Vit-uttaa kun olen ollut rehellinen

Tälläisenä iäkkäänä olen tullut siihen tulokseen, että rehellisyys on ihan perse---estä. Miksi olla, kaikki varastaa niin paljon kun kerkevät. Finnair etunenässä, muka laillista pas-kat. rehellistä poliittikkoa ei ole olemassakaan, vit-tu rötösherroja kaikkityyni. Koskapa tiedän, että suomalaisilla rupee olee vit-utus ihan tapissa, niin ihmettelen mitä tuleman pitää.
19188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

mutta,pitää muistaa että noilla KAIKILLA teidän orjuuttajilla on se PUNAINEN KAPSELI taskussaan..

Äänestä

Olet aito suomalainen henkilö, ja olet vielä hyvin tyytyväinen rehellisyydestäsi. Niin voin kertoa että olet vielä hyvässä kunnossa, ja parempaa on vielä odotettavissa.

Äänestä

Ainut rehellinen poliitikko jonka tiedän on Kimmo Sasi. Hän meni laivanhyttiin aamuyöstä naikkonen kanssa ja kertoi medialle, että puhuimme poliitiikkaa. Tosin en luota enään häneenkään.

Äänestä
  • Rehellisiä lisää. Ike KOK ulkoministerimme entinen, takstaili puutarha ohjeita ulkomaita myöten Tuksulle. Rehellisesti sanoen ja Tukiaisen uraa seuranneena olisi kannnattanut otaa ohjeista vaarin. Halvemmat synttäritkin olisi ollut, jos Tuksu olisi tuonut ruusunsa paikalle.

    Äänestä

  • Wallin myös melko rehellinen.

    Äänestä

Mikähän mieli teko sekin on, kun tekisi mieli käydä pissaamassa RKP kahvihuoneen kahvinkeittimeen. Onnistuu se näin naisihmiseltäkin.

Äänestä

poliitikkojen ja rikkaitten kieroilut, mutta kun katsoo netin kauhuvideoita, niin on meillä Suomessa asiat kuitenkin melkoisen hyvin. Väkivalta lisääntyy kuitenkin täälläkin kaiken aikaa ja mitä enemmän mamuja sitä levottomampaa.
Jarruja pitäisi laittaa nykykehitykselle

Äänestä

valtion pankkilaskuihin.ette maahanmuutosta sitten ota sitä rahaa, vaan suurempia veroja ja vähemmän tukia alhaisemmille yhteiskuntaluoille, kuten työläiset ja keskiluokka. Rikkailta ei kannata ottaa mitään, kun me ollaan niin harvoja, että ei siitä kuitenkaan kerry kuin muutamien työperoisten maahanmuuttajien tuki. Ja suomi tarbitsee 150 000 maahanmuuttajaa ja nopeasti:

http://mikaeljungner.puheenvuoro.uusisuomi.fi/90269-suomi-tarvitsee-lisaa-maahanmuuttajia

1.2.2012 13.17
Tutkimus: Työvoimapula uhkaa koko Suomea

Vuonna 2020 Suomeen tarvitaan noin 150 000 uutta työntekijää. Jos työllisyysaste pysyy nykytasolla, työntekijät eivät riitä korvaamaan työstä poistuvien joukkoa. Siksi työttömiä, maahanmuuttajia ja muuten työvoiman ulkopuolella olevia täytyy työllistää entistä tehokkaammin ja työuria pidentää. Tiedot selviävät 1.2.2012 julkaistusta alueellisten työmarkkinoiden muutosta selvittäneestä tutkimuksesta.

Kokonaistyöllisyysasteen on noustava noin 72 prosenttiin nykyisestä 68 prosentista, jotta työntekijöitä olisi yhtä paljon kuin nyt. Jotta avautuvat ja uudet työpaikat voitaisiin täyttää, työllisyysasteen täytyy nousta 75 prosenttiin. Tällä hetkellä kolmannes 3,4 miljoonasta työikäisestä ei ole töissä.

Joka vuosi eläkkeelle jää vajaat 80 000 henkeä. Heikoimmilla alueilla työuraansa aloittavia on vain kolmannes eläkkeelle siirtyvistä. Suurinta työvoiman vaje on Satakunnassa ja Itä- ja Pohjois-Suomen maakunnissa.

Työpaikat ja työntekijät keskittyvät yliopistoseuduille

Erityisesti nuoret aikuiset muuttavat yhä useammin viiteen merkittävimpään yliopistomaakuntaan: Helsingin, Tampereen, Oulun, Turun ja Jyväskylän seuduille. Muuttoliikkeen lisäksi näiden seutujen oma väestönkasvu on maan nopeinta. Uudet työpaikat keskittyvät voimakkaasti näille alueille.
http://www.tem.fi/?89506_m=105335&s=2467

Äänestä

On tullut mieleen että alan varastamaan työpaikalta joka päivä jotain tavaraa huomaamatta kun firmalla muutenkin menee hyvin.

Sanotaan tavaroita sitten palkanlisäksi joka myydään huuto.netissä.

Äänestä

Ennenvanhaan hyväänaikaan kansanedustajilta ja jopa kunnallispolitikolta, vaadittiin nuhteettomuuta ja täydellistä kansalaisluottamusta!
Nykyisin tuolta poliittiselta hyvävelijärjestön jäseneltä vaaditaan jonkinlaista rikosrekisteriä, järjestöön pääsemiseksi, ja vihreälle oksalle nousemiseksi!

Kokoomus on arvoton puolue. Sen kansanedustajana ja ministerinä voi toimia moraalittomat rikolliset. Jättimäisistä poliittisista virheistä se palkitsee jäsenensä lahjusviralla, jonka veronmaksajat kustantavat. Kokoomuksessa asiakirjaväärennös, rattijuoppous, väkivaltarikos, gradunväärennös tai täydellinen taloudellinen osaamattomuus ovat hyveitä, joilla pääsee järjestössä ylemmälle oksalle.

MÄDÄT OMENAT OVAT HUONO ASIA SIKSI, ETTÄ MUUTAMA MÄTÄ OMENA RIITTÄÄ PILAAMAAN KOKONAISEN KORIN.

Jyrki Katainen on asiakirjaväärentäjä (samoin hänen avustajansa)

"Vähäisiä ja lieviä väärennyksiä". Jyrki Kataisen ja neljän muun kokoomusnuoren juttu lähti liikkeelle vuoden 1999 Pohjois-Savon kokoomuspiirin syyskokouksen alla kolmen piirin jäsenyhdistyksen valtakirjojen tehtailulla. Katainen valittiin syyskokouksessa kokoomuspiirin puheenjohtajaksi. Piirikokouksessa käytettiin väärennettyjä kokousten pöytäkirjaotteita. Todellisuudessa kokouksia ei koskaan pidetty.

Katainen esitti piirikokouksessa Siilinjärven kokoomusnuorten kokouksesta valtuutuksen. Hän myönsi myöhemmin, ettei kokousta pidetty. Hänen mukaansa hänellä oli joka tapauksessa edustusoikeus piirikokoukseen Siilinjärven kokoomusnuorten varapuheenjohtajana.

Valtiosyyttäjä päätti jättää syytteen nostamatta Kataista ja neljää muuta henkilöä (Wille Berlin, Jukka Liukkonen, Juha Rannanheimo, Juho Romakkaniemi ) vastaan heidän syykseen luetuista lievistä väärennyksistä. Yhdistysten edustajien edustusoikeus perustui sellaisiin yhdistysten kokouspöytäkirjaotteisiin, joita vastaavia kokouksia ei todellisuudessa ollut pidetty, todetaan valtiosyyttäjän päätöksessä. Kokouspöytäkirjat eivät siten olleet yhdistysten kokousten antamia.

Suvi Linden on tyhmä ja soveltumaton kansanedustajaksi ja ministeriksi.

27. toukokuuta 2002 Ilta-Sanomat julkaisi uutisen, jossa kerrottiin kulttuuriministeri Lindénin myöntäneen valtionapua golfkentälle, jossa hän perheineen oli osakkaana. Lindén ilmoitti erostaan yllättäen eduskunnan kyselytunnilla torstaina 30. toukokuuta. Hän myönsi virheensä ja kertoi, ettei ollut tajunnut, että golfosake katsotaan sijoitukseksi, ennen kuin luki asiasta Ilta-Sanomista.[3] Jo ennen eroamispäätöstä tutkimuksensa aloittanut[3] oikeuskansleri Paavo Nikula antoi Lindénille huomautuksen virheellisestä menettelystä 12. kesäkuuta.[4] Ilta-Sanomien toimittaja Sanna Ukkola sanoi, että hän löysi tiedon ministerin kytkennöistä osin sattuman kautta. Hän oli tekemässä juttua Maskun golfkentän saamista avustuksista, mutta saikin Maskusta tiedon oululaisen Sankivaaran kentän huomattavasti suuremmista tuista. Ukkola päätti tällöin tarkastaa, oliko kyseessä ministerin kotikenttä, ja näin asia olikin. Tapauksen johdosta käytiin keskustelua myös esimerkiksi siitä, tuliko golfkenttiä yleensäkään tukea valtion varoin.
Jos ministeri ei ymmärrä, että hän ei voi tukea omia firmojaan veronmaksajien rahoilla, hänen paikkansa ei ole hallituksessa.

