ja-luultavasti-pyorii-edelleen.html
Maailmankaikkeus pyörii
12
112
Vastaukset
- GeoCentryCism
Jep jep. Mites se laajeneva tila tai taustasäteily todistikaan pyörivän maan puolesta?:D
Jotta kaikkeuden voisi katsoa pyörivän, sen asemaa tulisi (käsittääkseni) voida verrata johonkin ulkoiseen koordinaatiston. Onko käsityksessäni jokin virhe?
Mietin asiaa hieman. Eiköhän tuossa kaikkeuden pyörimisessä täydy nyt olla kyseessää sellainen asteittain vaihtuva tlanne, jossa sisemmät osat pyörivät vinhemmasti ja ulommat leppoisammin (tai päin vastoin) kuvitteellisen keskustan ympäri. Tällöin voitaisiin kiinnittää koordinaatisto vaikka johonkin keskialueelta valittavaan kokonaisuuteen ja havaita ulompien osien kiertyvän sen suhteen.
Tämä olisi siksi jännää, että voisimme määritellä kaikkeuden keskipisteen.
Linkissäsi ei kylläkään kielletty maailmankaikkeuden laajenemista.
- asianharrastaja
Oikeastaan päinvastoin, siinä pohdittiin myös mahdollisen pyörimisen ja laajenemisen yhteisvaikutusta:
"PS: If the Universe is spinning would there be a different rate of spin from the early universe to the present Universe?
If expansion is increasing what would occur to the spinrate?
If there is an absolute inertial frame relative to which the universe is spinning, and in which angular momentum is conserved, then its spin rate would slow down with expansion. Conversely as you plot back into the Big Bang the spin rate should go up - infinitely so as t -> 0?? Perhaps that is a possible cause of a bounce?"
Kaikkiaan kyse on eräiden avaruuskohteiden pyörimissuuntien jakautumassa ilmenevien tilastollisten anomalioiden havainnosta, jolle tarjotaan sekä tätä että eräitä muitakinn selityksiä. Uusia mittauksia on tekeillä ja keskustelukin kesken.
- HEH!
>Olen usein väittänyt, että maailmankaikkeus ei laajene, vaan pyörii.<
SamiA:ko se siinä buahahattelee. Menit laittamaan saman väitteen omalla nikillä ateismipalstalle, tollo.- asianharrastaja
Ei tämä taida SamiA olla, vaan paljon aikaisemmasta tuttu savolainen omatekoinen kosmologi. Paremmin sitä Aukino/Kvasin tyyppiä, mutta ei sama.
- HEH!
asianharrastaja kirjoitti:
Ei tämä taida SamiA olla, vaan paljon aikaisemmasta tuttu savolainen omatekoinen kosmologi. Paremmin sitä Aukino/Kvasin tyyppiä, mutta ei sama.
Oli miten oli mutta näin Sami tarinoi attepalstalla:
>Tiedemiehet samaa mieltä Samin kanssa.
Olen usein väittänyt, että maailmankaikkeus ei laajene, vaan pyörii. Luonnollisesti palstan viisaat ovat naureskelleet Samille makeasti. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että tiedemiehet ovat Samin kanssa samaa mieltä. Olisivat tulleen minulta kysymään, niin ei olisi tarvinnut tehdä kallista tutkimustyötä.<
Voihan tämä tietenkin olla matkijakin. - kvasi
asianharrastaja kirjoitti:
Ei tämä taida SamiA olla, vaan paljon aikaisemmasta tuttu savolainen omatekoinen kosmologi. Paremmin sitä Aukino/Kvasin tyyppiä, mutta ei sama.
En näe väitteessäsi mitään tolkkua.
- väite ja todistus
On kaksi eri asiaa väittää jotakin ja todistaa se.
Giordano Brunokaan tuskin oli ensimmäinen, joka väitti että muidenkin tähtien kuin auringon ympärillä on planeettoja, ja että niillä planeetoilla ehkä on elämää, mutta Bruno ja kumpp. eivät olisi pystyneet todistamaan väitettään.- Apo-Calypso
Milloinkohan Giordano Bruno mahtoi elää, ja mitäköhän työkaluja hänellä oli käytössään?
Olet tollo.
- 13ref
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10506310#comment-54056347
SamiAhan se. Olisi pitänyt arvata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss986238Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243627- 1792279
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2382139Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1821838Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2901644Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.91255- 691134
Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.211080Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1201080