Asustelen tällä hetkellä Englannissa ja ajattelin ostaa täältä vaunun mukaani kun palaamme Suomeen. Onko kenelläkään kokemuksia vaunun ostosta englannista ja sen Suomeen tuonnista?
Vaunun tuonti Englannista?
Hobbyko?
161146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Minusta voisi olla helpompi siellä selvittää vaunun osto ,kuin Suomesta ,näiltä kateellisilta Savolaisilta
Me jotka asummu täällä Suomessa ostamme päivittäin vaunun Englannista. Samoin Englantilaiset ostavat Suomesta vaunuja päivittäin.
Tuo koko kysymys on provo koska ei sieltä Hobbyä ostetaan vaan aivan jotakin muuta koska siellä on tuo valinnanvara melkoinen.
Tiedän koska vietin kesän siellä.
http://www.hobbycaravansuk.co.uk/ et muuten tiedä näköjään totuutta tai sitten tuo linkin mainos valehtelee.
Dorotea rules
Ei minkään laatuisia propleemia, tuossa niitä on rivi silmieni alla. Hinta on kyllä pienempi kuin suomessa.Eivätkä mätänen niin helposti kun eristys puuttuu.
Kyllä jos tyytyy vasenkätisten malliin!
vaunun osto englannissa on ihan yhtä helppoa kun missä tahansa sivistysvaltiossa,nimi paperiin ja rahat myyjälle.
suomeen tuonti sujuu näin eu aikana ihan vaan sillä kun tuot sen vaunun suomeen.
Tarttis varmaan jotkut kilvet vaunuun? Siirtokilvet Suomesta vai englannista?
Osto ja maahantuonti on aivan simppeli juttu. Ainoa ongelma on vaununoven sijainti "väärällä" puolella, jos sekään nyt mikään ongelma on.
Hobbyssa ovi oikealla puolella!:)
Ei ovikaan ongelma ole, Enlantilaisissa vaunuissa, sanoisin että eristys paremminkin, mutta ei haittaa kesäolosuhteissa.
Hei,me ostimme taalta Compass Corona,ja ajamme Suomeen kesalla,meilla on kyllakin englannin rek oleva auto toistaiseksi.
Minakaan en tieda ,tartteeko jotain erkoisia papereita kun matkustaa eun alueella maasta toiseen vaunua varten?
Mina tieta, et tarvii mita paperi jos ajat soomimaassa! Sinä vaan aja ja kaikki on hjyvä!
Konpassi on minullakin, sellainen maastossa käytettävä.
JoV@
Suomi autolla vaunua ei saa rekisteriin englannissa, mutta sinun tapauksessa ei liene mitään ongelmia!
Samat eristykset ne on esim. hobbyssa tai knaussissa myytiin ne sitten suomeen tai britteihin.
Ja eristepaksuus on samoissa millilukemissa cabbyn ja kaben kans.
Omistan Sprite merkkisen englannissa valmistetun telivaunun. Hyvä kesäkäyttöön tehty vaunu, jolla olen tehnyt kolme Norjan reissua. Ei mitään moitittavaa!