Jan Vapaavuori on soveltumaton mihinkään julkiseen toimeen

Vapaavuori on tuomittu 17-vuotiaana pahoinpitelystä kuukaudeksi ja viideksitoista päiväksi ehdolliseen vankeuteen vuonna 1982. Syy pojan pahoinpitelyyn oli Vapaavuoren mukaan se, että poika oli "kiusannut tyttöjä". Vuonna 1984 Vapaavuori tuomittiin sakkoihin osallisena varkauteen. Vuonna 2001 Vapaavuori tuomittiin rattijuopumuksesta 11 430 markan sakkoihin ja ajokieltoon.[1][2]
Sirpa Pietikäinen on myös rattijuoppo
Pyrkiessään jatkoon vuoden 2003 vaaleissa Pietikäinen vetäytyi kampanjoinnista jäätyään kiinni törkeästä rattijuoppoudesta Hämeenlinnassa rautatieaseman pysäköintialueella. ”Selvin päin en olisi humalassa auton rattiin lähtenyt”, selitti Pietikäinen tapausta lehdistölle. Hämeenlinnan poliisin mukaan Pietikäisen veren alkoholipitoisuus oli yli 1,2 promillea, joka on törkeän rattijuoppouden raja.[3]

]

Late Lapista. Suitkit Sörkkään Ry!

Äänestä
  • Ja jatkoa edelliseen!

    Kimmo Sasi on laillisuusmies

    Sasin ollessa matkalla vaalitilaisuuteen 5. maaliskuuta 2007 joutui hän auto-onnettomuuteen kolmostiellä Ylöjärvellä, jossa häneltä murtui solisluu sekä nilkka. Sasin auto ajautui vastaantulevien kaistalle. Nokkakolarin toisena osapuolena ollut Ikaalisista kotoisin ollut 70-vuotias mies menehtyi ja tämän 62-vuotias vaimo loukkaantui vakavasti.[6][7] Sasi itse ei muistanut kolarista mitään, mutta epäili väsymyskohtausta, joka johtui verenpaineen äkillisestä laskusta.[8] Tapausta tutkittiin liikenteen vaarantamisena, kuolemantuottamuksena ja vammantuottamuksena.[9]
    Asia puitiin Tampereen käräjäoikeudessa lokakuussa 2007. Sasi tuomittiin kuolemantuottamuksesta ja liikenneturvallisuuden vaarantamisesta 70 päiväsakkoon, mikä merkitsi hänen tuloillaan 6160 euron summaa. Lisäksi Sasi joutui korvaamaan 1200 euroa todistelu- ja ruuminavauskustannuksia.[10]




    Jari Vilen on ketku

    Pro gradu -skandaali Tammikuussa 2002 Oulun yliopiston selvitysryhmä totesi Vilénin pro gradu -opinnäytetyön olevan pääosin suoraa lainausta aiemmista teoksista ilman asianmukaisia lähdeviitteitä. Työryhmän mukaan vuonna 1989 hyväksytyn gradun tekstiosuuden 45 sivusta yli puolet on plagioitu. Työryhmä katsoi vastuun työstä olevan tekijällään, mutta myös Vilénin graduohjaaja ja tiedekuntaneuvosto saivat asiasta moitteita. Vilén ja hänen ensisijainen graduohjaajansa katsoivat, että gradu oli vallinneeseen käytäntöön nähden asiallisesti arvioitu jo sitä hyväksyttäessä ja Vilén vakuutti toimineensa vilpittömästi. Työryhmä totesi, että tutkielman hyväksymisen purkamiselle ei ole lain edellyttämiä perusteita. Kohun aloitti kirjoitus keskustalaisessa sanomalehti Suomenmaassa joulukuussa 2001.



    Olli-Pekka Heinonen on taitamaton ja tyhmä

    Hänen ollessaan liikenneministerinä Sonera osti Saksasta 3G-oikeudet noin 3,5 miljardilla eurolla tiettyihin taajuusalueisiin. Nämä osoittautuivat myöhemmin arvottomiksi. Tämä on Suomen teollisuushistorian suurin virheinvestointi. Valtion omistus Sonerassa oli liikenne- ja viestintäministeriön hallussa, mutta Suomen osakeyhtiölain mukaan yksi omistaja ei voi vaikuttaa yhtiön päätöksentekoon, jollei hän ole yhtiön hallituksessa tai toimivassa johdossa.
    Heinonen joutui asiasta suurimpaan vastuuseen ja lokakuussa 2001 hän ilmoitti jättävänsä politiikan ja siirtyi YLE:n ohjelmajohtajaksi. Oikeuskansleri Paavo Nikula selvitti Soneran kauppoja ja hallituksen toimintaa syksyllä 2002. Hän totesi päätöksessään, etteivät ministerit tai liikenne- ja viestintäministeriöiden virkamiehet rikkoneet virkavelvollisuuksiaan tai toimineet lainvastaisesti. Selvityksessä ei ilmennyt, että kaupoista olisi keskusteltu hallituksen piirissä tai hallituksen ja Soneran edustajien välillä.[2]


