1.4. autoveromuutos ja MP-verotus?

Kuinka 1.4.2012 voimaan astuva autoverotus vaikuttaa käytettyinä ensirekisteröitäviin moottoripyöriin?
Itselläni on muutama 80-luvun japsipyörää kilvettöminä autohallilla odottamassa museoikää. Kannattaisiko verottaa ennen 1.4.2012?
Vertailupyörien hinnat ei ainakaan laske, nouseeko autoveron osuus ns. museoarvon noustessa?
6283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Se autoverotuksen muutos ei vaikuta moottoripyöriin. Niihin vaikuttaa kiinteistöveron arvonmäärityksen muutos joka tehdään loppuvuonna.

Äänestä
  • Joo, kiitos vastauksesta. Tuo kiinteistöveron arvonmäärityksen muutos tulee varmasti vaikuttamaan moottoripyörien hintoihin, luultavasti alentavasti koska ostajien jäljelle jäävä rahamäärä pienenee. Yrittäjät taas laittavat vähennyksiin ja heitä on muutoinkin lukumääräisesti niin vähän verrattuna ostajiin.

    Mitä mieltä olet, vaikuuttaisiko kaavailtu metsämaan mukaanotto kiinteistöveron piiriin mihin suuntaan? Metsien hintaa se luultavimmin laskee, hintoihin veroa on täysimääräisesti vaikea lisätä kun venäjältäkin puuta saa. Eli onko metsänomistajilla tulevaisuudesa vähemmän rahaa tuhlattavaksi moottoripyöriin?
    Toisaalta saattavat viimeisetkin korvata öljykattilansa ja siirtyä omasta metsästä saatavaan hakkeeseen -> rahaa säästyy. Toisaalta, sekin riippuu investointien suuruudesta ja ne ei yleensä pieniä ole...

    Taidan alkaa säästölinjalle ja laittaa vanhaan moottoripyörään sivuvaunun tai peräkärrin ja alkaa ajamaan puukaasulla. Pilkettä pönttöön, ei silmäkulmaan.

    Äänestä

Metsänomistajien yli 850 kuutioisiin prätkiin laittama rahamäärä 2013 pienenee hinnan derivaatan toisen potenssin integralen verran Kouvolan pohjois ja luoteispuolella. Mutta haittaaks se?

Äänestä
  • Ei haittaa, sillä Heikki asuu etelämmässä. Aika hieno se uusi autoveron kaava!

    Äänestä

  • purjeveneilijä____ kirjoitti:

    Ei haittaa, sillä Heikki asuu etelämmässä. Aika hieno se uusi autoveron kaava!

    Kiitti! Pari päivää sai sitä vääntää jotta kukaan ei taatusti ymmärrä miten se tulee ja mitä jujuja siihen sai jäämään sisään..

    Äänestä

jos sinulla on varaa ostaa auto taikka moottoripyöräkin,niin mitä sillä sitten on väliä jos maksat veroa enemmän tai vähemmän? Luulisi olevan yhtä tyhjänkanssa kun samannaikaisesti maassamme on maailman kallein hinta taso niin elintarvikkeissa kuin muuallakin?Onko ketsupissakin menkat kuten epäiltiin sodan jälkeenkin viellä,mitä lihasäilykkeissä oli?Päävaiva on vain autoissa ja moottoripyörissä jotka nekin valtio takavarikoi viime maailmansodassa omistajiltaan?On varmaan hyvä sijoitus,senkuin saataisiin vaikka yhteinen taloutemme kuntoon?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kunhan kysyn kirjoitti:

Kuinka 1.4.2012 voimaan astuva autoverotus vaikuttaa käytettyinä ensirekisteröitäviin moottoripyöriin?
Itselläni on muutama 80-luvun japsipyörää kilvettöminä autohallilla odottamassa museoikää. Kannattaisiko verottaa ennen 1.4.2012?
Vertailupyörien hinnat ei ainakaan laske, nouseeko autoveron osuus ns. museoarvon noustessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu