Tässä syyt miksi uusi trilogia kusee!

LucasSUCKS!

Suosittelen katsomaan. Näiden arvostelujen jälkeen ymmärtää, kuinka pahasti uusi trilogia kusee. Mitäköhän helvettiä Lucas ajatteli tehdessään uutta trilogiaa.. Pistää sanattomaksi, kuinka paljon epäloogisuuksia uusi trilogia sisältää.

Episodi 1 - Pimeä uhka
http://redlettermedia.com/plinkett/star-wars/star-wars-episode-1-the-phantom-menace/

Episodi 2 - Kloonien Hyökkäys
http://redlettermedia.com/plinkett/star-wars/star-wars-episode-ii-attack-of-the-clones/

Episodi 3 - Sithin Kosto
http://redlettermedia.com/plinkett/star-wars/star-wars-episode-iii-revenge-of-the-sith/

11

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PäiväniMurmelina

      Tee oma trilogia jos Steven versio kelpaa. Koska kyseessä on satutarina ei siltä voi paljon vaatia. Lapsellista touhua.

    • Moneytalkss

      George Lucas on oiva esimerkki kun nerokkaasta pikku ohjaajasta tulee rahanahne Hollywood paskiainen.

      Lucas oli aikoinaan todellakin erittäinen nerokas ohjaaja ja siitä on todisteena Uusi Toivo. Hän oli myös kapinallinen, joka vastusti Hollywood-pamppujen säännöksiä ja halusi tehdä jotain ainutlaatuista.

      Mutta kun rahaa alkoi tulla Lucas siirsi Tähtien Sodan painopisteen elokuvista oheistuoteisiin ja vuosien aikana hänestä itsestään tuli osa Hollywood-pamppujen kerhoa. Raha vei mennessään. Sääli...

    • KyleKatarn.1987

      Herra Plinkettin arvostelut ovat entuudestaan tuttuja myös minulle ja ainakin omasta mielestäni niissä on hyvin paljon asiaa. Plinkettin vinoutunut huumori ja armoton kritiikki, joka saattaa olla joillekin liikaa, teki ainakin minulle näiden arvostelujen katsomisesta sangen viihdyttävää ja hupaisaa puuhaa, vaikka periaatteessa aihe onkin masentava.

      Luvassa on paljon George Lucasin sättimistä, mutta minusta hän on suuren osan siitä ansainnutkin, koska hänestä on mielestäni tullut ylimielinen ja piittaamaton pohatta, joka ei enää välitä faneistaan. Itse asiassa hän sanoikin eräässä haastattelussa, ettei piittaa pätkääkään fanien mielipiteestä uusien Star Warsien suhteen, mikä on aika kiittämätöntä, koska ilman fanejaan hän ei olisi siinä asemassa missä tänä päivänä on.

      Mielestäni hänellä olisi ollut pyhä velvollisuus noudattaa uusissa elokuvissa vanhojen osien tyyliä ja tehdä niistä henkilöpainotteisia elokuvia huolellisesti mietityllä ja johdonmukaisella tarinalla, koska siinä se Star Warsin vetovoima alun perin piili. Lucas oli vain liiaksi kiinnostunut tehostetehtailusta ja omien poliittisten mielipiteittensä sisäänkirjoittamisesta piitatakseen siitä kaikkein tärkeimmästä, eli tarinasta, josta sitten tulikin epälooginen sillisalaatti. Mutta kuten sanottua, menestys vei miehen mennessään ja hän lienee tätä nykyä ajautunut henkisesti liian kauaksi siitä mielentilasta mistä hänen erinomaiset ideansa joskus kauan sitten kumpusivat.

    • Veteranfan

      Ainoa asia mikä uudessa trilogiassa kusi,on se että sitä piti odottaa 16.vuotta!!!

      Itse Star Warsin luojaa George Lucasia en lähde syyttämään epäloogisuuksista,niitä epäloogisuuksia löytyy myös vanhasta trilogiasta,joten se epäloogisuus kuuluu Star Warsin henkeen.
      Onneksi Lucas loi taruunsa ainoastaan 6. leffaa,suurempi määrä leffoja olisi saanut monet fanit varmasti kärvistelemään epäloogisuuksien ääretöntä lukumäärää.

      Fanien pitää vain osata katsoa uutta trilogiaa ennakkoluulottomammin,eli uuden trilogian maailma on sitä Star Warsia,jonka Lucas on luonut kolmen vuosikymmenen aikana mielikuvitukselisella pikkupojan asenteella.Ilman sitä pikkupojan asennetta Lucas ei olisi luonut ainuttakaan Star Wars elokuvaa.

    • Yoda2

      Olen samaa mieltä Veteranfanin kanssa. Eikä suoraan sanottuna uuden trilogian leffoille tarvitse perustaa uusia sivuja jotta niitä voitaisiin haukkua. Ja en tarkoita sitä että täällä ei voisi kertoa mielipiteitään ja haukkua vaan sitä että täällä on jo sivuja joissa voi kommentoida uutta trilogiaa ja mielestäni kannattaisi kirjoitella sinne eikä aina perustaa uusia sivuja.

      • Pidän mollemmista trilogioista ja uudessa on paljon mielenkiintoisia hahmoja joiden tarinaa ja kehitystä näemme paremmin Clone wars sarjassa. Isoin asia mikä minua nyppii on se että miten suuri ja mahtava Galaktinen Imperiumi saa tekniikan kehityksen laskemaan kuin lehmän häntä? myös humanoidit ja muut otukset ovat kadonneet lähes totaalisesti. Näissä asioissa olisi voinut käyttää luovuutta käsikirjoituksessa uudessa trilogiassa. Myös Yodasta ei olisi tarvinnut tehdä pomppivaa vihreää pelleä vaan Yoda olisi pitänyt pitää Jedinä joka ei käytä väkivaltaa edes puolustukseen vaan olisi laukonut näitä viisauksia originaali trilogian tapaan. Mutta tehty mitä tehty ja tämä uusi trilogia sai mukaansa joukon uusia faneja ja Star Wars sai elin aikaa seuraavat 15-20 Vuotta.....ehkä sitten näemme mitä tapahtui Jedin paluun jälkeen?


      • KyleKatarn.1987
        darth-opress kirjoitti:

        Pidän mollemmista trilogioista ja uudessa on paljon mielenkiintoisia hahmoja joiden tarinaa ja kehitystä näemme paremmin Clone wars sarjassa. Isoin asia mikä minua nyppii on se että miten suuri ja mahtava Galaktinen Imperiumi saa tekniikan kehityksen laskemaan kuin lehmän häntä? myös humanoidit ja muut otukset ovat kadonneet lähes totaalisesti. Näissä asioissa olisi voinut käyttää luovuutta käsikirjoituksessa uudessa trilogiassa. Myös Yodasta ei olisi tarvinnut tehdä pomppivaa vihreää pelleä vaan Yoda olisi pitänyt pitää Jedinä joka ei käytä väkivaltaa edes puolustukseen vaan olisi laukonut näitä viisauksia originaali trilogian tapaan. Mutta tehty mitä tehty ja tämä uusi trilogia sai mukaansa joukon uusia faneja ja Star Wars sai elin aikaa seuraavat 15-20 Vuotta.....ehkä sitten näemme mitä tapahtui Jedin paluun jälkeen?

        Kaukaisessa galaksissa vallitsi Uuden Toivon aikaan teknologinen rappiotila, koska muodostamisensa jälkeen Imperiumi pakkolunasti kaikki mahdolliset tehtaat omaan käyttöönsä. Kaikki suurimmat aseiden, hyötyteknologian ja tähtilaivojen valmistajat kuten Incom, BlasTech Industries, Sienar Fleet Systems ja Kuat Drive Yards (joka oli galaksin suurin avaruustelakka) valjastettiin Galaktisen Imperiumin alle, jolloin tavallisilla tallaajilla ei pahemmin ollut muuta vaihtoehtoa kuin omin käsin valmistaa tarvitsemiansa kapistuksia joistakin vanhoista varaosista tai vaihtoehtoisesti he saattoivat etsiä palveluita joiltakin pieniltä nyrkkipajoilta, joista Imperiumi ei ollut niiden alhaisen laadun vuoksi kiinnostunut. Tällä aika paljolti selittyy teknologian katoaminen/taantuminen Galaktisen Sisällissodan aikaan. Imperiumi tosin oli aina hyvin varustettu sattuneesta syystä.

        Mitä taas tulee useimpien muukalaislajien katoamiseen, niin Imperiumihan oli johtajiaan myöten äärimmäisen rasistinen organisaatio, eikä esimerkiksi kelpuuttanut palvelukseensa muita kuin ihmisiä. (Tosin Thrawnin Imperiumi oli poikkeus tähän, mutta hänen Imperiuminsa vaikuttikin tunnetun galaksin ulkopuolella) Galaktinen Imperiumi myös vainosi kaikin tavoin muukalaislajeja ja todennäköisesti harjoitti myös niiden joukkotuhoamista. Tässä valossa lienee ihan loogista, että galaksi on aika rappeutunut ja autioitunut paikka Sithin Koston jälkeisinä aikoina.

        Yodasta olen muutoin kanssasi ihan samaa mieltä. Minusta uusi trilogia pilasi Yodan aivan täysin tekemällä hänestä jonkin naurettavan über-miekkamestarin, minkä vuoksi hänet digitaaliseksikin muuten muutettiin. Lisäksi Yoda ei ole enää viisas, ei lainkaan. Useimmiten hänen lausahduksissaan ei ole pienintäkään järkeä! Yodan hölmöt kommentit kuvastavat täydellisesti Lucasin henkistä taantumusta ja kyvyttömyyttä kirjoittaa uskottavaa sekä mielenkiintoista dialogia. Kuten myös se, että Yoda ratkoo kaikki ongelmat valomiekalla. (Vaikka tietysti tuo kaikki oli täysin laskelmoitua teini-ikäisten poikien kosiskelua) Uuden trilogian Yoda ei olisi tarvinnut ollenkaan tällaista käsittelyä ja mentaliteettia ja hänet oltaisiin voitu animaation sijaan aivan mainiosti toteuttaa mekaanisella nukella, josta olisi voitu saada jopa eläväisempi kuin Imperiumin ja Jedin Yodasta, sillä animatroniikka on kehittynyt huimasti sitten 80-luvun. Lucasin tavoite oli kuitenkin alusta asti tehdä mahdollisimman halvalla kolme erittäin isoa oheistuotemainosta, joilla oli tarkoitus vain kääriä isot rahat uskollisten fanien kustannuksella, joten millään kovin syvällisillä asioilla ei noissa tuotannoissa ollut juuri merkitystä..


      • gghkbkjbh
        KyleKatarn.1987 kirjoitti:

        Kaukaisessa galaksissa vallitsi Uuden Toivon aikaan teknologinen rappiotila, koska muodostamisensa jälkeen Imperiumi pakkolunasti kaikki mahdolliset tehtaat omaan käyttöönsä. Kaikki suurimmat aseiden, hyötyteknologian ja tähtilaivojen valmistajat kuten Incom, BlasTech Industries, Sienar Fleet Systems ja Kuat Drive Yards (joka oli galaksin suurin avaruustelakka) valjastettiin Galaktisen Imperiumin alle, jolloin tavallisilla tallaajilla ei pahemmin ollut muuta vaihtoehtoa kuin omin käsin valmistaa tarvitsemiansa kapistuksia joistakin vanhoista varaosista tai vaihtoehtoisesti he saattoivat etsiä palveluita joiltakin pieniltä nyrkkipajoilta, joista Imperiumi ei ollut niiden alhaisen laadun vuoksi kiinnostunut. Tällä aika paljolti selittyy teknologian katoaminen/taantuminen Galaktisen Sisällissodan aikaan. Imperiumi tosin oli aina hyvin varustettu sattuneesta syystä.

        Mitä taas tulee useimpien muukalaislajien katoamiseen, niin Imperiumihan oli johtajiaan myöten äärimmäisen rasistinen organisaatio, eikä esimerkiksi kelpuuttanut palvelukseensa muita kuin ihmisiä. (Tosin Thrawnin Imperiumi oli poikkeus tähän, mutta hänen Imperiuminsa vaikuttikin tunnetun galaksin ulkopuolella) Galaktinen Imperiumi myös vainosi kaikin tavoin muukalaislajeja ja todennäköisesti harjoitti myös niiden joukkotuhoamista. Tässä valossa lienee ihan loogista, että galaksi on aika rappeutunut ja autioitunut paikka Sithin Koston jälkeisinä aikoina.