    Ben Zyskowicz

    Ben Zyskowicz on joutavanpäiväinen broileri-suunsoittaja ilman asioiden osaamista
    Saadakseen edes jotain näyttöä jostakin osaamisesta, Ben tunki itsensä surullisenkuuluisan vakuutusyhtiö Apollon hallitukseen. Siihen asti hän oli vain räksyttänyt ja haukkunut demareita kaikesta mahdollisesta. Myöhemmin hän laajensi toimenkuvaansa ja syyttti kaikesta mahdollisesta myös kepun jäseniä. Oikeaa työtä hän on tehnyt yhtä vähän kuin Erkki Liikanen.

    Apollossa tahtui kaikenlaisia asiakirjaväärennöksiä(kokoomuksen erityisosaamisen ala), vakuuksien puutetta yms. Koska se toimi laittomasti eikä pystynyt kattamaan sitoumuksiaan, muut isommat vakuutusyhtiöt lunastivat sen markkinoilta pois. Sellainen oli maan tapa silloin.

    Ben ei saanut linnatuomiota, vaikka oli firman hallituksessa. Ilkeästi sanoen oikeuden perustelut olivat sitä luokkaa, että Ben ei oikein ymmärtänyt missä oli mukana(yleistä kokoomuksessa, missä valtiovarainministeriksi pääsee kuutosen lyhyellä matematiikalla).
    Ben joutui maksamaan vain pienet korvaukset typeryydestään(sekin on tyypillistä kokoomukselle).

    Kanervasta ja Tiurasta ja Häkämiehestä en kirjoita mitään, ennen kuin poliisitutkimukset Novan osalta valmistuvat.

    Häkämiestä ei tiettävästi epäillä mistään rikollisesta. Sen sijaan on syytä epäillä, ettei hän ole puhunut totta NOVA/KMS-rahoituksesta. Asiasta ei nostettane syytettä, koska rahoituksen järjestämisestä ovat kärsineet vain kokoomuksen muut ehdokkaat. Sopivia pätevien tilalle?

    Kun kokoomuksen ja sen kansanedustajien moraalittomasta toiminnasta kirjoittaa, saa yleensä kirjoittaja haukut. Miksi? En ole syyllistynyt asiakirjaväärennökseen, rattijuoppouteen, gradu-kopiointiin enkä väkivaltarikokseen.


    Late Lapista. Konnat Konnunsuolle Ry !

    Äänestä

Rehellinen maan perii = Rehellinen perii surkean elämänsä lopuksi 2 metriä maata nokkansa päälle :D

Melkoinen perintö..sano..sano..kyllä sitä kannattaa odottaa.

Äänestä
  • Eipä taida olla rikkaillakaan tuon kummempi loppu odotettavissa!
    Sillä sodistakin selviää aina jotkut hengissä, mutta siviilistä ei kukaan !
    Rikkaita loppupeleissä nopeuttaa rikkaudet kuolemaan, sillä onhan tutkittu jotta vitutus jouduttaa kuolemaan, ja rikkaita takuulla vituttaa kun miettivät kuolinvuteillaan, mitä kaikkea jää jälkeen perikunnan hassattavaksi!


    Late Lapista. SSSS Ry!

    Äänestä

Ainoa ero.että meitä "rehellisiä" rangaistaan,mut nää muut rötösherrat pääsee ku koira veräjästä,kun kuuluvat tähän " hyvä veli veljeskuntaan"

Äänestä

Eduskunnassa on kahdenlaisia asiakkaita, epärehellisiä ja epärehellisiä.

Äänestä

Oo tyytyväinen, et tarvi kauhean isoja taskuja viimeseen asuusi

Äänestä

Sama juttu. Nykyään vain loisin valtion kustannuksella ja kusetan kaikessa mahdollisessa, Harmi kun en aikaisemmin tajunnut tätä, 20v olen tehnyt töitä turhaan ja levittänyt juutaloisten ja muiden kapitalistien perseitä.

Äänestä

Paha saa aina palkkansa.

Näkeehän sen verotiedoistakin.

Ja herrat haluaisivat verotustiedot salaisiksi.

Duunarin selkänahkaa vuollaan, niskasta kantapäähän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja köyhä kirjoitti:

Tälläisenä iäkkäänä olen tullut siihen tulokseen, että rehellisyys on ihan perse---estä. Miksi olla, kaikki varastaa niin paljon kun kerkevät. Finnair etunenässä, muka laillista pas-kat. rehellistä poliittikkoa ei ole olemassakaan, vit-tu rötösherroja kaikkityyni. Koskapa tiedän, että suomalaisilla rupee olee vit-utus ihan tapissa, niin ihmettelen mitä tuleman pitää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu