Jaikal ja Benny Hinn

Semper.Fidelis kirjoitti 9.3.2012 09:42 aloituksessa "Eksytyksen tunnistaminen" näin

"Olen monet kerrat kysynyt jaikalilta hänen arviotaan mm. Benny Hinnistä. Vastauksia on tullut joko sellaisia, ettei hän tunne ko. kaveria lainkaan tai sitten, ettei hän tunne kaveria tarpeeksi.."

Mä olen käsittänyt niin, että te, jotka opetatte palstalla ja tai olette ahkeria kirjoittajia, tiedätte missä mennään. Voiko olla totta, että jaikal olisi väittänyt, ettei tunne Benny Hinniä? Kyllähän me oppimattomatkin tunnetaan hänet. Toiset ovat puolesta ja toiset vastaan. Mun on vaikee uskoa, että jaikal olisi sanonut, ettei tunne Hinniä. Kaikki uskovathan Hinnin tuntee eikä jaikal voi olla tietämätön.

Onkohan tässä joku sekaannus?
1392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ensinnäkin, kukaan täällä ei ole opettaja eikä opeta. Toiseksi, yököttää tuo jatkuva ihmispalvonta. Se ei ole Jumalasta. Jumala ei hyväksy ihmispalvontaa.
Se on aivan sama mikä joku Benny Hinn on, vai onko mikään. Myöskään jonkun jaikalin tai muunkaan lihallisen ihmisen mielipiteet eivät ole, eivätkä saa olla tärkeitä.
Aloittajalle neuvo: Pitäydy yksin Raamatun Sanassa, siinä on sinulle kylliksi.

Äänestä
  • Vakavalle neuvolle, kyllä armolahjat toimii määrättyjen henkilöiden kautta, se ei ole ihmispalvontaa.

    Äänestä

  • Totuus Raamatusta kirjoitti:

    Vakavalle neuvolle, kyllä armolahjat toimii määrättyjen henkilöiden kautta, se ei ole ihmispalvontaa.

    Kyllä armolahjat toimii. Mutta ne henkilööt eivät vaahtóa täällä milloin mikäkin on totta ja oikein. Jos kyseessä on Jumalan Henki, niin se poistuu ja pysyy erillään näistä ihmislähtöisistä sanan nakkeluista.

    Äänestä

Kuka puhuu totta
Jumalan Sana puhuu totta hän joka puhuu Jeesuksen lihaan tulleksi ja julistaa hänen nimeää ja hänen nimessään parantaa.
Häntä kunnelkaa sellaiste jotka kaikkinaisilla sanoilla ja arvostelulla ja tuomiolla pyrkivät esittämän tumiota jokun sanoista ja teoista, voivat katsoa itseään peilistä ja katsoa onko omassa teossa parannuksen paika.
Tällä kuljetaan ja häväistään ja hukutaan ihmisiä varsinkin sellaisia ihmisiä, jotka kulkevat Jeesuksen nimessä puhuen heitä pilkataan ja häväistään.
Mutta joka toimii oikein Jeesus hänet palkitsee sillä siitä tiedämme kuka on oikealla tiellä hän joutuu pilkattavaksi niinkuin Jeesus.
Sillä paha ei käy pahaa vastaan koskaan taistelua, vaan paha käy hyvää ja totuutta vastaan taiselua.
Paha tekee kaikensa, ettei Jumalan vatakunta leviäisi mutta hänellä on määräaikansa.
Lopulta hekin saavat palkansa. Heidän nimeään ei löydy elämänkirjasta.
Siksi varoituksena älkää nousko Jumalaa ja hänen työntekiöitään vastaan.
Tutkikaa mikä on totta ja mikä valhetta!

Lukihäiriöinen

Äänestä
  • Eikö olisi jo aika lopettaa teatterileikit. Tosi usko on asia erikseen. Ihminen voi pettää itseään mutta ei tosiuskovia ja Jumalaa.

    Äänestä

Jaikal todella on kykenemätön tai haluton, todennäköisesti sekä että, siis sekä kykenemätön että haluton, ottamaan mitään kantaa Benny Hinnin ja hänen kaltaisten mega-eksyttäjien toimintaan.

Joitakin aikoja sitten jaikal vetosi siihen, ettei hän tiedä Hinnistä mitään. Huomattuaan, ettei hänen ns. tietämättömyyttään BH:sta, oteta vakavasti, jaikal on leimannut kaikki arvostelevat kannanotot uskonnollisista eksyttäjistä tuomitsemiseksi.

Paljonko sillä on merkitystä, että joku jaikal ei pysty eikä halua lausua yhtään mitään aikamme räikeimmistä eksyttäjistä?

Todennäköisesti ei paljoakaan. Mutta kun kyseessä on armoitettu opettaja, jollaisena jaikal itseään pitää omassa seurakunnassaan ja myös nettisivuillaan sekä Suomi24:ssä, niin asia ansaitsee tulla huomioonotetuksi.

Kysyt: >>Onkohan tässä joku sekaannus?

Äänestä
  • Jaikal ei ole mikään opettaja eikä ole koskaan ollutkaan.

    Äänestä

  • oikaisu kirjoitti:

    Jaikal ei ole mikään opettaja eikä ole koskaan ollutkaan.

    Ei jaikal minunkaan mielestäni opettaja ole; ei ainakaan luotettava sellainen. Tarkoitin viestissäni tässä ketjussa 10.3.2012 klo 20:47, että jaikal on OMASTA mielestään opettaja. Sen aseman hän on itselleen varannut ja kehuu siinä toimessa menestyneensä hyvin!

    >>Olen kuullut helluntaiseurakuntien arvostettujen opettajien opettavan samalla tavalla kuin minä opetan näistä asioista.

    Äänestä

niin, mr. Hinn on lähes tuntematon suuruus "perus-helluntailaiselle". Minäkin olen tullut tietämään hänestä vasta täällä S24:ssä, en omissa seurakuntapiireissäni. En ollut sitä ennen kuulut koko ukosta yhtään mitään.

Muistelen, että jaikal on joskus kertonut, ettei tiedä Benny Hinnistä. Se on paljon mahdollista, koska tämä Hinn on yksi niistä "aivan hurjasti Suomea rakastavista" amerikan ihmemiehistä, jotka helpon rahan toivossa ovat joskus täällä piipahtaneet.. Vihjaan nyt siis Ruotsiin, jossa jaikal on kertonut asustelevansa. Onko Hinn Ruotsissa sen enempää tunnettu?

Nythän viime syksynä Hinni taisi jostakin syystä tehdä U-käännöksen ja menikin saarnausreissulle Englantiin?

Tämä on taas niitä henkilöön kohdistuvia ketjuja, joita ylläpito vain edelleen suosii.

Äänestä
  • Oletko kuullut "Toronton siunauksestakin" vasta täällä S24:ssä?

    Muistatko tode*, milloin kävit "Aktiivisen unohtamisen kurssin"?

    Kun tarkkaan muistelet, niin olikohan jaikal samalla kurssilla;)?

    Äänestä

  • Jaikal ei asu ruotsissa vaan Vaasan läänissä. Tarkemmin en kerro koska jotain yksityisyyttä saa jokaisella olla vaikka olemmekin täällä kasvottomina.
    Täällä on niin helppo olla jotain ihan muuta kuin on.

    Äänestä

  • Joo, Benny Hinnin piti tulla Nokia Mission vieraaksi, mutta sai niin paljon vastustusta, että totesi ettei kannata tulla, Englannissa tienaa paremmin.

    Sitäpaitsi samaan syssyyn oli muistaakseni tuo Markku Koiviston homo-paljastus ja niin Missio koki muutenkin aikamoisen pohjaromahduksen ja tuo romahtaminen jatkuu yhä, porukat vähenee siellä vähenemistään.

    Äänestä

  • old_profile_40810 kirjoitti:

    Oletko kuullut "Toronton siunauksestakin" vasta täällä S24:ssä?

    Muistatko tode*, milloin kävit "Aktiivisen unohtamisen kurssin"?

    Kun tarkkaan muistelet, niin olikohan jaikal samalla kurssilla;)?

    oli puhe Benny Hinnistä, eikä hän tosiaankaan ole ollut suuri puheenaihe helluntaikirkoissa. Ehkä siellä teidän suunnalla on, mutta noin yleisesti ajatellen Toronton tuulia kuskailivat tänne muut, kuin Hinn. Sen tähden Hinn on jäänyt myös minulle tuntemattomaksi suuruudeksi. Nyt jo tiedän hänestä enemmän, aivan tarpeeksi, sanoisin.

    Toronton siunauksesta olen kuullut puhuttavan, ja sattuneesta syystä olen ottanut siitä pöllähdyksestä selvää vähintäinkin yhtä paljon kuin sinä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuka puhuu totta? kirjoitti:

Semper.Fidelis kirjoitti 9.3.2012 09:42 aloituksessa "Eksytyksen tunnistaminen" näin

"Olen monet kerrat kysynyt jaikalilta hänen arviotaan mm. Benny Hinnistä. Vastauksia on tullut joko sellaisia, ettei hän tunne ko. kaveria lainkaan tai sitten, ettei hän tunne kaveria tarpeeksi.."

Mä olen käsittänyt niin, että te, jotka opetatte palstalla ja tai olette ahkeria kirjoittajia, tiedätte missä mennään. Voiko olla totta, että jaikal olisi väittänyt, ettei tunne Benny Hinniä? Kyllähän me oppimattomatkin tunnetaan hänet. Toiset ovat puolesta ja toiset vastaan. Mun on vaikee uskoa, että jaikal olisi sanonut, ettei tunne Hinniä. Kaikki uskovathan Hinnin tuntee eikä jaikal voi olla tietämätön.

Onkohan tässä joku sekaannus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu