Ruotsalainen Cloetta, joka omistaa suomessa toimivan Leaf-yrityksen, aikoo sulkea perinteikkään Auran makeistehtaan. Sisu-pastillien ja hedelmäkaramellien tuotanto aiotaan siirtää pois Suomesta. Äänestäkää lompakollanne, tässä linkki josta voi katsoa Cloettan tuotemerkit.
http://www.cloetta.com/en/Our-brands.aspx
Cloetta
4
285
Vastaukset
- Äänestä lompakollasi
Lompakollaan äänestäminen on hyvä vaikuttamistapa. Muutenkin kannattaa olla itsepäinen. Kun Turun Sinapin valmistus siirrettiin pois Suomesta, alkoivat suomalaiset valmistamaan Auran Sinappia, josta tuli menestys. Turun Sinappi on menettänyt voimakkaasti markkinaosuuttaan, mikä on suuri asia, sillä Turun Sinappi on vanha ja tunnettu tuote.
- jepjep
Fazer taitaa olla ainoa perinteisesti suomalainen merkki ja tae laadusta.
- Ei torjunta-aineille
Ei kai sekään Suomessa mitään valmista . Sen olen huomannut, että Halva-nimiset karkit ovat valmistettu Suomessa. Jos vaan on aikaa kaupassa niin kannattaa aina tsekata, että on Suomen lippu tuote kyseessä.
Yhtään pääsiäismunaa en tänä vuonna ostanut, ällöttää niin paljon nuo ryppyiset jossain Ukrainan takamailla tehdyt suklaamunat, eikö siellä ole mitään laadunvalvontaa, vai kuvitellaanko, että suomalisille voidaan myydä mitä vain . Kai sitten voi. Missä ovat kaikki kauniit tavarat nykyään ? Sellaista keskinkertaista sossusössöä nuo muualla halvalla valmistetut . - Yöks
Hyi yäk budabestitki tehty ukrainassa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16457
- 10412
- 16347
- 3341
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...13206- 1103
- 090
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä090Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa
76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68367- 161