Toinen päivä maaliskuuta (2012) on ensimmäinen vuosipäivä Pakistanin vähemmistöministeri Shabhaz Bhattin traagisesta murhasta. Islamilaiset ääriliikkeen edustajat murhasivat hänet koska Shabhaz vastusti Pakistanin pilkkalakeja. Pakistanin pilkkalakien perusteella voidaan Muhammedin, Allahin tai Koraanin pilkasta tuomita kuolemaan tai elinikäiseen vankeuteen. Lukuisat maan vähemmistöuskontojen harjoittajat ovat syytettynä ja vangittuna aiheetta lain perusteella. Kristinuskon vastustajat käyttävät lakia keinona kristittyjen vainoamiseen.
Bhatti oli voimakas vainottujen uskonnollisten vähemmistöjen puolestapuhuja huolimatta siitä, että hän kohtasi voimakasta uhkailua ja vastusta. Hän oli Pakistanin ainut kristitty ministeri. 2.3.2011 Bhatti ammuttiin kuoliaaksi hänen ollessaan matkalla hallituksen kokoukseen Ilsmabadissa. Teon takana epäillään olleen islamilaisia terroristeja.
Pakistanin kristityt ovat olleet huolissaan käynnissä olevan poliisitutkinnan uskottavuudesta. Murhan takana epäillään olevan yhteiskunnassa korkealla taholla olevia ja vaikutusvaltaisia islamisteja.
http://ihmisoikeus.blogspot.com/2012/03/surmatun-pakistanin-vahemmistoministeri.html
Murhattu ministeri puolusti uskonnonvapautta
ihmisoikeus
0
64
Luetuimmat keskustelut
Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.291216Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke581005Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63933- 54883
- 51771
- 65748
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍81706Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le38678- 82672
Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su30615