Miksi auton renkaita potkitaan?

Olen sitä aina ihmetellyt miksi autoa ostavat potkivat renkaita, mitä siinä selviää? Minä kun en tiedä autoista mitään niin annanko asiantuntevan vaikutelman työkaverille joka uutta autoaan tulee esittelemään kun gummeja potkin? Kuinkas lujaa niitä pitää potkia, ihanko jokaista rengasta vai riittääkö että yhtä vain?
192470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

sillä napakalla potkulla irrotetaan ilmapaakut sieltä rengaan sisältä.Tai jotain muuta.

Äänestä

Testataan onko renkaat ehjät. Jos pehmeät, on niissä reikä, pitää vaatia uudet renkaat tilalle.

Äänestä

Potku renkaalle viestittää automyyjälle että olet kova jäbä ja tiedät enemmän kyseisestä automerkistä kuin myyjä, jolloin tämä ei pysty kusettamaan sinua ei auton hinnassa eikä ajetuissa kilometreissä enempää kuin 100 000 km
Yksinkertaisesti sanottuna potkimalla renkaita saat henkisen yliotteen automyyjästä

Äänestä

No ilman muuta potkaiset joka rengasta, ja pyydä vielä avaamaan peräkontti ja potkaise vararengastakin, ja pidä naamalla sellainen halveksiva ilme, -Se on asiantuntijan merkki .

ja jos käy varpaaseen, niin sano vaan, että ihan paska.

Äänestä

Nettikuvastossa pitää klikata autonrenkaita.

Äänestä

Jos tukivarsi on ruostunut pehmeäksi niin kyllä rinkula liikahtaa ?

Äänestä

Renkaan potkimesta lähtee kiva ääni.

Äänestä

ennen vanhaan savannilla potkittiin naapurin tappamaa gasellin raatoa halveksivasti.
"tuommonenhan tuo nyt on,rääpäle"

Äänestä

Samasta syystä hollantilaiset haakkaavat juustoharkkoa vasaralla. Se on rituaali jolla karkoitetaan pahat henget.

Äänestä

Puntissa tärähtää kivasti, kun napakasti potkasee?

Äänestä

siemensyöksy

Äänestä

Entäs konnari, sillä on se pitkävartinen vasara, jolla se kilauttaa junan "renkaisiin", ja rekkamiehilläkin on vasara jollä ne paukauttaa kumeihin, oisko joku salainen rituaali.

Äänestä

potkii.

Tosimiehellä on raudoitetut saappaat, joilla vetäistään navakka potku auton kylkeen.

Jos siihen tulee lommo, niin auton myyjä on ammattimainen kusettaja jolle kelpaa ladata muutama jatkopotku päähän.

Äänestä
  • Mainio esitys kertakaikkiaan "Miksi renkaita potkitaan" Niin kyllä se syy löytyy ihmisen psykologisesta käytöksen tarkkailusta, sillä kun autokauppaa tehdään niin tälläiset "Renkaanpotkijat" koittavat ottaa ensimmäisenä yliotteen kaupanteosta osoittamalla omalla käytöksellään ettei auto ole kovinkaan kummoinen, ja halutaan osoittaa autosta heikkouksia, jotka vaikuttavat alentavasti lopullisen kauppahinnan muodostumiseen.

    Äänestä

  • Niin ja jos ovessa on lommo, laskee se toki auton hintaakin:)

    Äänestä

Potkimallaa saattaa löytää alustan osien välyksiä. Jos välystä on, niin potkaistessa kuuluu kolahdus. Ja ei sitten kun pihalle testaamaan...

Äänestä

Elokuvissa ostajan potkaistessa autonrengasta saattaa auton ovi pudota tai koko kärry hajota päreiksi. Sieltä tämä varma analysointitapa on peräisin.

Äänestä

Joka kylään ei ole saatu vielä mamuja. Eli kyseessä on korvike.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kertokaa viisaat kirjoitti:

Olen sitä aina ihmetellyt miksi autoa ostavat potkivat renkaita, mitä siinä selviää? Minä kun en tiedä autoista mitään niin annanko asiantuntevan vaikutelman työkaverille joka uutta autoaan tulee esittelemään kun gummeja potkin? Kuinkas lujaa niitä pitää potkia, ihanko jokaista rengasta vai riittääkö että yhtä vain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu