Olen sitä aina ihmetellyt miksi autoa ostavat potkivat renkaita, mitä siinä selviää? Minä kun en tiedä autoista mitään niin annanko asiantuntevan vaikutelman työkaverille joka uutta autoaan tulee esittelemään kun gummeja potkin? Kuinkas lujaa niitä pitää potkia, ihanko jokaista rengasta vai riittääkö että yhtä vain?
Miksi auton renkaita potkitaan?
Kertokaa viisaat
192470
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
sillä napakalla potkulla irrotetaan ilmapaakut sieltä rengaan sisältä.Tai jotain muuta.
Testataan onko renkaat ehjät. Jos pehmeät, on niissä reikä, pitää vaatia uudet renkaat tilalle.
Potku renkaalle viestittää automyyjälle että olet kova jäbä ja tiedät enemmän kyseisestä automerkistä kuin myyjä, jolloin tämä ei pysty kusettamaan sinua ei auton hinnassa eikä ajetuissa kilometreissä enempää kuin 100 000 km
Yksinkertaisesti sanottuna potkimalla renkaita saat henkisen yliotteen automyyjästä
No ilman muuta potkaiset joka rengasta, ja pyydä vielä avaamaan peräkontti ja potkaise vararengastakin, ja pidä naamalla sellainen halveksiva ilme, -Se on asiantuntijan merkki .
ja jos käy varpaaseen, niin sano vaan, että ihan paska.
Nettikuvastossa pitää klikata autonrenkaita.
Jos tukivarsi on ruostunut pehmeäksi niin kyllä rinkula liikahtaa ?
Renkaan potkimesta lähtee kiva ääni.
ennen vanhaan savannilla potkittiin naapurin tappamaa gasellin raatoa halveksivasti.
"tuommonenhan tuo nyt on,rääpäle"
Näin niitä renkaita pitää potkia. Katsokaa mallia:
http://www.youtube.com/watch?v=12hiKDA0tM0
Samasta syystä hollantilaiset haakkaavat juustoharkkoa vasaralla. Se on rituaali jolla karkoitetaan pahat henget.
Puntissa tärähtää kivasti, kun napakasti potkasee?
siemensyöksy
Entäs konnari, sillä on se pitkävartinen vasara, jolla se kilauttaa junan "renkaisiin", ja rekkamiehilläkin on vasara jollä ne paukauttaa kumeihin, oisko joku salainen rituaali.
potkii.
Tosimiehellä on raudoitetut saappaat, joilla vetäistään navakka potku auton kylkeen.
Jos siihen tulee lommo, niin auton myyjä on ammattimainen kusettaja jolle kelpaa ladata muutama jatkopotku päähän.
Mainio esitys kertakaikkiaan "Miksi renkaita potkitaan" Niin kyllä se syy löytyy ihmisen psykologisesta käytöksen tarkkailusta, sillä kun autokauppaa tehdään niin tälläiset "Renkaanpotkijat" koittavat ottaa ensimmäisenä yliotteen kaupanteosta osoittamalla omalla käytöksellään ettei auto ole kovinkaan kummoinen, ja halutaan osoittaa autosta heikkouksia, jotka vaikuttavat alentavasti lopullisen kauppahinnan muodostumiseen.
Niin ja jos ovessa on lommo, laskee se toki auton hintaakin:)
Potkimallaa saattaa löytää alustan osien välyksiä. Jos välystä on, niin potkaistessa kuuluu kolahdus. Ja ei sitten kun pihalle testaamaan...
Elokuvissa ostajan potkaistessa autonrengasta saattaa auton ovi pudota tai koko kärry hajota päreiksi. Sieltä tämä varma analysointitapa on peräisin.
Joka kylään ei ole saatu vielä mamuja. Eli kyseessä on korvike.