Polakit taisi saada kaksi kertaa turpaansa Minskissä ja Kiovassa. Varsovan "puollustaminen" oli siis torjuntavoitto ihan kuten Tali-Ihantala tai Tienhaara.
Eikös Varsova ollut torjuntavoitto
rk to wikd linna bat
664
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Varsova ei pelastamänut itsenäisyyttä. varsova oli onnistunut puolustustaistelu, mutta ei johtanut minkäänlaisiin tuloksiin. Tali-Ihantala vei viholliselta puhdin ja miehet hyökkäyksestä, ja oli osasyy rauhaan
Varsova juuri pelasti Puolan. Eurooppaa se ei kuitenkaan pelastanut kuten polakit väittää. Koko Puolan haltuun ottokin olisi ollut resuarmeijalle aika työlästä kun ottaa huomioon Puolan tieyhteyksien takapajuisuuden ja maastoseikat. Puna-Armeijan päästyä Berliinin porteille olisi siellä ollut vastassa ainakin kolme miljoonaa liittoutuneiden sotilasta tankkeineen ja lentokoneineen. Stalin pelasti neuvostovaltion sähläämälle, tahallaan tai ei. Tuhatsevski, Lenin ja Trotski olivat mielipuolia jotka haaveilivat mahdottomasta maailmanvallankumouksesta.
Stalin halusi säästää voimia Puolaa tärkeämpiin kohteisiin kuten Bakuun ja Tbilisiin.
Avaaja taitaa kuitenkin viitata vuoden 1920 taisteluun, jonka katsotaan ratkaisseen Puolan-Venäjän sodan Puolan eduksi.
Kieltämättä melkoisen epäselvästi viitattu, kun kaupungista on sodittu jo ainakin kymmenellä vuosisadalla.
Harvassa taitaa olla polakien historiassa ne vaiheet jolloin olisivat hyökänneet Kiovaan. Minsk on voinnut toki jauhautua välissä kun on ne Venäjällä vierailleet mutta tuskin Kiova.
hehehe tais ukrainalaiset kasakatkin antaa polakeille turpaan vuonna 1648.