Aamutv toimittaja Musakka sanoi ,että Suomen "nuoret ihailevat Leniniä ja Guevaraa"
Ketkä ihailevat ketkä ei.Minä en ihaile.Musakka itse varmasti ihailee
Musakka kysyi pitäisikö venäjää alkaa opettaa pakolla suomalaisille.Eli jos et opiskele venäjää niin saat potkut"
Musakka onkin kovan luokan taistolainen.Pakolla venäjää suomalaisille tai potkut töistä
Ketkä ihailevat ketkä ei.Minä en ihaile.Musakka itse varmasti ihailee
Musakka kysyi pitäisikö venäjää alkaa opettaa pakolla suomalaisille.Eli jos et opiskele venäjää niin saat potkut"
Musakka onkin kovan luokan taistolainen.Pakolla venäjää suomalaisille tai potkut töistä
Vastaukset 11
Vanhimmat
Taisto Sinisalokin oli Kotkasta
Alkaa katsomaan telkkaria, jos sieltä noin mielenkiintoisia juttuja tulee. Sitä vaan en ymmärrä, miksi venäjää pitäisi pakolla opettaa, jos Suomen nuoriso ihailee Leniniä? Kai ne sitten opiskelisi ihan itsekseen. Sitäkin ihmettelen, että kun ennen vanhaan oli joka kirjastossa Leninin kootut teokset, niin missä ne nyt ovat? Ei ole näkynyt. Kai nuoriso on ne lainannut.
Joskus 1980-luvun alkupuolella valtio myönsi määrärahan Leninin ja Suomen välisiä suhteita käsittelevän teossarjan kirjoittamiseksi ja julkaisemiseksi. Tämä teos lienee korkean lukan valtiosalaisuus, koska siitä ei ole paljoa kuulunut. Kuka tietää, mistä sen saisi nähtäväkseen? Uskoisin että sen lehdiltä löytyisi todellisia helmiä sioille.
Joo, on ihan totta. Niitä ilmestyi parikin nidettä tuosta hankkeesta, jotka tarkastelivat venähjän vk.:ta, leniniä ja suomea.
*Mene kirjastoon, lainaa ja lue ne.*
Ovat ammattilaisten vankaa työtä, eikä mitään politikointia. Kun hanke oli pitkä, loput kirjoitettiin NL:n jo häivyttyä maailman kartalta. Ja olivat ekoja juttuja, joissa ammattimaisesti käytettiin naapurissa avutuneita arkistoja.
Enpä ole kuullut, että noita juttuja olisi ammattipiireissä pidetty muuna kuin hyvänä historian tutkimuskena.
Mutta hyvänen aika, jos osaat lukea ja jos vielä sivistyksesi on sillä tasolla, että omistat kirjastokortin, mene kirjastoon ja kerro huolesi kirjastontädille!
Leninin kootut löytyy todellakin lähes jokaisesta kirjastosta. Ne vain on siirretty varastoon. Pyydä kirjaston tädiltä, kyllä löytyy. Voi olla ettei niitä ole edes kortistoitu, joten eivät löydy välttämättä edes tietojärjestelmästä. Niitä kuitenkin siis on.
Löytyyhän se Lenin Suomessa I-III Helsingin kaupunginkirjaston varastoista ja kolmesta pienestä sivukirjastosta ja yhdestä suuresta. Ei kuitenkaan kotipaikkakunnaltani. Julkaisijana on opetusministeriö. Olisi ministeriö sanut mainostaa tuotettaan paremmin, ja panna jakeluun!
Miten vuoden 2004 yltiökapitalistinen Venäjä jossa veroprosenttikin on vain 13 ja taistolaisuus liittyvät toisiinsa?
Alkuun saattaa todella tuntua oudolta tällainen yhteys.
Olen esittänyt yhden hypoteesin asiasta. Kommenttini tältä päivältä (6.7.2004) löytyy Maailman menoa-etusivulta otsikon "Paasikivi sanoi venäläisistä" alta.
Selittävänä tekijänä on taistolaisen perimmäinen viha Suomea kohtaan, joka taas juontuu siitä, että taistolainen ei koe saaneensa Suomelta yhteiskuntana arvostusta siinä määrin kuin ansaitsisi. Vihan Suomea kohtaan kääntää äkkiä Venäjän rakastamiseksi. Mitä imperialistisempi ja ilkeämpi Venäjä, taistolaiselle sen parempi. Se, onko kyseessä CCCP vai muu Rossija, ei ole merkitystä.
Taistolaisenkin vaate kääntyy kapitalistiseksi, jos hän alkaa onnistua kapitalismissa taloudellisesti. Lähiesimerkkeinä monet taiteilijat - ei tähän aina tarvitse Nalle Wahlroosia yksin asettaa...
Lukekaa Pääoma, siinä on nykyinen kapitalismin tila ennustettu hyvin tarkasti ja nerokkaasti. Luettuanne tiedätte myös miten tulee käymään lähitulevaisuudessa.
Pikkuporvarilliset toimittajat ulos YLEstä ja totuus USAn fasismista esiin. Jo riittää yhdysvaltalaisen sota"demokratian" nuoleskelu.
Hyvänen aika Ylehän on täynnä näitä Neuvostoliittoa yhä ihannoivia punikkeja. Etkö sitä ole huomannut?