        Yodasta olen muutoin kanssasi ihan samaa mieltä. Minusta uusi trilogia pilasi Yodan aivan täysin tekemällä hänestä jonkin naurettavan über-miekkamestarin, minkä vuoksi hänet digitaaliseksikin muuten muutettiin. Lisäksi Yoda ei ole enää viisas, ei lainkaan. Useimmiten hänen lausahduksissaan ei ole pienintäkään järkeä! Yodan hölmöt kommentit kuvastavat täydellisesti Lucasin henkistä taantumusta ja kyvyttömyyttä kirjoittaa uskottavaa sekä mielenkiintoista dialogia. Kuten myös se, että Yoda ratkoo kaikki ongelmat valomiekalla. (Vaikka tietysti tuo kaikki oli täysin laskelmoitua teini-ikäisten poikien kosiskelua) Uuden trilogian Yoda ei olisi tarvinnut ollenkaan tällaista käsittelyä ja mentaliteettia ja hänet oltaisiin voitu animaation sijaan aivan mainiosti toteuttaa mekaanisella nukella, josta olisi voitu saada jopa eläväisempi kuin Imperiumin ja Jedin Yodasta, sillä animatroniikka on kehittynyt huimasti sitten 80-luvun. Lucasin tavoite oli kuitenkin alusta asti tehdä mahdollisimman halvalla kolme erittäin isoa oheistuotemainosta, joilla oli tarkoitus vain kääriä isot rahat uskollisten fanien kustannuksella, joten millään kovin syvällisillä asioilla ei noissa tuotannoissa ollut juuri merkitystä..

        Mä taas tykkään enemmän uuden trilogian Yodasta... Johtuupi varmaan siitä että näin nää videot tapahtuma järjestyksessä (eli eka uus trilogia, sitte vanha) Mielipiteensä kullakin =)


    • binks

      MITÄ VIKAA UUDESSA TRILOGIASSA ON!!!!!!????

    • Korriban_Overlord_88

      KyleKatarn kirjoitti:

      "Mitä taas tulee useimpien muukalaislajien katoamiseen, niin Imperiumihan oli johtajiaan myöten äärimmäisen rasistinen organisaatio, eikä esimerkiksi kelpuuttanut palvelukseensa muita kuin ihmisiä. (Tosin Thrawnin Imperiumi oli poikkeus tähän, mutta hänen Imperiuminsa vaikuttikin tunnetun galaksin ulkopuolella) Galaktinen Imperiumi myös vainosi kaikin tavoin muukalaislajeja ja todennäköisesti harjoitti myös niiden joukkotuhoamista."


      Wookieepediasta copy pastettua (en jaksanut suomentaa, mutta eivätköhän kaikki ymmärrä):


      "There were loopholes, however: if non-Humans were devoted enough to Emperor Palpatine, and focused solely upon serving his Empire, then they would be left unmolested. Examples of such tolerance were Grand Admiral Thrawn, Grand Moff Bertroff Hissa, and General Sk'ar.

      It could be argued that any roots for Palpatine's bigotry could be traced to the traditional animosity that dominated relations between the Humans of Naboo (Palpatine's home planet) and the Gungans who cohabited that world. However, It is debatable to what degree, if any, Palpatine was a speciesist.[1] Palpatine freely consorted with nonhumans such as Mas Amedda and Sly Moore, as well as being an apprentice to Darth Plagueis (a Muun) and taking Darth Maul (a Dathomirian Zabrak) as an apprentice, all of whom were Humanoid. Therefore, it might be suggested that as a Sith, Palpatine's Humanocentrism was more liberal than that of the standard Imperial view, possibly due to the fact that Sith throughout history were predominantly either Human or Humanoid. From this viewpoint, it is conceivable that Palpatine's speciesism was more broadened in that to include certain Humanoid species and he used anti-alien sentiments as a way to divide the beings of the galaxy and help consolidate his rule. In fact, among the atrocities Palpatine committed was the destruction the Human-dominated world of Alderaan, and the creation of a pathogen that targeted Humans exclusively."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      49
      1041
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      912
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      847
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      827
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      800
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      719
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      703
    Aihe