Kävin tuolla Turku.suomi24.fi keskustelupalstalla ja huomasin että siellä oli voimakkaita kannanottoja kirkon huonosta kunnosta, toriparkista ja maksumiehistä. Mikä mahtaa olla kirkon todellinen tila? Asia kiinnostaa minua kulttuurihistoriallisesta näkökulmasta sillä onhan tämä rakennus sentään suojeltu.
Mielestäni tämä ei ole pelkästään ortodoksien sisäpiirin asia; se koskettaa kaikkia kaupunkikuvasta piittaavia henkilöitä.
Mielestäni tämä ei ole pelkästään ortodoksien sisäpiirin asia; se koskettaa kaikkia kaupunkikuvasta piittaavia henkilöitä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Osuuskauppaväki hoitaa asian!
Antoihan Wiklund Faberge-munankin seurakunnalle lahjaksi kuulemma. Luulisi osuuskaupan maksavan paalutuksenkin.
En tiedä onko perää että kirkon peruskorjaus olisi piankin tehtävä...Ortodoksisen perinteen mukaan kaikista asioista, vaikka veroja maksetaankin, on vaiettava ja tyydyttävä salaisiin päätöksiin. Olisi aika jo muuttaa joihtamiskulttuuria avoimemmaksi ja läpinäkyvämmäksi!
"Mikä mahtaa olla kirkon todellinen tila?"
Nykyisellään ei mitenkään hälyttävä.
Toriparkkia tuskin rakennetaan johtuen siitä, että torin alusta on savea. Rakentaminen tulisi perustustöineem liian kalliiksi hyötyyn nähden.
Onko tilastoja kirkossa kävijöiden määrässä? Luin Analogista että kirkkoherra kutsui ihmisiä kirkkoon.
"Luin Analogista että kirkkoherra kutsui ihmisiä kirkkoon."
Pitäisikö hänen sinun mielestäsi ennemmin ajaa ihmisiä pois kirkosta?
Ihmiset itse ovat tainneet kaikota kirkosta. Lienee kirkkoherrasta riippumaton, yleinen ilmiö.
No Ahvenanmaalla tuntuu olevan liikettä! Aikoinansa siellä tykättiin kovasti edellisestä kirkkoherrasta. Nyt tuntuu olevan romanialainen seurakunta. Tämä ei ole negatiivistä.
Kansalaiskeräys pystyyn ja oma kirkko Ahvenanmaalle. Lähettäkäämme sinne joitakin henkilöitä Turusta lähetystehtäviin.
Kyllä Arkkipiispa siunaa ja ymmärtää...
KIrkon tilaa seurataan. P-Louhen rakentamien aheutti jo harmia kirkon hirsiperustusten tilaan. Torpiarkin rakentaminen huomattavasti ylemmalöe tasolle ei tilannetta muuta.
Jos factaa haluatte, niin soittakaa Markku Revolle. Hän on pitkänlinjan kiinteistö tietäjä seurakunnassamme.
Ja nytkö vasta myönnätte että vaurioita tapahtui jo silloin. Luuletteko että Louhi maksaa mukisematta vaurioista? Toriparkki Oy varmaankin jättää mielellään laskunsa muille maksettavaksi mikäli idioottimainen toriparkki rakennetaan.
Toriparkkivahvistus jäi pöydälle valtuustossa. Tuli mutkia matkaan...
Mikä on Engelin osuus tässä asiassa?
Piruilut sikseen. Jos haluat tietoa Engelin rakennusmenetelmistä mene Pietariin arkistoja tutkimaan. Paalutustekkniikka oli hänen aikanaan käytetty menetelmä.