http://www.jhauto.us, jossain Kymenlaaksossako?
Lienee joku jobbari(?), nettisivulla ei muita yhteystietoja kuin "salainen" GSM-numero...
Onko kokemuksia?
Lienee joku jobbari(?), nettisivulla ei muita yhteystietoja kuin "salainen" GSM-numero...
Onko kokemuksia?
Vastaukset 8
Vanhimmat
toi nettiosoite jo kertoo : .us = urittain salainen =)
Tuo on kait Kotkassa. Yritystietojärjestelmä ei ainakaan tunne. Eli saattaa varsinkin olla yhteiskunnallisia velvoitteitaan hoitamaton jobbari, joka tomii kunnes joku verottajalle ilmoittaa. Voi olle muukin?
että tuolla nettisivulla olevia autoja on myynnissä Nettiautossa seuraavasti:
Farkku Ekkeri:
Myynnissä nimimerkillä Merc ("yksityinen" myyjä)
puhelinnumero on sama kuin tuolla jhauton sivuilla oleva numero.
Saabbi, Ooppeli ja Fiiatti:
Myynnissä nimimerkillä Hanikka ("yksityinen" myyjä)
Subaru ja Alfa:
Myynnissä nimimerkillä Aratek ("yksityinen" myyjä)
Puhelinnumero tälläkin on sama, joka jhauton sivuilla ja tuolla 'merc' illä.
Sattumaa vai ei, mutta Suomessa on Aratek Oy -niminen yritys, jonka päätoimiala on moottoriajoneuvojen vähittäiskauppa.
No joo, mut nokkelaa tietysti myydä noita autoja yksityisenä, ei tavi noudattaa kuluttajansuojaa, vaikka minkälaisen tuontipommin myisi. Ja toisaalta säästää pitkän pennin ilmoittelukuluissa ainakin tuolla Nettiautossa, jossa yksityiset saa ilmoittaa ilmaiseksi.
Samanmoisia (hämärä)jobbareita lienee muitakin..
Turha on maksaa muutamasta autosta Nettiauton riistomaksuja.
Autot lienee kotipihalla, ei olisi ainakaan musta kiva jos omalla tontilla pyörisi ihmisiä kuin jossain liikkeessä, renkaita potkimassa.
Löytyykö yritysrekisteristä auto.fi joka on Joupin kotisivu, entä Siwa? Taitaa olla Tradekan alla sekin.
Mikähän siinä on että täällä pyörii suomen tyhmin ja sinisilmäisin merkonomimassa?
se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa?
Sitä paitsi bisnestä se varmaan Nettiautokin pyörittää, joten miksi sen tarvitsisi ilmaispalveluja tarjota joillekin epämääräisille jobbareille?
Btw. harvemmin sieltä yritystietorekisteristä pelkkiä tavaramerkkejä löytyy, jota tuo Tradekan Siwakin parhaimmillaan edustaa...näin vaan tiedoksi ihan vaikka nappisilmäisille ekonomeille.
Kyseinen hahmo myy eri nimillä mm. autoja, ruohonleikkureita, kaiketi ei kai mitään omalla nimellä, kyllähän tälläinen toiminta herättää ajatuksia.
Tämä onnistuu aina vähän aikaa.
Sen jälkeen Verottaja esittää ao. henkilölle yksinkertaisen kysymyksen,
että millä olet olet tullut toimeen - siis koska asua ja syödä täytyy.
Muutaman kympin voi sanoa löytäneensä kadulta, mutta ei kestä kauan
kunnes Verottaja arvioverottaa.
Se on usein varmuuden vuoksi yläkanttiin, joten siitäkin voi tietenkin
valittaa.