Siskoni poika on pikäaikaisen koulukiusaamisen uhri. Tämä tuli kaikille yllätyksenä. En olisi koskaan arvannut että asia olisi näin. Ulkoisesti poika oli aina iloinen ja ulospäinsuuntaunut. Asia valkeni meille kuitenkin liiän myöhään.
Erään koulupäivän jälkeen homma oli karannut täysin käsistä. Siskon poika oli kuulemma saanut tarpeekseen ja tapellut vastaan. Tästä kiusaaja oli menettänyt täysin malttinsa. Sivullisten kertoman mukaan kiusaaja olisi varmaan tappanut ellei lähettyvillä olisi ollut aikuista joka pystyi lopettamaan potkimisen.
En unohda koskaan sitä näkyä mikä minua kohtasi sairaalassa. Näin jälkikäteen katsottuna olemme onnellisia että hän parantuu fyysisesti täysin. Poika kyllä tsemppaa kovasti aina kun käyn sairaalassa katsomassa häntä mutta ilman psykologin papereitakin näkee että jotain on muuttunut. Ehkäpä aika korjaa...
Mitä tulee kiusaajan kohtaloon niin hän vähät välittää tapahtuneesta ja kehuskelee tekemisillään. Jotenkin vaan tuntuu että hän pääsee liian vähällä tästä.
Olen monesti miettinyt että potkisin tämän mulkun samaan kuntoon. Ei siitä varmaan pitkää kakkua sais jos sanois että kännissä minulla vaan naksahti.
Jos oikeusjärjestelmä ei ole tarpeeksi suuri pelote niin miten voimme suojella läheisiämme? Siskoni on muuttamassa toiselle paikkakunnalle joten toivottavasti koulukiusaaminen loppuu tähän.
Kiusaajan kohtalo?
4
121
Vastaukset
- niimpäniiin
Eikait siitä paljon mitään tule, jos vähän käy ojentamassa sitä kiusaajaa..
Ilta-sanomissakin oli vasta että isä oli käyny lyömässä poikansa kiusaajaa, ja ei ollut saanu ku vähän sakkoa. - joopajooo
Joo opettakaa vaan maailmalle että väkivaltaisuus on oikein et tulee viel hullumpi maailma!! -.-
Entäs sitten kiusatun kohtalo? Terveisin: ent. koulukiusattu.
- Elämän julma laki
"Mitä tulee kiusaajan kohtaloon niin hän vähät välittää tapahtuneesta ja kehuskelee tekemisillään."
Nyt ympäristö kunnioittaa kiusaajaa entistä enemmän. Opettajat välttävät puuttumista kiusaajan toimiin. Muut pojat pelkäävät ja alistuvat kiusaajan oikkuihin. Nuorten tyttöjen päässä alkaa herätä eroottisia mielikuvia kiusaajasta. Kiusaaja on voittaja, jolle ennustan loistavaa tulevaisuutta elämässä. Kiusaajan uhrien kohtalo on kokonaan toinen, kova, tyly ja toivoton.
"Jotenkin vaan tuntuu että hän pääsee liian vähällä tästä."
Suurin osa meistä syntyy kiusattaviksi. Osa meistä syntyy kiusaajiksi. Jälkimmäisllä on helpompaa, he ovat hierarkian huipulla niin koulussa kuin myöhemmin työelämässäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231195
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89884- 87757
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18709- 91685
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat276675- 107614
- 31565
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49543Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet113502