Yritetään nyt " aloittelevat" jatkaa tässä nelosessa, jos tämä nyt avautuu Teille.
Aika ansiokkaasti olemme jo kolmessa harjoitelleet, laskin äkkipäätään alle 3 viikossa reilusti yli 700 viestiä.
Porukka ei ole iso mutta sitäkin aktiivisempi, ja aina uusia rohkeita toivotaan osallistumaan asiallisin viestein keskusteluun. Huumoria ja pientä "jekkuilua" kuitenkaan unohtamatta. Aina pitää asian keskelläkin pientä pilkettä näkyä, eikös?
Edellisestä toki aiheita reppuun ja uusia matkan varrelta ja tänne polkuja seurailemaan.
Harjoitellaan, niin ne "mestaritkin" tekevät.
Tervetuloa, oveen ei tarvitse koputella!
Aika ansiokkaasti olemme jo kolmessa harjoitelleet, laskin äkkipäätään alle 3 viikossa reilusti yli 700 viestiä.
Porukka ei ole iso mutta sitäkin aktiivisempi, ja aina uusia rohkeita toivotaan osallistumaan asiallisin viestein keskusteluun. Huumoria ja pientä "jekkuilua" kuitenkaan unohtamatta. Aina pitää asian keskelläkin pientä pilkettä näkyä, eikös?
Edellisestä toki aiheita reppuun ja uusia matkan varrelta ja tänne polkuja seurailemaan.
Harjoitellaan, niin ne "mestaritkin" tekevät.
Tervetuloa, oveen ei tarvitse koputella!
Vastaukset 203
Vanhimmat
Heipparalla; en koputtele, mitäs tässä. Kokeilen nyt joko kuva vaihtui, kävin vaihtamassa sen profiilissani, mutta kolmosketjuun ei vielä tullut sitä uutta kuvaa.
Minulla on nyt silmät niin sumusikkarassa, kun olen näpertänyt virkkuukoukun kanssa niitä kukkasia. Niissä menee näkö, kun ohkeisesta langasta väkeltää. Seuraavaksi on hankittava varmaan sellainen suurennuslinssi, joka pannaan otsalle.
Otan sitten kuvan, kun korvilla on kuulokkeet ja nenällä rillit ja otsalla suurennuslinssi. Hymiö.
Hyvä Riitu ettet koputellut. Jäi nyt tuosta aloituksesta pois asiallisuushan ei tietysti tarkoittanut mitään "vakavahenkisyyttä" , vaan sitä, kuten tähänkin saakka, että aivan vapaasti kaikista elämän alueista voidaan "läppää heittää". Ja jos huumoriakin ei löydy kehiin," mie en ala teijän kaa, lähen kottiin".
weepeli, hyvin toimii tämä aloittamasi IV-ketju, kiitos siitä. Vastausruutukin aukesi heti, ilman, että näkyi edellisiä tekstejä. Tuolla edellisessä alkoi jo lähetä-nappulan pyörivä ratas jäämään paikalleen, mutta aina se noin minuutin pyörittyään lähetti viestin.
Taitaa olla koneeni sisuskalut pölyn peitossa, astmaan taitaa tukehtua. Pitäisi kutsua tietokonenikkari meille asennus- ja puhdistustöihin.
Riitulle: olet kyllä melkoinen käsityönikkari, hääpuvun ruusut ovat todella pientä piperrystä ohuella virkkuukoukulla ja ohuella langalla. Eikö se käy jo sormenpäihin, kuten näön päälle (ei kuitenkaan ulkonäön).
No hyvä jos nopeutui ja helpottui vastaaminen. Vieläkö se ilmoittelee siitä "ylikuormasta"? Jäi silloin mainitsematta että voi sen (jos ei uskalla imurilla ottaa), myös pienellä paineilmalla puhaltaa, tohauttaa pölyt pihalle. Tosin se ei niistä kammoista poista mahd. töryä ellei niitä uskalla irroittaa.
Joo, aika näprääjä Riitu taitaa olla? Tuosta kuvasta kun Riitu sitä kokoa tuumaili, niin näyttää olevan nuo kuvat kokoa 1.25 ja 1.51 kt (kilotavua) joilla yleensä kuvakoko ilmoitetaan. Ei siis bitteinä.
Kyllä ilmoittelee välillä, että liian suuri kuormitus: Suoritin, liian suuri kuormitus, tai muisti-suuri kuormitus, alalaidassa on silloin pieni kuvake, jossa on sahalaitainen kuva, jossa huippuja lähes katossa. Silloin olen yleensä jonkun lehden sivuja lukemassa tai esim jotain mahjongia tai solitaire pasianssia pelaamassa. Lehdet, joita luen ovat HS, IS, IL, AL jne.
En minäkään viitsi koputella, johan tässä oven saranoitakin kait pitäisi joskus uusia, niin vilkkaasti ollaan tervehdyksiä toisillemme heitelty. Omasta puolestani sanon vilpittömästi, että raskast...rakast...kivaa on ollut. Ei nyt paraasta päästä läppää, mut koitetaan petrata.
Omasta puolestani oma "kirjoituskulttuurini" on muuttunut vähitellen, jo silloin siinä pitkässä (kuinkahan monta niitä hesariakin ärsyttäviä juttuja taas kirjoitimmekaan). Tää on tosi, sillä joskus olen päässyt siitä riittisyydestä loistavien sammakoiden seuraan. Ja vaikka sitä weepelin toivomaa hjumoriakin ja leikinlaskua olemme harrastaneet, niin siinä pohjallahan on ollut aina pelkkää "asiaa".
2.3 alkaen tarkka tilanne viestien määrässä per päivä 732 / 18 = 40,66 Tarkistin vihosta, ei vaitiskaan.
Edellisestä kannan tähän repussa omat kehuni elokuvalle 'Kuninkaan puhe'
Jos ei mitään enää tältä illalta kuulu, niin hyvät yöt.
Jepjep, hyvä että jollain tuo laskupääkin pelaa, meitsille jo liikaa, alkaan huipata pian. :-)
Omasta puolestani myös jo toivottelen "Mukavia painajaisia" kaikille.
Kannattaa sitten vaikka "pikahuolto" tilata tai käyttää itse. Edelleen vähän epäilen sitä lämpökuormitusta, tai sitten suoritin voi olla "hiipumassa". Mieleen tulee myös että se näyttö oli niin suuri että sivuilla missä paljon on mainoksia, ne syövät tehoja liikaa. Huollossa ne mittareilla näkevät mikä mättää.
Siis silleen.
Yö kyöpeli vielä kerkiää tänä iltana veepelin uuteen ketjuun kun osasin taas tulla. Reitti löytyi. Kavin vielä jättämässä jäähyväiset tuonne Calvadosin III:seen ja kertomassa kiitokseni siitä hyvästä ketjusta!
Mukavaa, kun osaavia ketjun avaajia löytyy. Minä en tiedä miten se täällä tapahtuu, mutta ei minun nyt tarvitsekaan.
Nyt vielä lukutuokio vuoteessa, joten Hyvää yötä!
Hyvää yötä kaikille ja kiitos Ravulle kehuista ja weepelille vinkeistä aparaatin suhteen sekä Arantesille elokuvan kehuista. Sait kiinnostukseni siihen heräämään.
Kävin vielä tuolla kolmosessa, joten kiitos paljon Riitulle myös kiitoksista. Huomasin myös, että olit vaihtanut taas kuvasi siihen yönkuningattareen, jossa kaksi pientä kukkakärpästä pörrää :-)
Aamuvuorokin kiittää Calvadosta kolmosketjusta ja onnittelee weepeliä neljännen aloittamisesta. Oikein hyvät saatesanat osasit valita. Kyllä tänne uusiakin vakavikkoja ja veitikoita mahtuu. Tervetuloa minunkin puolestani.
Riitun kukkakuva on oikein kaunis, mutta kaunis oli naamakuvakin.
Moi, nyt lähetän uuden virallisen tekstin.
Onnistuukohan kuvan lisääminen. Se on juo tallella, mutta kunhan saan sen tähänkin...
Ei onnistunut kuvan lisääminen
Vielä yksi yritys. Jos kuvan lisääminen ei onnistu, kirjaudun ulos koko palstalta
Riitu, muistakseni neuvoit tuolla edellisessä, miten kuvan saa tänne näkyviin. Minulla on jo kuva rajattuna tuonna "sisällä" profiilissani, mutta vaikka kuinka napsauttelen sityä haamua, en saa tänne näkyviin. Vaikka nyt siis rekisteröitynyt olen uudella niminerkillä.
Huomenta Aurora; tein taas mokan, painoin vahinkossa peukkua alas vaikka piti aukaista.
Me kaksi aikaista täällä kukkumassa;
Mutta asiaan; varismarjatta, ompa hauska nimmari, sillä on varmaan jokin tarina. Ehkä kerrotkin. Klikkasin heti tuonne Profiilin puolelle ja luulempa mistä johtuu että se kuvasi ei tänne näy; koska olit piilottanut Profiilisi. Muuta syytä en nyt osaa sanoa. Ehkä weepeli osaa sanoa paremmin (kunhan pääsee ylös punkastaan) hymiö. Haloo, herätys.
Mutta hei; nythän se kuvasi tulikin jo framille. Ei sinun tarvitse tässä ketjussa enää sitä haamukuvaa napsutella. Se kuva ilmestyy heti viestisi kanssa.
Mutta vahinko, että olet piilottanut Profiilisi, näin ei tätä kuvaa voi nähdä suurempana. Eihän se Profiilin julkaiseminen mikään paha juttu ole, koska siihin profiiliin voi jättää vain ihan pakolliset tiedot esille. Muut, mitä et halua esille (esim. syntymäpäivä), voit piilottaa sieltä Omat tiedot taulukosta.
Riitu, nyt kokeilen uudestaan. Niitä kuvia alkoi tulla vasta virka-aikana. Kai siinä on jokin viive, että kun rekisteröityy, saa naputella ensin turhaan. No nyt se pofiilikuva pitäis näkyä isompanakin siellä, muutin vähän asetuksia. Pääseekö sinne kaikki katsomaan vaan vain rekisteröidyt? Nyt mullakin peukalo lipsahti antamaan sulle miinuksen. Tää on aika kummitusmaista. Jos nyt sitten olen tuo "varis" tällä uudella nimmarilla vastatessa.
Kiva, että onnistui. Juu, kestää aikansa, eenenkuin se kuva ilmestyy viestin viereen. Samoin käy jos vaihtaa kuvaa. Se oli minulla eilen, vaikka kun kirjautunena se kuva onkin jo tuolla ihan ylhäällä, missä kirjudutaan, niin se kuva ei ole vielä ketjuun/ketjuihin muuttunut. Ehkä ne kuvat tarkastetaan ensin, tiedä sitten, ettei mitään ruokottomia.
Nyt näenkin, että kuvassa on huskeja, oikein terhakkana, pienestä kuvasta en saanut selvää, mitä siinä oli kuvattu. Kiitos, Aurora.
Pääseehän sitä kaikki lukijat katsomaan, naputappa vaikka mihin kirjautuneeseen, niin riippuen siitä, mitä hän on antanut julki, sen voi kaikki lukea ja nähdä. Ei minullakaan ole kuin perustiedot. Huomasin, että jos viet siellä hiiren kuvan päälle, niin ilmestyy laatikko (minulla; nainen, ulkomaat).
Huomenta aamupäivää kaikki "pyryharakat", varismarjatta, (yötöissä?) oksooviitare kaikille. No miinuksia olen poistellut ja katsellut noita viestejä vähän läpi. Mihis ketjuun Aurora oli takonut niitä "harjoituksia" : "huonosti menee, hyvin menee", jotka näkyvät tuolla profiilin yhteydessä, naamapallukoineen, mutta ei kaikki täällä?
Riitu jotain kyselit tuon kuvan näkyviin saamiseen.Enpä osaa muuta sanoa kuin minkä itsekkin totesit, eli vaatii ilmeisesti ainakin ne perustietojen luomisen että saa kuvankin.
No ei tullut " Bostonkakkua" mutta kuva-aihion arvasin kuitenkin :-). Taitaa tuo kuva olla otettu sieltä Hämeen puolelta vielä? Ihan vaan päättelin " vainulla" rakennuksen väristä.
Olihan minulla kysymyskin joka jäi tuolla kysymättä. niin, joutuikos " Sisupussi" sen kisan vitosella lopunkin hurjasteleen?
Noo, nyt mää plussasin noita viestejä, kaikkiin ei ottanut kun jo sen miinuksen poistin.
No kun mä hölmö luulin, että niihin kyselyihin täytyy vastata ennen kuin hyväksytään tälle hyvän tuulen palstalle. Onneksi eivät ne ilmepallukat eivät löytäneet tietään tänne kaikkien höröteltäviksi.
Ei, kyllä siinä vikana päivänä kuutosella mentiin kun yksi nuori toivo oli uskallettu ottaa mukaan. Keli oli kerrassaan lentävän liukas.
Onpas vaikeaa totutella henkilöllisyyden muutokseen, kuin olisi tehty isompikin sukupolven vaihdosleikkaus. No, sama kakku uudessa kuoressa täällä lavertelee. Naamioitumisleikki jatkuu, jahka uusi kuva tulee framille... Hymypallukka!
Tuota minähän "avaukseen" laitoinkin että harjoitellaan :-). Kyllähän meiltä "harjoittelu" käy. Niinhän se tahtoo olla että nämä nykytoimijat haluais tietää sukkien tai kalsareiden väritkin kun noita kyselykaavakkeitaan lykkäävät eteen.
Useimpiin olen kyllä ruksannut "en osallistu", tai sivuuttanut muuten vain.
No hyvä juttu että sai kutosella kiriä lopun edes.
Muuten siellä oli eilen lykännyt sen meitin rännän lumena 10 cm kun illalla soittelin, ja jäillä on perin hankala liikkua. Yöpakkaset tekee ohuen kantavan pinnan, mutta sitten välissä onkin vesisohjo.
Ehkäpä sitten parin viikon päästä parhaillaan, täytyy katsastella.
Ei se Arantes minua varmaan enää tunne, kun naama on vaihtunut ja nimi tuntematon. Minun, olin mikä olin, täytyy nyt kuitenkin lähteä tiistaitöihini yhtä vanhempaa ystävää auttamaan. Nähdään ja kuullaan illemmalla.
Hyvää keskipäivää kaikille! Suloinen kisuli sinulla kuvakkeena. Sisarellani oli yhteen aikaan juuri tuon näköinen harmaavalkoraidallinen nimeltään Viiru. Nyt hänellä on Tiitu, yli 10 v. Heillä on aina kissa, välillä muutamakin yhtäaikaa, jos ollut narttu ja saanut pentuja. Koira heillä on myös aina, nykyään norjan hirvikoira.
Moro Calvados. No kun vilkaiset tuonne "varesmarjatan" profiiliin niin huomaat että "töitä" on paiskinut ihan yövuorossa. Tää kisumirri on jo toinen kuva. Siellä näkyy kolme (nuorta) veijaria tsiikaileen "muailiman menoa".
Tuplaklikkaamalla saa niitä kuvia suuremmaksi näkyviin.
Toivottavasti hää "marjavares" ei ny pahasti suutu kun sinne "ohjailin". (:-o
Tiesinhän eli aavistin, että olet 27 kertaa virkeämpi kuin se Helenen omakuvasarjan toiseksi viimeinen maalaus.
Toisex. Sopii ihan hyvin se poninhäntä tai letit.
Mutta edelleen tuo nimesi etuliite? Täytyy katsoa muita viestejä, josko jo olet sitä hieman selvittänyt.
Marjavares on päinvastoin imarreltu, kun hänen muodonmuutoksensa on huomioitu. Niillä kolmella profiilini nuorukaisella on sellainen merkitys, että heistä alkoi koko rumba, joka nyt on johtanut voittoihin "siellä jossakin". Muistelen, että kuvat ovat noin neljän vuoden takaa.
Kiitos ettet pahastunut, vaikka "tiesinhän" sen (lue pelkäsin pahinta). Juu,heti kun sai sitä kuvaa suuremmaksi niin huomasi että "viikareitahan" ne vielä ovat. Jahas , nyt täytyy vähäksi aikaa taas poistua, eli käymään tuolla " Nyhellassa", vai Itellako se olikin.
Etuliite onkin yhtä suurta arvoitusta. Voin vihjata, että saattaapi liittyä siihen mistä edellisessä ketjussa puhuttiin. Joku ollut 40 v, joku taas 36 v. Voi myös liittyä siihen arvon rouva -asiaan... Nyt tuli puhuttua liikaa, laittakaa joku mulle suukapula, mmmmmm...
Vähänkin jos vielä jatkat, niin tuota noin.....
Selevä pyyhän tuo on sano isäntä kun ........... :-)
En aio olla enemmin utski kuin "Holmeskaan" enää, tietenkin Sherlokki, ei se "Jonni" (joku "näyttelijä" muistaakseen?.
No, heräsihän se Isäntäkin. Hyyymiö.
Me naiset ollaan täällä jo teknisten onkelmien kimpussa puuhasteltu.
Minun on nyt suljettava kone ja lähdettävä liikenteeseen eli ensin hampilääkäriin (onneksi vain kontrolli, mutta se kiven poistokin tekee kipeää) ja sitten toiselle, vuositarkastus toisessa päässä.... ei yläpäässä.
Minullakin on jo kutsu suuhygienistille, käyn puolen vuoden välein, ettei ole niin paljoa louhintatöitä kerralla.
Morot sitten Arantesille, kunhan hääkin pääsee sieltä porontaljan alta ylös !
Hitsit nääs, pittä kysyä nyt siitä "Kuninkaan puhe"- jutusta? Kenestäs kunkusta se kertoi?. Mulla (meillä) meinaan oli sellanen dvd, mutta olenpa tainnut lahjoittaa se jollekkin kun noita "peruja" piti vähennellä.
No eipä sillä, kyllä noita sellaisia vieläkin on ( osa) ihan isoina sarjoina, joita tuskin tulee koskaan katsottua. Noita omia eläinkuvia / levyjä tietty sitten katsellaan kunhan Virallinen valvoja vähän varttuu ja alkaa ymmärtää miksi toinen eläin toisen nappaa ja suihinsa pistelee? Ovatten vielä vähän liian "raakoja".
Mää käyn äkkiä kirkolla hakemassa nikotiinipurkkaa, palaan sitten.
Huomenta kaikille, purkkaa tarviin, jos nyt sitten kuitenkin jonkun kuvan...harkinnassa ainakin.
Kuninkaan puhe kertoo Englannin kuninkaan Yrjö olikohan V:n kuoleman johdosta tapahtuneesta kruunun siirrosta. Eletään 1930- luvun puoltaväliä. Jos olisin siellä piäkaapunkissa, saattaisin tilata heti siihen teatteriesitykseenkin liput. Viimeksi kävin teatterissa vuonna sitä sun tätä, kuitenkin 1980- luvulla. Täältä pääsee edullisesti ...no joo, purkan hakuun.
Mistä se varis siihen Auroran eteen lennähti? Maurora kuitenkin kait saa uutta selvitystä Marjatasta ?
kyselee utelias Aatu joka juuri sähläsi koko aamun etsien näköispainoksia yhden kansatieteilijän kirjallisuudesta. Tilauksenkin jo heitin menemään.
PS. oliks 'varismarjatta' tai 'riitu-s' hankalaa heittää ne kuvat siihen kehykseen? Mitäs mieltä olet weepeli, seurataanko, vai ihastellaanko kuvia hieman aikaa?
Kylläpä sitten siitä samasta elokuvasta kyse oli, "emäntähän" hää silloin niitä tilaili ja katseli. No jollekulle olen sen sitten kiertoon laittanut. Kun en niistä itse ole koskaan niin innostunut. Epäilemättä kuitenkaan etteikö ne ihan ok olisi mutta joku kipinä niihin puuttuu. Huono "tulppa" vai puolan johdossa vika?
Tuota kyllä vaan ihastelen kun nää naiset noita kuvia "helposti" tuonne laittavatten, kuten voi helposti "varismarjatan" rofviilista lukaista. Vaikutti siltä että lähellä olis ollut nimen muuttuminen "varimarjataks", kuus hyymiöö.. ja karkuun...
Ps. Kävin tuolla entisessä vilikaseen niin ei taida oikein muut kuin Rapunen enää siellä aktiivisemmin kommendeerata?
Juu, Rapunen ja zippi järjestää onneksemme Suomen tiedotusvälineitä ja yhteiskuntaelämäämme kuosiin.
Puolan johdossako vika? No jos en nyt puutu vieraan vallan sisäpolitiikkaan ja totean vain, että kovia poikia ovat puolalaiset jaanittamaan brysselin euroja ja ...hei sähän et tarkoittanut tuota politiikkaa. Taitaa löytyä se puola minunkin menopelistä.
Variksex ei aleta kait kuitenkaan tituleeraamaan. Marjatta on kaunis nimi.
Jeps, en politikoinut .Siis kun olen lopettannu ne touhhut tyysten, tai jos huomaat ees vihjaavan jotenkin silleen, juunou, niin herätä! Ennenvanhaan aina se vika oli vaan siellä Puolan johtossa, kyllä sää sen muistat :-)
Enkä suinsurminkaan uskaltas "varekseksekseks",no, alkaa nimitteleen, ja "Jattamarja" on oikeesti nätti nimi.
No nyt tuo kuvaskii näyttää jo tutummalta kun se tyhjä ruutu, peljästyin et sää muuttusit näkymättömäks vallan, eli onnistuit taikomaan ittes olemattomiin.
Ei ne usko, mää mittään roskarobotti oo!
Nyt tein löydön. Marjattamme kertoi, että 1956 alkoi yhteinen taival ja tangon merkeissä.
No mikäs se löytö sitten? Marjatta nojaamassa armaansa kainalossa.
http://www.youtube.com/watch?v=FEQoXjMsRoY
Olipa hempeä kappale, mutta pari vuosikymmentä liian aikaiselta ajalta. Löytö joka tapauksessa, mutta samaan etunimeen liittyy myös toinen kipale, jossa samainen lintunen kokeilee elämää isossa, liian suuressa stadissa. Metsätorpan tytöille voi käydä huonosti, kun horjahtaa syrjään tutuilta karjapoluilta.
Ontuva selitys sille, ettei tietyn kappaleen liittäminen onnistunut. Pienen kissan äly on ollut tänään jo liiaksikin koitteella.
Aurora:
http://www.youtube.com/watch?v=y-myjN8cP8A&feature=related
Kelpaisko Marjatalle tälleen.
No tok kelpoo...;))
Tervehdys kaikille, ennen kuin lähden salille. Täytyy nyt "voimailla", kun huomenna lähden sinne Tukholman-risteilylle. Edellisellä kerrallahan jouduin harrastamaan siellä "kilpajuoksua" kansien välisillä rappusilla, toivottavasti nyt ei.
Mitä tulee tuolla toisaalla "kommentointiin", niin Rapunen ei anna periksi kiusallakaan, vaan kirjoittaa HS.Fi:n harmiksi ja - täytyy sanoa, että kyllä ne ne julkaiseekin. Saapahan aina sanoa mitä mieltä on.
Nyt sinne "kunnon kohotukseen"!
Varo, ettei sinulle käy kuin Simpsonien Margelle, alkoi bodaamaan ja sai valtavat hauikset ym. No, et varmaan syö anabolisia steroideja (vai olikohan stereoita?:-))
Eikös sitä voimaa jo ala olla kun pienessä kylässä? Äh, ei vain, hyvä se on vaan on. Toisin kun täällä harmittaa niin vietävästi kun ei ole antanut tuo toinen takajalka edelleenkään oikein mitään tehdä. Eli lenkit on pitänyt jättää lähes tyystin pois.
No se "voimaharjoittelu" ja vararasvanpoltto (käääk!) alkaa kyllä sitten kunhan pääsee sinne jonnekkin äheltämään. Siellä se tulee niinkuin luontaisena treeninä päivittäin. Jopa liikaakin sitten kun innostuu. Sitten taas vaarassa jostain "rävähtää" paikat päreiksi. Sepä nyt ei enää mitään uutta tässä rupissa.
Tarpeeksi (väh) paikat hajalle jo rääkätty, ja kasaan kursittu sieltä täältä, ja aika huonolla menestyksellä :-( Mutta jatketaan niinkauan kuin saapas heilahtaa.
Aivan kuten Rapunen, minäkin kommentoin täältä silloin sekä tällöin, HS.fi:n ulkomaansivuille.
Bodaamisesta ja saappaan heiluttelusta mieleeni muistui, kun meillä oli kerran meren rannalla korkeushyppypaikka, kaikenlainen urheilu; mutta erityisesti korkeushyppy.
Yleensä tavallisesti kaikessa pätee totuus etenemisessä kohti parempaa tulosta tietty ponnistelu, joka toteutuu yrityksen ja erehdyksen kautta, mutta korkeushypyssä huoamasin, että tulos parani ylityksen ja erehdyksen myötävaikutuksella.
Näin. Siis yleensä, yritys, yritys> erehdys> ylitys> erehdys? Tässä nyt miettii saappaita heilutellen että josko jo jättäisi nuoremmille sitten "paikallisiin palmuihin" kiipeilyn. Sinne latvuksiin mennessä joutuu monta rimaa ylittämään.
Jos yhdestäkin tulee limbo, tuloksen saavutus voi olla toisaalta odotettu, mutta pysäys & rysäys odottamaton.
Mikä siis tulikaan tulemaksi, win.zip, mahtuu pieneen pakettiin :-)
Samoin kommentoin minäkin, täällä ja siellä. Äsken kirjoitin Hs.fi keskusteluun kaksikin kirjoitusta. Mutta taisivat olla liian karismaattisia?? Ei tulleet näkyviin. - Puhuinhan Venäjän eläimellisestä tuonnista ja Venetzuelan herkästi räjähtelevästä viennistä: jos voi näinkin rohkeasti asioita alkaa rinnastaa, myöskään täällä.
Hyvät aurinkoiset keskipäivät vaan kaikille. Tässä vaiheessa mietin, mikä nimmarini hyväksytään nyt tuossä pyörivässä kehäsessä. Hei..
No voihan tännekkin politikoimaan mennä, Yhteiskunta> Politiikka. Varmasti joukkoon sopii ja julkaistaan vähän "karismaattisemmatkin" kannanotot :-)
Mikä noita kahta tämän aamun uutisissa yhdisti? Olisiko vaikka että IS:n uutisen mukaan Chavez on ottanut käyttöön samankaltaisia elementtejä vaaliaseeksi kuin "toveri" Putin?
"Haa! Olen saanut paljastetuksi salamurha-suunnitelman kilpailijaani kohtaan" ?
Jos mahdollista, vaikka aiheet ovat vapaat tässäkin, mennään sitten tarvittaessa politikoimaan niille varatuille osioille? Ainakin ulkomaiden osalta, sopiiko?
Hei vallan mainiosti vaihtelu kirjoituspaikoissa sopii minullekin, eli mennä välillä kommentoimaan HS:fi:ssä, esim juuri ulkomaan asioista. Ettei maailman meno unohdu täällä keskenämme. Siellä on useinkin ja nytkin tosi hyviä artikkelikirjoituksia mihin laittaa kommenttia. - Kivat jatkot kuitenkin täälläkin.
Tässä koko karseus, ei voi mitään. Jo kuvasta voi päätellä, että jouluna "kostetaan" kaikki ne itselle jääneet lahjattomat aatot.
Taisin vihjata jo aiemmin, että en kyllä tarvii käydä peilin kautta, sillä vuosisatojen taakat toki pitää näkyä, vaikka naama onkin silotettu. En minä huvikseni kepistä tukea ota.
Jatkuu seuraavassa numerossa.
Böööö! Mitä nää pelottelet siellä? Ny mää meen peiton alla ja vetäsen tirsat !
Älä pelkää, älkää muutkaan. Käykää kurkkaamassa perustietoni, niin rauhoitutte.
Olen paljastanut itseni ja odotan keltaiselta lehdistöltä yhteydenottoja.
Mnää vastaan, jotta en mnää oo laittanu näihi suomi24 -juttuihin politiikkaa ja sitä paitsi se oli Bolivarisen salaisen palvelun piällikkö, joka keroi Hugolle koko jutun.
Mnää vasta heräsi, mut mnee sää tirsoille, ku viisauski kertoo, että se on kuin laittais rahaa Sampo-pankkiin, kun nuori ihminen nukkuu levottomasti.
Kun täällä joulu on tullut näköjään kevään keskelle, voin ilmoittaa, että kaksi joulukaktusta, punainen ja valkoinen, on alkanut uudestaan kukkia läntisellä ikkunallani. Myös amaryllis puskee vihreää vartta.
Kukistahan me juteltiin puoli vuotta sitten suunnilleen samassa porukassa. Paras pitäytyäkin turvallisissa aiheissa, kun olemme laskeneet viimeisetkin suojuksemme.
Tuo suloinen kissannaama ei merkitse, että luulisin itseäni cat walkin keimailijaksi, vaan yksinkertaisesti sitä, että tuon näköisiä raitamirrejä on elämässäni ollut useitakin. Lähinnä ennen koirallisia vuosiani.
Mitä luulet, osaammeko enää jutella luontevasti kaikkien paljastustemme jälkeen?
Kiitos vaan, oikein hyvin nukutti pikkutirsoilla kun tietää että sampo takoo rahaa joka minuutti tilille lisää.
Nyt vaan pojankoltiaiset tekiväi ihan pulinavaristisen pahan mokan, piti lyömään , tarkemmin painaan 600 kpl viizzatasia niin mokomat huumassaan painoivat 500 kpl kuuzzatasia.
Ei se mitään, kyllä ne jonnekin kulinaristiseen maahan menevät kuin väärä raha.
Ps. Paljox on niiku viiz plus kuuztoista, no yritän, yy,kaa,koo....
Kuules katti, paljastukset syventävät vain jo ennestään luontevaa jutusteluamme. Sinulla on puolellasi yhdeksän henkeä, minulla lahjat. Eiköhän näistä riitä jaettavaksi asti.
Cat walkin keimailija? Sää paat aina mut lujille, kuukkelia kiusaamaan. Mulla ei tota yleistietoa (ei sen paremmin kuin erityistietoakaan) niin paljon ... mutta kyllä sinä sopisit tuosta noin vain sinne muotikäytävälle. Meilläkin olisi ollut kissa, jollen olisi pahasti sille allerginen.
Amaryllis. Kumppani sai ensi kertaa talteen otetusta sipulista nousemaan ensin lehdet ja sitten sen kukkavanan, joka jo kukkikin aikansa vanassa ja on nyt leikattuna vaasissa. Uusiokukkia luvassa siis tulevaisuudessa. No tämä ei ole niinkään säästöjen takia, vaan ihan mielenkiinnosta tapahtuvaa kasvien kanssa pelaamista. Minä olen enempi sellainen varttajaharrastelija, eli pihlajanpiiskaan omenapuun oksia jne. Pääsääntöisesti käyn kuitenkin epäonnistuneiden lisäysteni jälkeen taimitarhalla. Kevät tulee, jippii.
Joulukaktus. Tykkään siitä, kaunis, kun kukkii. Meillä on myös nuo molemmat värit, mutta nyt ovat jossain, kun en niitä päätäni kääntämällä näe.
Olen hirveän huono ymmärtämään huonekasvien käyttäytymistä. Olen luullut, että esim. amarylliksen sipulit pitää jemmata kellariin tarkasti säädeltyyn lämpötilaan kuin vuosikertaviinit ja kaivaa ne sieltä varovasti syksyllä ja istuttaa niin ikään taiteen sääntöjen mukaan, jotta saisi ne kukkimaan tasan jouluaattona.
Meidän kattien ymmärrys muiden faunan ja flooran edustajien päälle rajoittuu hiiriin ja kissanminttuun. Anteeksi, että joku muu yhdeksästä hengestäni on aina tunkemassa edelleni, niin nytkin...
Onpa tullut paljon kirjoituksia sillä aikaa kun minä olin kuntoani kohottamassa liikunnan avulla. Tuolla HS.Fi:ssä puhutaan aivan levottomia siitä, mitä liikunta aiheuttaa naisille ja joku kirjoittaja ihmettelikin, että ilmankos naiset juoksee koko ajan! Minä en ole tuota kyllä huomannut että sellaisia tuntemuksia sieltä saisi!
Minä en myöskään rupea hyppimään korkealle, niin kuin zip zap, sieltä pudotessa voisi satuttaa itsensä vaikka hyppypaikkana olisikin se ihana hiekkaranta. Mukavaa kun sinäkin löysit tänne.
Huomasin, että Calvadosilla ja minulla on nämä "louhinta" hommat molemmilla puolen vuoden välein. Seuraava aika on minullakin huhtikuussa. Aina sinne jotain työstettävää tulee, varsinkin alahampaisiin, mutta nykyisin se menee ultralla kivuttomasti.
Tuosta muskelien kasvamisesta ei nyt ole paljon pelkoa, mutta kyllä noissa olkavarsissa jotain "kovaa" pallukkaa on! No niistä anabolisista minulle ei ole pelkoa, ei kyllä meidän salilla niitä ole kukaan kaupannutkaan , mutta kole kertaa viikossa ja noin puolitoista tuntia kerralla rehkimistä, niin kai silläkin jotain saa aikaan. Harmi, ettei veepeli nyt ole "juoksukunnossa" - sen "koiven" takia. Innokas lenkkeilijä!
Kävin katselemassa tätä meidän ihanaa "joulupukkia". Oikein oli onnistunut kuva, earantes! Niin sitä pitää. Minä pysyn "Paulana" kuvan suhteen ja muuten olen se Rapunen.
Nyt minä menen syömään, kun en vielä ehtinyt syödä kun tulin salilta. Palaillaan!
Oikein mielenkiintoinen keskustelu tuo, johon viittasit toisaalla. Otin siihen osaa itsekin. Paljon oli vääriä käsityksiä, taitaa olla niin tabu aihe monelle.
Calvados;
käväisin minäkin lukemassa tuota erittäin mielenkiintoista ja tärkeää tutkimusta naisten, no miksi sitä siellä sanottiinkaan. Ihan vieras sana mulle...
Tosi on, että tytöt määrätyssä iässä harrastavat ratsastusta ja lopettavat sitten, kun pojat ilmestyvät kuvioihin. Pyöräily on sitten toinen hyvä "kunnon ylläpitäjä". Että kaikkea sitä pitää tutkiakkin ja kaikki VERORAHOILLA. Hymiö.
Voi että mä inhoon noita lekurissakäyntejä. Nytkin sai istua odotushuoneessa toistatuntia vaikka oli aika varattu, Onneksi otin virkkauksen mukaan; mukana odottajat kyselivät ja ihmettelivät.
Hammaslääkärillä ei tartte onneksi istua kuin korkeintaan viisi minuuttia; siinä onkin sellainen mukava tohtori, että ei anna liikaa aikoja, vaan ottaa vain sen verran potilaita, kuin ennättää käsitellä.
Katsoin viestejä ylhäältä alas asti; kaikissa loistaa vielä kirkas vihreä tähti, niin weepelihän avasi tämän vasta eilen jotain 20.00. Ja nyt jo näin paljon kirjoituksia, hurjaa meininkiä. Lyödään kaikki ennätykset. Joku tuolla edellisessä ketjussa kirjoitti jotain, että "pitäisi elää tämän elämän ulkopuolellakin". No eikös me eletä? Voi voi, mistä ne huolta kantaa.
No nythän tämä hauskaksi kävi, kun ite Joulupukkikin tänne kirjoittelee. Taitaa Pukilla olla nyt työt vähissä, kun joulut on jo ohi. Mutta ihan totta, tuo on vähän epäreilua, Arantes, laittaa tuollanen ruma naamari naamalle.
Auroralla on kiva kisulimisuli. Ja kiitos weepelille, että sanoi, miten sen kuvan saa suurennettua. Siitä tulee tosiaan sen alkuperäisen kuvan kokoinen. Taidan poistaa oman naamani.
Tässä muuten Arantesille linkki; tää kuulolaite on myös telkkariin, ja nettiin tarkoitettu.
http://www.ednet-gmbh.de/?lang=de&page=1&cat=10,40,4&artnr=83127
Potuttaa, kun poistin itseni googlesta, niin samalla hävisi suosikkimusiikkivideoni kuin tuhka tuuleen. Nyt ei voi kuunnella kuin video kerrallaan. Täytyisiköhän kirjautua uudelleen, että voisi kerätä taas useamman videon pituisen suosikkilistan täyteen. Tää elämä on yhtä kirjautumista.
Enpäs olis menny sanoon mitään, kun nyt hän meni ja poisti kuvansa ! Totta että kuin Rapunenkin ja Riitu totesitte, viestejä tulee aika tahtiin, mutta" meiltähän tämä käy" :-) Jos tuo mittarilukema tuossa oikealla näytti tälle palstalle viim. 24 h/ 75 kpl, niin niistä tämä on jo kerryttänyt just siinä 24h / yli 60. No earantes laskee sitten loppusaldoja, kun sillä on pänna ja vihko!
Voithan Riitu kait tuonne kuukkeliin "salanimellä" tilin avata jos haluat, mutta se vaatisi eri sähkärin sitten vaikka gmailiin. Periaatoksessa senhän pystyi kieltämään se historiaseurannan, kuten itsekkin tein kun poistin historiani. Mutta eihän se mitään takaa, mutta onko se nyt sitten niin "vaarallistakaan".Muutenkin kaikilla sivustoilla missä kirjautuneena liikumme, meitähän rekisteröidään.
Ps. Muuten, minullakin oli tuollaiset langattomat kuulokkeet jo -80 luvulla, mutta eihän niiden äänenkantama tahtonut riittää edes koko asunnon kattavaksi. Nythän nuo ovat ihan eri luokkaa.
Hän meni ja poisti, mutta pääsiäisenä tulee uusi kuva, sen takaan. Arantes antoi tuossa edellä Tauno Suuren videoklinkin, ja minähän innostuin sitten siitä, niin, että tässä välillä olen taas saanut rekisterikilvet sinne juutuupiin ja heti aluksi muutaman Taunon levytyksen playlistaan sekä etsin takaisin niitä kadotettuja lampaitani. Tässä se aika menee, voi herranjestas, mitäs ne mummot ennenvanhaan tekivät? Me aina moititaan tätä nykynuorisoa, mutta kun ite ei olla sen parempia, noin niinkuin niitten entisajan mummojen "silmissä".
Tää kulolaite on kyllä prima, sen kanssa voi kyökissäkin huushollata. En kyllä kuule vaikka puhelin soisi, mutta soikoon...
Verisesti loukkaantuneena oman naaman kelpaamattomuudesta (sentään toiminut työssäni jo vuosisatoja) päätin tuoda pikkuiseni julkisuuteen
No olishan se kuva kelvannut hyvinkin, sehän oli niin näköisensä, paitsi parranväri "tummapartaisen" profiiliin.
No nyt siinä sitten lienee, mitä, iskä?, no isoiskä Pirpaliinan kans varmaan.
Ääh, nyt taas se utski iski, kun on jäänyt kysymäti et lähtikös se "junnu" sinne Saksaan sen sähköauto-projektin tiimoilta? Ei tietenkään tarvii vastata, kunhan tuumailin tässä.
Tänään muuten taas Barca-Granada ainaskin. 3-1 !
Mutta pikaisesti lauhtuneena lupasi nuorimmaiseni (eikö olekin isänsä näköinen) jatkaa kirjeenvaihtoa Teidän kanssanne. Pukin oli pakko jatkaa matkaansa, katsoa vielä kerran peiliin ja vaihtaa sitten peili.
Utskin nälkään. Joo poika lähti sähköauton tiimoilta, mutta vähän minua ainakin epäilyttää. En tiedä miksi.
Äsken juuri vaihdettiin skypessä juttuja, poika on Porschen jollakin "pajalla" ja väittää, että kunhan alkuun pääsee, niin voi oppiakin jotain. Ne laitto täällä kotomaassa purkaus kokoonpano purkaus kokoonpano mentaliteetilla koulun tiloissa auton rekisteröintikuntoon jo viime vuoden puolella. Näillä junnuilla oli hyvä ope, jakoi vastuuta ja vaati. Samaa ei ainakaan vielä ole siellä jossain havaittavissa.
Mä jatkan jossain vaiheessa, mutta nyt minulla on sellainen aavistus, etten saa tätäkään lähteen.
Barça - Granada tänä sixi jännittävä, että Camp Nou stadion usein hyvä paikka Granadalle.
Minä näen earantesin kuvan paikalla vain punaisen ruksin.Kuva lienee ilmestyy vasta huomenna?
Eiköhän Korvatunturin ukko sieltä kömmi kuviin taas kunhan seuraavan kerran kirjautuu sisään.
Aika jännää että sulla siellä ruksi näkyy, täällä on puhdas "peili". Tuolla profiileissa hää Offline:na näkyy olevan.
Nytpä vaan Hyvät yöt taas, "aloitteleville" :-)
Huomenta täältä; olenkos taas ensimmäinen, vaikka täällä kello on "vasta" vajaa kahdeksan. Ethän rakas Joulupukki ole äkäinen, vaikka vähän arvostelenkin naamariasi. Nyt on nuorimmaisesi tässä kokokuvassa, tarkoitat varmaan nuorimmaista poikaasi, sitä joka on täällä oppia hankkimassa.
Tähän pikatoteamus ettei tuo Camp Nou oo kun yhdelle porukalla hyvä paikka, vaika Dani-boy nyt eilen laittoi vähän "jännitystä" peliin. On se vaan aika tylyttämistä vieraille. :-)
Ei pukki pienistä, vaihtaa vaan peiliä. Johan tuolla jossain vihjaisin, että tämä 400 vuotta vanha kurttunaama voi sitten vappuna saada ehostusta. Sinäkin kirjoitit jostain 'muodonmuutoksesta' sitten pääsiäisenä. Toivottavasti ei liity viimeiseen ateriaan
Täytyy tunnustaa, että lainasin nuorimmaisen pojan ilmettä tähän kuvaan. Luvan perästä tietennii. Tausta on ihan omalta pihalta. Joskus 90- luvun puolessa välissä yllätimme vesselin kanssa silloiset naapurit, poika tonttuna kierteli ikkunoissa ja minä pelottelin sisällä tuhmia lapsia (=naapurin kakaroita). Viiteen kuuteen paikkaan teimme yllätysvierailun, suosio oli ikimuistoisen suosiollinen. Ihmettelivät miksei sitten seuraavana vuonna tultukaan. No yllätyksen voi tehdä vain kerran.
PS. katsoin sen sinun linkittämäsi tuotteen niistä kuulokkeista. Ovatko vempeleet siis sellaisia, että jos olet ne päässä kauempanakin radiosta, niin kuulet lähetyksen hyvin?
No morot taas! Et suinkaan Riitu ekax oo ehtinyt, lähellekään.Tuo meitin "yötyöläinen" Aurora / varismarjatta on postannut jo 3:53 ! Liekö hää tanssinutkin siihen vinkin tahtiin, joka löytyy sieltä Arantesin vinkin(linkin) vähän alapuolelta.
Mutta "heräilkööt" nyt muutkin :-), täytyy tässä lähtee pikareissulle "kirkolle" käymään.( siis kaupassa). Aarinkohi paesteloo !
Valssihan se on yötyöläisen tanssi. Yötyötä se on valvominenkin. Olis nyt joku koje, jonka mittareita sais valvoa, että sais palkkaakin. Tai pyrkisinkö vartijaksi tuon vahtikoiran kanssa.
Minä kävin eilen "kirkolla" mutta tais olla vieraan maan kirkko se Liideli, kun myivät mulle liian väljät farkut. Täytyy vyöllä kiristellä ja nostella ja pitää varmuuden vuoks maahan asti ylettyvää palttoota lisäksi, jos sattus valahtamaan.
Jos ei muusta huomaa, että ollaan siirtymässä kesäaikaan, niin oravien hurjastelusta ainakin. Niillä on nyt hyviä leikkipaikkoja kun kaapunnin metsurit ovat kaataneet takapihalta läjittäin kuusia; siellä ryteikössä ne piileskelevät ja pomppivat tahallaan tiellä kulkevan koiran kuonon eteen.
Tässäpä sitten "valssaajalle" kuin muillekkin kevennys em. ystävältämme Matti Juhanilta:
http://www.youtube.com/watch?v=BFO5N-5clSA
Sopinee myös aika hyvin tähän "Pukin" kuvaamaan nykymenoonkin, siis työpaikoistakin.Näin meitä kurmuutetaan monelta taholta, hengitystauotkit lienevät kohta luvanvaraista toimintaa?
"Vartijan" hommahan sopisi "yökukkujalle" vielä hyvin, tosin eihän kauan mene kun on alettava käkiä tuuraamaan.
Ps. Osta kuule hentskelit! :-)
Hahhaa, arvasin että kuittausta tulee. Ei se unettomuus kuule pelkästään hauskaa valssaamista ole. Ja jos taas käkenä olen ollut, en varmasti tuohon aikaan aamuyöllä. Ainakaan kymmeneen vuoteen. Hengenhän sellainen rilluttelu veisi.
Henstkelit, hunstkelit, henkselit. Meillä kotona isä käytti 'hinkseleitä'', onko kukaan tuota sanaa kuullut?
Tietääkö muuten kukaan rekisteröityneistä, miten saisi estettyä vastausten tuloa sähköpostiini? Mielestäni olen yrittänyt poistaa sitä mahdollisuutta. No, ehkä löydän jonkin kikka kolmosen...eikun nelonenhan tämä jo on.
Lisään tähän vielä reaalimaailman (Suomen) menoa en tosin linkillä viitsi.
Mutta kenen korvat kestää niin kuunnelkaa ihmeessä jos tuon "valssi-linkin" kautta menette, samalla vähän jytympää, mutta ihan ajankohtaista kamaa taas Lyriikan mestarilta. Eli sen kappaleen nimi siellä: " Siniristiloppumme".
Kokeiles täältä ratkaisua etsiä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10514540#comment-54192436-view
Otitko tänne tämän S24:n s-postin ja kaikki vastaukset tulevat sinne?
Lukaises tuolta.
Enpä ollut kappaletta kuullutkaan. Hyvät sanat, kuten odottaa saattoikin.
Mitens sinne sähköpostiin tulee niitä viestejä, kun eihän se sinunkaan postiosoite ole mitenkään siellä esillä, kysyy tietämätön weepeliltä kans.
Aina kun vastaan virallisella nimimerkillä, tulee ennen lähettämistä kysymys, haluanko vastauksista tiedon sähköpostiini. Siinä on oletuksena ruksi, että haluan. Joten minä poistan sen ruksin joka kerta. Eilen kun en vielä tätäkään huomannut, meiliini tuli joka kerta viesti, kun joku teistä vastasi. Tänään ei ole tullut, vaikka tiedän esim. sinun vastanneen minulle.
Saisi toki postia tullakin, mutta kun meilini aukeaa hirveän hitaasti ja kenkkuilee muutenkin. Ja näenhän minä täältäkin, kuka on vastannut, kun en muualle kirjoita kuin näihin "uusiin elämiin.
Ilmeisesti minulla on nyt myös S24-posti.
Siis S24 tiedottaa minun meiliini (jollen estä) että vastaus on tullut ja sen voin lukea tietyn sinisen linkin kautta.
Nyt mää oon vähän hmoilanen. Kun en näes ole tutustunut tarkkaan koko sydeemiin. Eikös siinä rekisteröitymisen ja liitymisen yhteydessä kysytä sähkäriosoitetta. Ja voi ottaa myös tämän S24:n osoitteekseen jos haluaa.
Mutta jos olet ilmoittanut normaalin meiliosoitteesi ja tämä sivusto sinne välittää niitä, vähän outo juttu että jokakerta erikseen pitäisi ruksata pois. Luulisin että omien tietojesi jostain asetuksista pitäisi välitin saada "oletuksena" pois päältä?
Tai sitten täytyy estää sieltä oman meilinsä serveriltä täältä välitys, eli laittaa "estolistalle".
Valitan etten voi tässä kyllä enempää neuvoja antaa, ellei niitä löydy sieltä antamastani linkistä.
Weepeli kirjoitit :"Eikös siinä rekisteröitymisen ja liitymisen yhteydessä kysytä sähkäriosoitetta."
Nyt alan kutoa tilkkutäkkiä tuosta sinun ilmoituksestasi ... eli olet jo tutustunut rekisteröintipuuhiin ... toinen tilkku ... mietit minkä profiilikuvan laittaisit ... kolmas tilkku täkkiin on varma, jos vihjaan, että täällä voi harrastaa "salaista" kirjeenvaihtoa ystävien kanssa ... ähäkutti ... terveiset Marjatalle ... ähäkutti.
Jo vain tekisi mieli lyödä taas veto, mutta kun on pelimerkit vähissä ja tuli tuonne päiväkenoon just heiteltyä 1,5 ekuu
Väärin meni, 50 centtisen voisit saada eka tilkusta takaisin :-).
Loput voit unohtaa... Tuota "salaista" juu, eihän sitä sieltä rofviileista kukaan älyä lukea, eihän?
Ihan vaan nyt yleisenä käytäntönä kyllä nuo toimijan viestien edelleen lähetykset pitäisi pystyä pysyvästi estämään, jos haluaa. Näin siis lähes kaikilla sivustoilla joita tunnen. Ihan omien tietojen ja asetusten kautta.
Oon nääs jo niin moneen tunnuksia ja salasanoja että tänne en viitti enää rekisteröityä. Enkä vasepuukkiin ;-D. Lähen täst kohta tirsoille, taas illal tulee matseja!
Ähäkutti, et pääse viesteihin sieltä profiilista. Siihen ei aukea viestejä ennen kuin olet kirjautunut.
Säähän seliselität niiden lukuisten salasanojen kautta. Mää autan sua, kirjautumisnimimerkki olisi siis weepeli ja salasana klups. En kerro muille. Muuten, saa ne piilotettua, kuulumisetkin. Mutta näitä viestejä ei tarvitse, koska et näe esimerkiksi minun viestipaikkaa siinä vasemmalla, kun menet sinne profiiliin
En nyt enempää kuin hopi hopi
Jaahas earantes, tänne oli jäänyt vieläkin illalla tämäkin huomaamati.
Tuotas noin, ei puraise matoa weepeli ei. Ettäs jos niinkun rofviilin loisi, niin mitäs sillä tekisin. En yhtikäs mitään.
Rekisteröinti voisi tuon nimen suojata, mutta jos joku tuntee tarvetta sen varastaa niin vieköön, riittäähän noita.
Ja eikä nuo "salaviestinnät" mitään meinaa, niitähän voi harrastaa vaikka kuinka rohviilinsa ulkopuolella, jos haluaa.
Lueskelin muuten jostain tuolta ettei se "pysäköinti kielletty" merkkikään ole estänyt viestin lähettämistä nimellä jolle se sitä näyttää :-) Pitäiskö tuokin vielä testiin laittaa?
Niin lisään vielä tuohon rohviilin kautta viestintään, etteihän sillä (suoraan) vasepuukkiin justi eroa ole kun tässäkin voit rajoittaa ne viestis luettavaks vain valitulle porukalle.
Ja "reenaillahan" voi vaikka mille osiolle, vaikka muailimanmenon sivulle 1-niin paljon kun riittää.
Niistä tunnuksista ja salasanoista, että niitä alkaa olla tosiaan niin paljon että tarvitaan kohta pännä ja se vihko, varmuudeks, ja se vihko sitten kassakaappiin, tai tikku /levyke salasanoin suojattuna samoin. Notta sitten kun totaalisesti "pätkäsee" joskus, on syytä olla se tikunkin salasana siellä vihkossa. :-D
hUOMENTA ja huomasin täältä ylhäältä, että onhan joku muukin herännyt: enstex; mitä ne salaviestinnät on?
Haluaisin minäkin sitä opetella. Huomasin myös, että Aurora on vaihtanut kuvaa ja että hänen proffiilissaan on useampikin kuva; luultavasti se usein mainittu "bostonkakkukin" on päässyt esittelyyn. Ihan kiva, kun tulee kuvia. Minäkin aion etsiä kuvastostani jotain hauskaa. Kunhan tässä tulee enemmän aikaa; tämä päiväkin menee lähes kokonaan muualla.
Olisi todella kiva, jos veepeekin rekisteröityisi, eihän se purase eikä satu. Laitappa vaikka kuva siitä pikku-Virallisesta Valvottajasta.
Tuli taas kirjotettua ilman kirjautumista, voi, voi nuo laskutoimitukset.
PS laskin ensin väärin, ja kun yritän nyt uutta toimitusta, niin ei lähde minnekkään.
PS 2. ei lähtenyt äsken kirjautumattomana minnekkään, kopioin, kirjauduin ja siirsin tänne. Miksi sinne äsken ilmestyi kirjainyhdistelmiä, kun yritin kirjoittaa ynnäyksen tulosta?
Posti ei lähtenyt eteenpäin.
Muuten vielä Weepelille, että voihan ne salasanat tallentaa tälle tietsikallekkin, ainakin Tuliketussa > Extras jne. Minä olen ne tallentanut, koska olen ainoa tämän koneen käyttäjä.
No huomenta Riitu-äs. Niinkuin Arantesille kerroinkin, olen jo niin monessa rekisteröityneenä että tänne en sitä tee.
Toisaalta yksi pikkuhuomio vaikka tuohon kuvaan "Virallisesta", siihen julkaisuun tarvitaan ao. henkilön suostumus että pysytään lakien puitteissa. Eli kannattaa muistaa mitä menee julkaisemaan.
No dogeilta ei ehkä tarvinne kysyä :-)
Mitäs sää teet sitten kun se konees ohjelmistoineen ja selaimineen tilttaa lopullisesti, etkä muista "salojasi". Ei muuten kunhan ihan tyhmänä kysäisin.
Niin tuli toinenkin tälläinen pöhkö juttu mieleen että suurin osa kaikista "urkinta" (tietojenkalastelu) hommista syötetään juuri selainohjelmistoihin. Tai niiden kautta urkkimaan tietosi. Mutta ei se mitään, ei näistä kannata välittää, eihän. :-)
No Hätä, olen kyllä kirjoittanut ne salasanat ylöskin tai alas, miten vaan. Mutta sen listan tonkiminen aina laatikosta on "työn takana". Sitäpaitsi, jos en muistaisi tai löytäisi tai olen kirjoittanut väärin sen salasanan, niin ainahan "ne" kysyy sitten, että "oletko unohtanut" jne. tulee uusi salasana.
Puhelin tässä hiljattain nuoremman tyttäreni kanssa näistä tietokoneasioista (on ITalalla). Hän sanoi, että on ihan puppua ja turhaa pelkoa otto tai maija normaalikäyttäjälle, salailla ja piilotella ja pelätä, että joku voisi kaapata, koska en ole tehnyt mitään rikosta. Käyttäjiä on miljaardeja (?) Ketä kiinnostaa niin paljon, mitä minä esimerkiksi tässä naputtelen tai olen naputellut, mitä katselen tai en katsele. En ole presidentti enkä hänen vaimonsa, niinkuin Syyriassa nyt viimeksi tullut selville. Jos joku löytää minun sivuilta jotain mielenkiintoista, niin sanokoon minullekkin mitä se on.
Lyhyesti, muuten huomenta tänne yläkertaankin.
Poika moitti minua, kun käytän samaa salasanaa, jo vuosia käyttänyt. Siis niissä, missä sitä ei ole annettuna. Toisaalta sitten on lista muista siellä kuuluisassa vihkossa. Vihkossa nro 1.
Huvitti illalla, kun värkkäsin pärstääni kameran eteen, niin kumppani mutisi mustasukkaisuuttaan. Mutisi sellaista, jota en voi ymmärtää, no meillehän syntyi hauskuutta ja naurua sitten piankin.
Noista riitun ehdotuksista (sorry, kun voisin tietysti sinullekin vastata) että laittaisi kurmuuttajasta kuvia, no minä kun laitoin tuon jouluaiheisen, niin kysäisin pojalta, että sopiiko. Mää voisin laittaa yhen kuvan kumppanistakin, tuollaisena alle kymmenvuotiaana, mutta sitä en tee.
Hei jatketaan nyt kuitenkin samalla tyylikkäällä tyylillämme tätä viestittelyä ja sillä hopi, hopi ym. en toki halunnut weepeli sinua mitenkään loukata.
PS. just tuli kirjastosta kännyviesti. 'Mediahuora' on noudettavissa. Mää sit tykkään suomalaisest kirjastolaitoksest, vaikka...jatkuu seuraavassa numerossa
Samahan se näillä "höpöpö"-sivuilla tietenkin on, näihinhän saat salasanoja vaikka kuinka helposti, joita lähetetään huom. sähköpostilla serverin kautta esim.
Kyllä on aivan eri asioista sitten puhe kun puhutaan pankkitunnuksista tai vastaavista joilla tunnistaudutaan viranomais-asiointeihin.
Tässä mielessä on kyllä tyttäresikin antanut aika heppoista tietoa. Tästähän oli ja on toistuvasti näyttöä kuinka "vankasti suojattujakin" systeemejä auki murretaan ja tietoja kaapataan.
" Selainkaappauskin" tapahtuu niin ovelasti ettei sitä edes mattimaija meikäläiset välttämättä edes huomaa mistään.
Eipä ne tavallisen pulliaisen seurantaa tavallisesti tee mihinkään muuhun kuin markkinoinnin suuntaamiseen ja suunnitteluun, siis lailliset evästeet. Se mitä naputtelet ei siis kiinnosta, vaan sivustot millä liikut. Paitsi ellei viranomainen epäile sinun kuuluvan vaikka " Kal Aidaan" tai vastaavaan.
Tietojen kalastelusta.
Kirjoitit asiaa, mutta eiköhän minusta ole jo niin paljon mitään merkitsevää tietoa saatavissa, että jos joku haluaa, niin siitä vaan.
Tosi tarina. Keskimmäisen pojan yksi sähkäriosoite pääsi vääriin käsiin ja tämä tyyppi järjesti pojalle tosi hankalan tilanteen. Oli kirjoittanut silloiselle pojan työnantajalle sellaista viestiä...no työnantaja tunsi pojan, joten siitä selvisi poika vähällä.
Arvaaas yks kerta, miten tällaisen häiritsijän kävisi, jos sattuisi tielle osumaan. No et arvaa. Veisin yön pimeinä tunteina kaverin julkiseen paikkaan, sitoisin kettinkeihin ja kirjoittaisin tarinan isoon kylttiin kaverin kaulaan. Lisäisin vielä, että sallittu sylkemispaikka, sylkykuppi jo valmiina.
Ei se auta ei, mutyta vähäksi aikaa helpottaa.
PS. tuossa aikaisemmin kerroin vähän vastaavaa niistä kuvista ja millaisia kuvia saa lähettää.
Yst. terv. harmaapartainen Arafat (mieluummin Arafat kuin Sharon)
Hyvää huomenta kaikille ja erityisesti jalkapallon ystäville. Messin kaikki kolme maalia oli taas tehtyjä, ei vahinkolaukauksia.
Kun vaihdoin uudestaan peilin, sain mieleiseni vastauksen. Jos joku kuvittelee, että itseäni ihailisin, niin pieleen menee. Syy on yksinkertaisesti se, että Suomessa ei nyt vienti vedä. No tietysti firmojen vienti vetää, mutta jos pukki voisi olla muutakin kuin lahjojen jakaja, niin paluuta ei suvaittaisi. Siis firmoille, pysykööt siellä ja pitäkööt tuotteensa, kuten se tunnettu tunkin jemmaajakin. Korvatunturilla ei makkaran päälle puristeta turkusen sinappia, ei hörpätä hartwallia ikinä (lapin kullasta firma ei tiijä mitään, tolkku tietäisi, vaan eipä kerro), puikula kasvaa perus-skitussa ja jos tiukille vetää, niin nokian tilalle kirjekyyhkyt (no onhan jo suomi 24 ja skype), vattenfallin tilalle omaa uusiutuvaa, ja...
Pukki on jo kauan ollut identiteetistään huolissaan. Kylpekööt ruotsalaiset lainaamassaan saunassa, mutta että jossain tuolla Afganistanin suunnalla aikoinaan joku hörisi, että lahjojen jakaja olisi sieltä päin, niin pukin pinna kärysi. Pitäkööt vuoristoseutujen ihmiset lumimiehensä ja skotlantilaiset järvensä hirviön, siihen ei pukilla ole mitään vastaan sanomista, ei tietenkään.
Aamupäivää vaan kaikille
Tähän ei tietty paljon lisäämistä, siis ainakaan Leon maaleihin. No seuraavaan.
Mä oon kuule pitkään miettinny jotain kikkakutosta jolla saisin sen tonttini irti EU:sta(kin) ja julistaisin sen Itsenäiseksi "Weepeliksi". Olis sitten periaatoksessa verovappaata aluetta ja koko kaupankäynti ja tytöt (anteex työt) perustus vaihdantatalouteen.
Tietysti pitäis alakuun jonkinmoista perusbudjettia osakkailta periä, että saataisiin infrat omatuotantoon perustettua ja ulkopuoliselle sitten pienellä "suoramyynnillä" jatkossa ylläpitää. Kallaa,pottuva, puuta,riistaa, juuresta, kästyötä ja silleen... Täh, voi kehveli, taisin torkahtaa ja unia nähhä..... Unohda koko juttu.
Asiasta kolmanteen, just tuli raatiosta poikiin juttuva Pohojosesta, tuumasivat ettei sitä Lapin "kultoo" oteta, ei, ennenkuin he itte päättää "antautuva". Voipi ollakkii, en tiijä.
Mutta nyt on laitettava sopat porisemaan..
Hei Arantes, minua jäi kiinnostamaan, kun pari päivää sitten sanoit etsiväsi jonkun kansantieteilijän teosten näköispainoksia. Oliko kyseessä Samuli Paulaharju? Häneltä ilmestyi tosi kauan sitten näköispainokset teoksista "Suomenselän vieriltä" ja "Rintakyliltä ja larvamailta" sekä Hailuodon vanhasta elämästä kertova kirja. Muistaakseni - en piruuttanikaan mene googlaamaan - myös Paulaharjun oman kotiseudun kuvaus "Kytösavun aukeilta mailta"ilmestyi näköispainoksena ehkä 90-luvun alussa. S. P. oli kotoisin Kurikasta, josta myös Jorma Ollila on lähtöisin.
Muista kansatieteilijöistä tulee mieleen Toivo Vuorela ja Kustaa Vilkuna. Vilkunalta lapsuuskodissani oli kirja "Isien työt". Vuorelan "Kansanperinteen sanakirjaa" selailen usein, ristisanoja tehdessäni ja ihan muuten vain.
Ei kun sen mustapartaisen jutut. Hänellähän oli pääaineena kansatiede (mainitsit hänen opiskeluistaan silloin aiemmin ja lunttasin lisäksi)
https://www.suurikuu.fi/PublishedService?frontpage=true&rel=nofollow
Täältä tilasin, kirjoitin hakuun hänen teoksiaan ja naps.
Paulaharjusta muuten. Aikoinaan löysin niitä kirjastojen poistomyynnistä, mutta kun minusta ei tullutkaan isona sitä mitä haaveilin, niin panin myyntiin. Vaikka niissä oli kirjaston leima, ihmiset olivat valmiita maksamaan, huh huh. Toisaalta tyhmästi tein, kuuluu luonteeseeni.
Vilkunalta minulla on ainoastaan se 'Ajantieto' vai mikäs se nyt olikaan.
PS. kiitos muuten siellä "kuulumisissa" tervehdyksestäsi. Käypä vilkaisemassa, olen omissa kuvissani paljastanut lisää "salaisuuksia"
Täytyy hieman heittää tähän itsenäiseen valtioon nimeltään "Weepeli". Eräs mainio juttu olisi pyrkiä ostamaan kapea kannas Oulusta itärajalle ja pyytää läpikulkumaksua. Ei se tarttis kun 10 cm leveä olla ja jos meinaisivat hypätä yli, niin ilmatilan hallintahan vaan kuntoon ja kansainväliseen oikeuteen rikkomukset.
Suunnitelmat jatkuvat seuraavassa numerossa.
Niin, se mustapartainen pakinoitsija, joka ei ollut ollenkaan mustapartainen. Meillä oli ainakin yksi ihan alkuperäinen, mutta vuosien saatossa kadonnut. Eli "Vot iivana". Mieheni sitä luki ja nauraa hörötteli.
Kävin jo kiittelemässä kuviasi tuolla profiilipuolella ja yritän kuumeisesti etsiä itsestänikin jotain muuta kuin kissa- ja koirasymboleita. Kuvatiedostoni on vain melko vajavainen, kun kuvia digimuodossa ei ole paljonkaan, albumit kyllä pullistelee.
Seli seli...todellisen syyn näen peilistä...
Tämäpäs nyt on jäänyt ihan huomaamati, no korjataan tilanne kun tuo katsottu pelikin loppui jo.
Kyllä tietysti noinkin voisi ajatella mutta helpompi olisi kontrolloida tuota rajojen ylitystä siellä omalla tontilla. Se kun onnistaisi ihan "puusta maahan" torjunnalla ja yhdellä vartiokoiralla.
Vaihdantatalouden seuranta myös, kun sinne ei pääse ja sieltä ei pääse kuin veneellä. Näin yhteistuumin olisi helppo seurata ettei pimeän tavaran ja muun materiaalin virtoihin pääsisi harmaata taloutta syntymään.
Muutenhan se olisi verraten vapaata muista byrokratian kiemuroista, ei passeja, ei viisumeita, paitsi "naapurivaltion" edusmiehiltä. Nämähän ovatten tieten niitä ympäryskunnan herrainketkuja, niille maihinnousulupa- ja taksa olisi öbaut puolentoista tuhatta taaleria per nenä. Ja jos oikein sattuu tulemaan "nenäkäs" herranketku, se olis jo kakstuhatta taaleria.
Mutta nämä ovat nyt vasta vireillä, että täytyy kehitellä edelleen. Ne "paskalaithan" me jo Auroran kanssa selviksi räknättiin viime numerossa.
Ettäs näin, nyt Hyviä öitä .
No huomenta vaan. Huomasin kyllä, että Aurora oli yöllä käynyt täällä, vieläköhän siis nukkuu nyt pitempään. Ollaan hiljaa. Kävin tuolla edellisessä kolmosessa; sinne oli ilmestynyt oikein kiva uusi kirjoittaja, kuvan kanssa. Tervetuloa ja toivottavasti hän viipyy kauemminkin; kävin hänen profiilissaan, on myös vielä aika tuore tapaus, ainakin rekisteröitynä.
Minun on taas lähdettävä tästä tuonne liikenteeseen, vaikken yhtään haluaisi, mutta velvollisuus kutsuu...
Juu, näyttää joku Aurora käyneen, mutta ei me jonkun yökukkujan takia ruveta hyssyttelemään. Hymiö.
Minunkin täytyy lähteä ulos koiran kanssa ja sitten panna Lidilistä ostettu valmisannos mikroon porisemaan. On siivouspäivä, nääs, enkä viitsi sen suuritöisempää ruveta laittelemaan. Sen kaupan valmisruoat ovat ihan hyviä paitsi joissakin on suolaa enemmän kuin täkäläisissä tuotteissa.
Minkätyyppisissä kaupoissa sinä teet tavallisesti ruokaostoksesi? Taas kiinnostuneena utelen.
Hyvää keskipäivää kaikille! Aurinko paistaa, pari pilkkijää istuu jäällä, avomeri on auennut jo lähemmäs rantaa, merivartioston valvova alus lilluu horisontissa.
Ilmestyihän se Arantesin kuvakin takaisin. Weepeli jo soppaa keittelee. Itse join vasta aamuteet vähän ennen kymmentä, olen sellainen yökyöpeli. Onneksi en ole maatalon emäntä. Meidän "torppa" on pystyssä pysynyt, kyllähän sitä aina töihin meni vaikka mihin aikaan, kun pakko oli.
Tänään pääsen helpolla ruuanlaiton kanssa, eilen tein hunajakalaa tämänkin päivän edestä, perunat vain keitän ja salaatin pyöräytän. Ei uskoisi, miten maittavaa saa seitistä, joka ei maistu juuri miltään, mutta kun siihen laittaa hunajaa, kermaa, sitruunaa, herkkukurkkua, sitruunapippuria, rakuunaa, paistaa uunissa ja valmiin sörsselin päälle pilkottuna nippu tuoretta tilliä. Voisi sen tehdä vaikka kuhasta, mutta on niin tyyris ja hyvä kala muutenkin, sitä ei taas kannata upottaa kaikenmaailman makuihin, vaan syödä sellaisenaan paistettuna hiukkasen suolaa ja mustapippuria vain päälle.
varismarjatta, minä vastaan tuohon kauppajuttuun osaltani, käyn tasapuolisesti K-kaupassa ja S-marketissa. Joskus harvoin Siwassa, joka on lähinnä meitä. Siellä on liian suppeat valikoimat, mutta on hyvä silloin, kun joku tavara on unohtunut ostaa noista jommastakummasta vakikaupasta.
Nyt Calvados täytyy kysyä, mistä sää sen kalan sieltä enää löydät ? :-)
Joo, kyllä kuhalle olisi melkein jo "rikos" mennä noilla aineksilla pahoinpitelemään yhtä hienointa (maultaan ) kalaa. Tuora kuhafile paistettuna voissa, tai kokonaisena savustettu kuha, suola .Keitinperunat joille kermaviilistä tillillä maustettu "kastike". Hieman voi sitruunalimeä käyttää jos tykkää. Soon siinä, ja njami njami.
Tuota kuis kaus sää näät nyt sinne sulan rajaan? Joku saari maamerkiks esim.?
weepeli, kyllä se kala sieltä aina löytyy, vaikka onkin puumaista lankkua maultaan, mutta kai voin sanoa, että olen syönyt kalaa kahdesti viikossa?
Sulan takarajassa olevan saaren näen niin, että annan sinulle vihjeen, jonka voit ratkaista, jos et, voin armahtaa ja kertoa. Vihje kuuluu: sulhasen morsiamelleen hääyön jälkeen antama.
Armaha hyvä Calvados ?
Mitä ne nykyään antaa, kenkää ;-o ? No et sää nyt varmaan tännepäin tsiikaile että Morgongåvenin näkisit. En minä nyt äkkipäätään kaikkia sen etelä-länsipuolen saaria muista enää. Vai olikos sielläkin Huomenlahja, äääh! Armova?
Weepeli, tiesithän sinä, että Huomenlahja on kyseessä. Mutta onko niin etelälänsipuolella, en tiijä mittää ilmasuunnista. Morsiussaari on vieressä, mutta ei näy meitin partsille viereisen niemennokan takia. Onko niitä Huomenlahjoja montakin? Elä kuitenkaan paljasta kaikille meitsin asuinpaikkaa, ethän?
Voi nenä, näs, nose ja vielä jotain :-) Nythän mie en ennään ala mittään, sanonko "mokomakii" arvuuttaja!
Ja mikäs se olikaan se muuttovuosi ? Noh, unohdetaan se. Mie mittään kelleen paljastele. Kyl mää kaks Morsianta tiedän, toinen saari, toinen luoto, mutta vaan yhden Huomenlahjan. :-)
weepeli, unohdetaan jo se morsian, se yksi Huomenlahja on oikea, tarkistin, niin niitä ei ainakaan ole kahta. Muuttovuosi 2006.
Näinpä teemme, "morssioitahan" tuolla kävelee vaikka kuinka :-)
On tääl muuten yks Sulhanenkin, tuossa Lapinlahden suulla, ihan Lauttiksen sillan vieressä.
Kyllä nää kuule aika seudut on aika ravilaukkaa jäitä pitkinpoikin menty aina -70 luvun puolesta alkaen, ei sentään ihan " Hangosta Petsamoon", jos ei paljon jää poiskaan.
Tosin lounais-ja länsirannikko on sitten oudompaan, Hangosta ylöspäin. Dodiin, eikun etiäpäin taas :-).
NIINKÖ
Aurinkoisen päivän tervehdys kaikille - Elämään!
Ei tänään tämän enempää, koska "Merelle Rapusen mieli"!
Voikaa hyvin ja nauttikaa kevätsäistä. Tukholmaan luvattu huomenna jopa 16.
Perjantaina kiirehdin ainakin lukemaan mitä täällä on tapahtunut.
Hei, hei!
No eikun hyvää cruisailua merelle, eli kuulumisiin sitten taas :-)
Hyvää matkaa Rapu, pidä hauskaa ja tanssi ahkerasti, hakijoitahan sinulla riittää liiankin kanssa, on hyvä että olet treenannut, ettei aivan hengästy. Saitko kaverin matkaan, että saat tarpeen vaatiessa sanoa, että hytissäsi on vihainen mies, jos joku yrittää perässäsi sinne :-)
Voi teittii, sano isä ennen meittii! Heti, kun selkänsä vähäksi aikaa kääntää, niin puhetta pukkaa semmoisella vauhdilla, että hämäläinen auttamatta jää junasta. Nyt ihan oikeasti tunnen olevani aloitteleva kirjoittaja. Ettäs kerkiättekin!
Yritin plärätä kirjoituksianne reisullanikin - meni mukavasti, VR:nkin osuus! kiitos vaan toivotuksista - , mutta puhelimen kanssa (niin älysellainen kuin onkin) pelaaminen on niin hivuttavaa, että kunnolla lukemiseen ei ollut malttia, kirjoittamisesta puhumattakaan. Tietsikallakin lukeminen on hiukka työlästä juuri tuon vastaa-toiminnonominaisuudesta johtuen; kun vastaukset tulevat vanhempien tekstien väliin. Mutta kyllä lukeminenkin onnistuu, kun jaksaa olla kärsivällinen (välillä en ole). Ja kirjaileminenhan täällä on helppoa!
Täällä on keritty poissaollessani käsitellä vaikka mitä aiheita jalkapallosta joulupukkiin. No, totta on, että joulu ihan oikeasti on taas lähempänä kuin koskaan aiemmin! Ja jalkapalloakin tulee tuutista. Itse en sitä enää juurikaan seuraa. Aikoinaan paljonkin, kun omat pojat pelasivat, vanhempi junnumestiksessäkin. Oli lupaava mokke, mutta polvet prakas, ja tilalle piti keksiä muuta. No sitten sekaantui ilmailuun, ajoi jopa kopteriansiolentäjän kelpuutuksen. Mutsin helpotukseks (kamala värkki) ei ihan siihen hommaan jäänyt, mutta alalle kyllä. Mutsin perintöä? Nuorempi poika vaihtoi fudiksen golfiin ja musisointiin, työkseen tutkii talousrikoksia.
Joku kyseli eemelin ilmestymisestä osoitteeseensa, kun joku on vastannut. Sen toiminnon saa pois viestikentästä, sen alariviltä, kun klikkaa ruutuun, missä kysytään haluatko saada tuon eemelin. Ei kuitenkaan onnistu, ellei ole kirjautunut/rekisteröitynyt. Ja kruksi pitää tehdä joka kerta erikseen, niin ainakin olen ollut huomaavinani, mutta korjatkaa jos olen väärässä.
Nyt on lähdettävä kauppaan haalimaan sapuskaa. Alkaa tänään hurjat remontti- ja muuttotalkoot, jotka kestävät yli viikonlopun ja minä olen huoltojoukkona. Lapsenlapsetkin tulevat ylhuomenna neljäksi yöksi ja päiväksi hoitoon, joten pikkuvipinää piisaa. Jaa niin, ja muuttoporukan koiraakin pitää välillä tuulettaa, ettei kirput sitä valtaa ja kupla tule otsaan.
Mutta palaan pian. Älkää luulkokaan, että minusta näin helpolla pääsette!
Messevää A-mummu, että ehdit aina välillä tänne. On sinulla touhua riittänyt. Yksi työkaverinikin kouluttautui aikoinaan helikopterilentäjäksi, en tiedä saiko töitä. Oli ainakin jokunen kerta vastaavassa työssä, kai freelancerina, eli TTT, tuli töihin tarvittaessa.
Hei A-mummu. Tuosta kolmanneksi viimeisestä kappaleesta. Noin juuri toiminkin. Ennen rekisteröitymistähän tuollaisia ei edes kysellä.
On sinulla paljon kivaa puuhaa, muuttoa, remonttia, lapsenlapset ja koirakin hännänhuippuna. Minun tyttäreni on samanlaisessa "souvissa" parhaillaan. Tyhjentämässä entistä kotiaan, kun on saanut päähänsä muuttaa toiselle puolen Suomea. Mutta koska sitä muuttaisi ellei ollessaan vielä hyvissä voimissa.
Tuo nuorempi polvi, kuten sinun poikasi ja minun tyttäreni, ovat ehkä rohkeampia kuin me, jotka junttauduimme samaan ammattiin ja työpaikkaan kymmeniksi vuosiksi. Mutta onhan aikakin toisenlainen. Ennen suunnilleen synnyttiin ja kasvettiin yhden tehtaan juureen, perustettiin koko elämä sinne eikä vaihtoehtoja ajateltukaan. Sirpaleisessa nykymaailmassa mikään työpaikka ei ole varma, mutta toisaalta nuorempi polvi on kasvanut ajatukseen, että tunnustellaan erilaisia 'chanceja'. Ollaan fiksumpia, ei luoteta tehtaan patruunan suojelukseen.
Tehdas tuli mieleeni Kuusankoskesta, jossa Kymi Oy muinoin oli valtio valtiossa omine ammattikouluineen ja markan tontteineen. Kymintehtaalla oli oma kauppakin ja siellä mieheni nuorena töissä kuorma-autokuskina. Oleilin siellä paljon. Kymmeniin vuosiin en ole paikkakunnalla käynyt. Tukit eivät enää ui Kymijoessa eikö sen rannoilla asu enää tuttujakaan eikä sukulaisia. Eikä vanhaa, hyvinvoivaa Kuusankosken kauppalaakaan ole olemassa kuin ehkä joidenkin vanhusten muistoissa.
Kiitos kuulumisista ja nyt lyhyesti: Eikä niitä kaikkia maailman murheita sitten hartioilleen oteta.
Tämä ei ollut pyyntö, tämä oli "käsky" ! Ettäs muistat sitten tuossa tohinassa. :-)
Palataan sitten taas jossain vaihteessa, ei VR:n.
Siis tuo ylläoleva oli A-mummulle, ei taas jostain syystä räpsähtänyt kohdalleen.
Weepellelle vain totean, että aina Camp Nou´lla katselin tovereiden kanssa hyviä pelejä, kun opiskelin hyviä aineita ja sitten suuntasin lattareihin Barcelonasta löytämäni afro-latiana-kikkarahiuksen kanssa eikä futebol ole unhoittunut.
Edelleen kyllä olla aivan ehdoton Benfican torcida l. Torcida de Benfica Lisboa, kts.
http://www.youtube.com/watch?v=H4bYb8GULPc
Zippizappalle on todettava seuraavaa: "Olen kuullut on kaupunki tuolla....."
Siis se Lisboa, ja joo, olen tosiaan kuullut että sielläkin potkipallia potkitaan, mutta mikäs siin oli että vuosi sitten se oli Sp Braga jonka piti...... aia aia aijaaa :-)
Tänä vuonna saadaankin sitten UCL:n fainaliin Barca - B. Munchen ja Jose Mourinho nielaisee päänsä :-D. Tai sitten ei.
Ollaan nyt sentään sen verran Benfican puolta solidaarisuudesta hienoa maata kohtaan että se Chelsean selvittää? Tai sitten ei.
Ps. En nääs tuntenut ziibadaabaa tuosta videosta.
Voi mahdotonta; tänne on tullut neljäkymmentä kirjoitusta tänä aikan kun viimeksi luin! Mistä tässä taas ottaisi kiinni?
Jotain kommenttia nyt tässä, mikä pisti silmään lukiessa;
Arantes odottelee muodonmuutostani pääsiäiseksi; se tulee olemaan yllätys. Noista kuulokkeista, että kuulevuus on oikein hyvä, mutta en kuuntele radiota vaan kuuntelen internetistä äänityksiä, esimerkiksi Sanansaattajien Raamattu Kannesta Kanteen (RKK) sivuilla (Opetukset) Pastori se ja se lukee ja ennenkaikkea selittää Uutta Testamenttia, Olen alkanut Apostolien teoista. Kannattaa kuunnella, tämä pastori ei halua ketään käännyttää sanan varsinaisessa mielessä.
Kuuntelen myös musiikkia juutuubesta, johon olen taas omalle kanavalleni ladannut mielimusiikkiani.
Radiota en täällä kuuntele ollenkaan, koska siellä on niin paljon mainostamista ja kanavia on monta, mutta jokainen kanava lähettää vain omanlaistaan musiikkia. Tai sitten on puhekanavia, mutta en jaksa kuunnella vain kulttuuriakaan; kuuntelisin, jos jollain kanavalla tulisi monenlaista musiikkia ja erilaisia puheohjelmia.
Aurora kysyi; missä kaupoissa teen ostokseni, siis ruokaostokset; melkeimpä yksinomaan Aldissa, joskus Lidlissä tai Netossa. Aldi on täällä se marketti ympäri Saksan, jossa saa kassalla aina ilokseen huomata, että eipä mennykkään viimeset rahat, vaikka ostoskärry onkin täynnä (minulla harvemmin). Ja tavarassa ei ole moittimista. Valmistajilla ei ole varaa toimittaa huonoa tuotetta Aldille. Joskus aikoja sitten Aldia pidettiin köyhien ostoskauppana (suoraan laatikosta), mutta siitä on tullut myös tavallisten tienaajien kauppa. Tietenkin, jos etsii jotain erikoistuotteita ja enemmän valikoimaa, niin sitten pitää mennä johonkin muualle täyttämään toiveitaan. Mutta minun toiveet eivät ole, sattuneesta syystä, kummosia. Vaikka kyllä Aldissakin on kivoja tarjouksia. Myös elektrolaitteita edullisesti silloin tällöin. Silloin onkin aamuisin pitkä jono oven edessä, koska nämä tuotteet loppuvat pian.
Jos joku haluaa tutustua tarkemmin, niin netissä on Aldin sivut.
Weepelikö se mainitsi jonkun Siniristilopun. Onko se musiikkia? Mistä saisin kuulla?
Nyt poistan tuon hakasen tuosta "haluanko ilmoituksen sähköpostiini". En ole saanut koskaan mitään ilmoitusta.
Näin siinä Riitu käy kun ei "päivystys" toimi ! A-mummukin ilmottautui kivasti "pikku kiireidensä" lomasta.
No tuon "Siniristiloppumme", sen löydät kun otat tuolta "varismarjatalle" 11:07 laittamani viestin: "Tässäpä sitten valssaajalle....". Siitä linkistä avautuu "yötyöläiselle" valssausmusiikkia. Tuo Siniristiloppumme, saman miehen tekemänä sieltä oikealta reunalta hakemalla.
Kyllä se "musiikkia" Juicelta on, ja silloinen menohan sopii tähän päivään aika nappiin. Kuuntele jos korvasi kestää :-)
Mää oon nyt kyllä aika raporankana, mutta tulin vielä Hyvät Öyt heittämään, ennenkuin panen luukut kiinni.
Kuuntelen tuon Juice Leskisen kappaleen (jos on) huomenna juutuupista. Onkohan se jokin uusi kappale häneltä?
Niin näyttää A-mummukin käyneen moikkaamassa, kiirettä pitään hänelläkin. Ei tässä jouva vanhenee.
Mutta, olette keskustelleet paljon rekisteröinnin kommervenkeistä, ja nikseistä. Pitää huomenna lukea tarkemmin. Aurora on nyt innostunut oikein todenteolla tuohon kuvanvaihtoon. Siinä se onkin, kun antaa pikkusormen, se vie koko käen. Kukkuu ja kohta tämä tyttö nukkuu.
Hyvää Öytä vaan sitten.
Eipä se uusi Juicelta todellakaan ole, eikä valitettavasti uusia tulekkaan.Hänhän menehtyi jo marraskuussa -06 Tampereella.
Mutta tuubistahan löytyy paljon hänen helmiään sanoitustenkin osalta, jotka eivät muuten niin "listatavaraa" ole olleetkaan.
Juu, Aurora "antautui" meetialle :-)
Hyvää HUOMENTA, herätyys.
Ei mitään asiaa, kunhan piruuttani herättelen. Itse heräsin just äsken. Onko nyt tällainen torstai muka toivoa täynnä?
Huomasin weepeli sinun tänä-aamuiset kirjoituksesi siellä ylhäällä. Olen hieman samaa mieltä, hieman eri mieltä eli yhteensä laskettuna = 0. Ja vähän pettynytkin, mutta iloinen kuitenkin. Ja tiedän tiedän, viestitellä voi monella tapaa.
Minulla kuitenkin oli hauskaa raottaa omaa itseäni hiukan enemmän. Eilen illalla otin seitkytäviis kuvaa, ainaskii, "huonolla kameralla" hienosta kohteesta, silmälaseilla ja ilman, päätä kiertävällä tukkapannalla ja ilman. Ilman sitä sitten roiskasin maailmalle, koska kumppani sanoi minun muistuttavan Arafatia panta päässä. Panta? huono sana, mutta sellainen hikinauha, jota jotkut pelaajat ja juoksijat käyttävät.
Jatkuu tänään vielä, vai puhelenko itsekseni, kaikki muut Ravun kanssa laivalla tanssimassa.
Kävin jo tuolla yläkerrassa vastaamassa Weepelille, käväseppä siellä. Niin ja huomenta tänne alakertaankin.
Ai että hikinauha otsalla; sehän oli muotia joskus 80luvulla kaikilla (lähes) poppareilla, täälläkin yksi laulajatar Nena (99 Luftballons).
Mutta pääasia, että pääasia ei kiristä.
Muistan jostain Juicen kuvasta, että hänelläkin oli hikinauha.
Laitapa muutama kuva estraadille.
Hyvää keskipäivää arantes ja kaikki! Ilmeistyihän sinulta eilen jo yksi mustapartainen kuvakin ja yhdessä olet iloinen vesseli äitisi sylissä. Lemmikkejäkin löytyi, ovatko kalkkunoita. Syötkö aina jouluisin kalkkunaa?
Eikös Arafatilla ollut aina arabiliina päässään? Pantaa eli otsa/hius/hikinauhaa en ole mielestäni hänellä nähnyt.
Mun kumppani on ihan ihmeissään minusta. Pyörittelee silmiään, ihmettelee uutta "ilmettäni" jne. Mul on ny menossa vaihe kohti sitä hiekkalaatikkoa. No ei vaan, mutta siihen perussiistiin ei ole paluuta. Perussiisteys- vastarintani jatkuu seuraavassa numerossa.
PS. mää kävin jo siellä ylhäällä. Kumppani sanoi minun muistuttavan Arafatia se Juice- nauha päässä. No minä hänelle, että mieluumin Arafat kuin Sharon.
PS. kyl maar mää tuun joskus leikkiin siellä kuvien kanssa, retusoin hiukan ja silviisiin. Johan siellä on pulloposkinen kuva lapsuudestanikin.
Joo, niin oli Arafat sen näköinen, mutta kun kumppani sellasii väitti, ni minä hanttiin tietennii.
Nyt puita hakeen ja "mediahuoraa" ja pakko palata koht kertoon zipille suomalaisesta footbollista, katsomoista ym.
Minä olen herännyt ja sanon weepelille, että Benfican Estadio da Luz eli Valon stadion on todellinen katedraali, kuten benfiquistas sanovat A Catedral.
Vanhalle Luzille mahtui ainakin 120 000 katsojaa, mutta viime vuonna, kun olin katsomossa katsomassa klassikkoa Benfica - Sporting, niin tunnelma oli kuin ennen ja se Benfican kotka on ihmeellinen kun se kiertää leijaillen tervehtien yleisöä ja lopulta laskeutuu, tällä kertaa kapteenin käsivarrelle.
Olikohan kyseessä siis tuo joka päättyi 1-0 Javi Garcian tekemään puskumaaliin?
No samapa tuo, mutta joo, varmaan tunnelma on ollut sitä mitä ei täällä koeta. Komeet oli "makkaratulet" ainakin siinä pätkässä minkä katsoin :-).
Nyt alan potkia jotain muuta kuin palloa... Jatkoja.
Terveisiä Hakaniemestä. Kävin "Elannosta" ostamassa USB-piuhan, jotta saan kännykkäkuvani siirretyksi tietokoneelle. Siirto onnistuikin hyvin, joten nyt voin vielä enemmän antautua medialle.
Hauska harrastus tuon kuvien kanssa pelehtiminen. Koneessani on vaatimaton kuvankäsittelyohjelmakin. Valitettavasti kaikki kännykkäkuvani ovat joko omasta ikkunasta tai lähiluonnosta, ei mistään sen hauskemmista tilaisuuksista, jossa olisi muita ihmisiä. Kuvissa esiintyvät eläimetkin ovat omaa perhettä, joten copyright -ongelmia ei tule. Vältän tarkasti myös taulujeni tuomista julkisuuteen, koska sekin rikkoisi taiteilijan tekijänoikeutta.
Höpötän tässä innoissani yksikseni, ei tarvitse lukea eikä ottaa kantaa.
Valitan vastaukseni puutetta, mutta huomasin että koneestani oli päässyt kuittipaperi-rulla loppumaan, eikä nyt ehdi uutta hankkimaan.
Mutta maksaakaan ette tarvitse koska asioitte "Osuuskunta"-myymälässä, niin laitan laskunne piikkiin toistaiseksi lepäämään.
Taulujen kuvat kannattaa ehdottomasti jättää julkaisemmata ettei "kylässä" käy "viruslaiset. Net on näppäriä poikia kalasteleen.
Varismarjatta, minulla on tuo USB piuha ollut jo kolmelle kameralle, siksi koneellani on nytkin valtava määrä kuvakansioita, mutta oletan, että ne eivät ole syy koneeni hitauteen nykyään. Pitää taas tallentaa ne cd-levyille, jos koneeni tilttaa, niin ne ovat kenties mennyttä kalua. Olen kyllä huomannut, että on firmoja, jolla tiltanneen koneen kuvat saa talteen. Ja kun aikaa kuluu, ei ole enää laitteita, millä niitä katselee, kuten appeni 8mm:n vai oliko peräti 16 mm:n kaitafilmikameran filmi, jossa kävelen esim Korkeasaaressa mieheni ja pikkupoikamme kanssa, siis montakymmentävuotta sitten.
Mutta nyt puhuitkin kännykkäkuvista, kun luin juttusi uudestaan. Sisareni oli hiljattain saman pulman edessä. Hän oli ollut Ähtärin eläinpuistossa ja ottanut kuvia niin eläimistä kuin matkaseurastaankin ja vei kännykän kuvaamoon, että teettää kuvat paperisiksi. No, kuvaamossa oli sanottu, ettei kuvia saa kännykästä, koska ei ole piuhaa, millä ne saa sieltä. Täytyykin huomenna soittaa hänelle, että onnistuiko piuhan saannissa.
Iltaa vaan, Aurora; kiva kun olet laittanut monta kuvaa profiiliisi, ja kiitos rohkeudestasi laittaa oma kuvasikin. Oikein miellyttävä. Nyt on meitä kaksi naista, jotka jo ovat "paljastaneet" itsensä. Ei noista miehistä ole mihinkään, piilottelevat vain itteään, vaikka ovat kumpikin meitä nuorempiakin.
Kunhan tässä ennätän, laitan ehkä huomenna myös enemmän kuvia. Hesarissahan valitettiin, että ei saa mitään kuvaa "kommenttien" viereen. Nyt saa, siispä laittakaamme.
Minullakin oli sellaine piuha kameraan, mutta jostain syystä (en muista) se ei enää toiminut tai se on hävinnyt. Kamerassahan on sellainen postimerkin kokoinen muistikortti; siihen voi ostaa kortinlukijan (sytkärin kokoinen), minkä teinkin, ja tökätä se tietokoneen "töpseliin".
Nyt weepeli nauraa tälle mun tekniselle sanastolle. :)))
Olet innostanut minuakin nyt tähän kuvan laittoon, en vain tiedä, miten sen teen, minulla on IE8, joka takkuaa nykyään, kuvankäsittelystä, miten se pienennetään, minulla ei ole hajuakaan. Kuvakansioideni kuvat ovat melko suuria. Weepeli mainitsi, että ovat jotain 1,25 ja 1,51 kt, jotka hyväksytään. Otan vaikka omasta flamencotanssijanukestani kuvan ja yritän laittaa sen ensin tänne, jos onnistun, sitten joskus..
Kiva, riitu että sinäkin liityt meidän "narsistien" joukkoon. Se kuvan vaihtaminen on niin äärettömän hauskaa ja helppoa. Mulla oli eilen aamulla vasta satakunta kuvaa tiedostossani, nyt sain toiset sata mukaan, kun lopultakin sain siirretyksi kännykkäkuvat tietokoneelle.
Eikö olekin ihanan keväisen lempeän hempeä love bird -kuva, olen saanut sen joskus ystävänpäiväviestinä.
Weepelille pelistä sanon, tuo dérbi (classico) Lisboeta: Benfica - Sporting Lisboa oli sellainen, että Paraguain maalitykki Oscar Cardoso lyttäsi Sportingin kahdella tekemällään maalilla.
Cardosolla oli tuolloin hieman huonot välit kannattajiensa parissa, sillä hän oli tehnyt kuivan kauden jälkeen maalin euro-cupissa Hapoel Telavivea vastaan ja laittanut sormen suunsa eteen ilmaistakseen, että yleisö ei hurraisi, koska Benficalla oli mennyt cupin alku huonosti. Yleisö pahoitti mielensä ja oli vihainen Cardosolle, mutta ystävyys palasi Luzilla, kun Oscar näytti taitonsa.
Luzilla ei saa lainkaan alkoholijuomia, mutta pelin jälkeen stadionin ulkopuoli oli täynnä olutkojuja ja benfiquistat nauttivat.
Oukkei, siis katsoin toisen viiteon johon viittasin aiemmin.
Korjaan, että olimme halaamassa angola-sukulaisiamme siis toissa vuonna, joilloin tuo classico toteutui, kuten joka vuosi, Luzissa.
Ystävällistä iltaa kaikille suomalaisen potkupallon seuraajille ja iltaa muillekin.
http://www.google.fi/imgres?imgurl=http://www.ukkohalla.fi/binary/file/-/fid/122/&imgrefurl=http://www.ukkohalla.fi/fi/tapahtumat/suopotkupallo/&h=360&w=640&sz=134&tbnid=dBVvZ3AyM2xZLM:&tbnh=77&tbnw=
jes, tässä ylhäällä olevan mestiksen mimmit harjoittelee, pakko pakko, ku ei ole parempaakaan tarjolla.
http://www.suopotkupallo.fi/etusivu/
Tässä taas kuvia hieman siistimmästä harjoitusleiristä. Pärjäävät hyvin huopatossuissa ja pipo päässä.
Heissan Arantes, oletko harrastanut tuollaistakin kuin suopotkupallo? Tosi raskas laji. Eräs kuuluisa hiihtäjäkin hankki voimaa hiihtämällä suolla. Itse en kyllä uskalla hiihtää edes suoralla ladulla, joka on joko oikeaa tai tekolunta, puhumattakaan suosta. Aikoinaan jo nuorena tytsynä katkaisin sukseni laskemalla hiukan jyrkemmästä mäestä, josta jo sisareni ja serkkuni laskivat ensin. Onneksi vain suksi katkesi, ei jalkani.
Ex-vävyni pelasi jalkapalloa ja osallistui myös suopotkupallokisoihin Kainuussa joskus 90-luvun lopulla. Siellä oli ollut jättimäisen iso ja pitkä sauna. Toisesta päästä kuraisia miehiä sisään ja toisesta päästä puhtaina ulos ja suoraan järveen. Hauskaa oli ollut myös katsojilla.
Hyvää illan jatkoa myöhäisvuorolle. Tää käkikello saattaa tulla aamuyöllä kukahtamaan. Mutta nyt kohta nukahtamaan.
Heissan. Tuo äskeinen oli oikeastaan pelkkää piruilua suomalaisuudesta ja urheilustakin, vain osin toki. En ole kuule Calvados harrastanut sitä, enkä tule koskaan harrastamaankaan. Kuten en akankantoa, saappaanheittoa ja löylykisailuja. Uusin suomalainen bulkkituotannon eiku innovatiivisuuden helmi löytyy seuraavan linkin takaa. Kyllä suomalainen on suorastaan ... hienoa väkeä. Teen ystävällisen väitteen, että ... no ehkä en teekään, vaan väistelen vaan noita pesäpalloja.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011102714651641_uu.shtml
Vävylle tiedoksi, että joulupukki ei osaa oikein piruilla, vaan vetää jopa hauskanpidolta jalkoja alta ja se toki ei ole tarkoitus.
Mest katti pankolle ja näe kauniita unia.
varismarjatta, ei ihme, jos menet nukkumaan jo klo 21, että heräät jo klo 2, 3 tai 4. Nukutko tirsat myös päivällä? Ei millään pahalla. Kaikki olemme yksilöitä, minä olen illanvirkku, aamuntorkku, sisäinen kelloni vain toimii niin, on aina toiminut.
Arantes, voi herttinen sentään, kaikkea ne suomalaiset keksivät :-) Palkintona vuoden hernekeitot! Totta, laktoosi-intolerantikoilla on etulyöntiasema, keliaatikot tuskin voivat osallistua, voisi tämä istuinmittari likaantua siinä määrin, että jää seuraavan pusauksen määrä arvailujen varaan teholtaan.
Vastaan nyt tänne alakertaan weepelille tuohon salasana ja selain asiaan; tietenkin pankin tunnukset ovat eri juttu, kuin jotkut googlen salasanat tai sähköpostini. Ne tunnukset ovat vielä ulkomuistissa. Vaikka minun pankkitilistäkään ei kukaan juuri mitään hyötyisi. Korkeintaan voisi laittaa säälistä pari euroa tilille.
Minä selaan kyllä aika vähän täällä tietsikassa missään sivuilla, kyllä ne mahtuu ihan kahden käden sormien lukumäärään. Se on minulle ihan ykslysti, jos joku sitä selaamista seuraa.
Ja kyllä oikeita rikollisia epäillään ensin muista syistä, sitten kyllä viranomaiset tulevat hakemaan Rechnerin (=kovalevyn) ja panevat sen osiksi, jos asia vaatii.
Minua muuten ihmetyttää aina Suomessa, käydessäni ystävättäreni luona, kun hänen kännykkänsä soi yhtenään, ja aina on joku myymässä jotain siellä, lehtiä tms. Taitaa olla Suomessa tuo tietosuoja paljon höllemmässä. Minulle ei tule koskaan mitään myyntipuheluita. Ei ole kyllä kännykään päällä, muuta kuin silloin, kun olen liikenteessä, enkä muista aina silloinkaan panna päälle. Kotona minulla on vanha lankapuhelin, jossa ei ole edes puhelinvastaajaa, enkä näe kuka soittaa tai olisi soittanut poissaollessani. Miten ihanaa.
Riitulle. Meillä on lankapuhelin, että kännykät molemmilla. Lankaan tulee vain lehti-, operaattorinvaihto ym soittoja, joskus harvoin mieheni sisar soittaa Ausseista. Juuri kukaan ei tiedä sitä numeroamme, itsekään emme sitä koskaan muista, mutta se on puhelinluettelossa. Kännykkäämme molemmille tulee lehtikauppiailta, operaattoreilta ja joskus jopa kirjakauppiailta myyntitarjouksia. Lehtikauppiaat ovat jo aivan riesaksi asti kauppaamassa milloin mitäkin tyyliin, saat seitsemän kuukauden lehdet ilmaiseksi, kun tilaat vuodeksi, eli saat puoli-ilmaiseksi ja vielä joku vempain kaupan päälle.
Tiedot ovat saaneet yleensä joko väestörekisteristä, jonkun tilaamasi lehden kautta, koska on samasta lehtikonsernista kyse, kirjakerhosta tai firmasta, josta viimeksi ostit auton. Kännykkänumeromme eivät ole koskaan olleet missään luettelossa.
Hyvää iltaa ja tuossa alla vähän Riitulle lukaisemista jossain välissä, sellainen tiivistelmä nyt vain kiiruusti etsittynä, mitä ja miksi ei ihan kannata suhtautua kovin "leväperäisesti" nettimaailmaankaan. Tuo nyt oli vain viime vuodelta.
Puhelinjuttuun palaan lyhyesti vastauksessa Calvados: lle, ja lopuksi muuhunkin.
http://www.cert.fi/katsaukset/2011/vuosikatsaus2011.html
Pitäisi myös tyttäresi kyllä olla tietoinen noista jos alalla on. Ainakin ulkomaiden osalta.
Moikkas Calvados !
Tuota jos haluatte päästä niistä jatkuvista puhelinmyyjistä jotenkin irti, onnistuu se tuon linkin antamaan numeroon soittamalla. Aikansa vaihtelevasti ottaa ennenkuin toimii, mutta sitten saakin olla suht. rauhassa hyvän tovin. Itselläni ollut jo 6 vuotta ja kyllä se tehoaa, kun muistaa sen sitten uusia hyvissä ajoin.
Ja usein tehoaa jo sekin että ilmoitat myyntihäirikölle että numero on suoramarkkinointi-kiellossa.
http://www.asml.fi/index.phtml?s=35
Jatkan vielä ystävällisesti kommentointiani tuosta urheilusta. Katselin median suurkuluttajana tuossa eräänä hetkenäni Enbusken uutta toolk souta. Olin juuri päässyt itseni kanssa jotenkin sopuun tuon juontajan kanssa ja taas kaikki romahti.
Mukana keskustelussa olivat nyrkkeilijä Eva Wahlsröm ja kirjailija Katja Kettu. Kettu pärjäsi mielestäni hienosti. Elin sovussa hänen rinnallaan, jeps. Mutta tämä nyrkkeilijä kertoi, että nyrkkeilyssä ei ole kysymys väkivallasta, siinä ei ole väkivaltaa, klups. Ja juontaja jotenkin näin, että hänestä jalkapallo on jotenkin typerää ja turhaa ajanhukkaa, kun mitään ei tapahdu. Siksi hän seuraakin jääkiekkoa.
Enbuskea kannatan suomalaisen urheilukulttuurin keulakuvaksi ja Evalle kohteliaasti kehotan väistämään iskuja enempi.
Olikohan tässäkään kommentissa mitään sanomaa? Tätä miettii harmaapartainen muutaman hetken ja taas iskee pelkkää höpöhöpöä seuraavassakin kommentissaan.
Nyt otankin takaisin tuon, mitä ylhäällä kirjoitin Auroralle vastuksessani; Arantes onkin laittanut monta kuvaa ja jopa itsestäänkin se panta otsalla. Hyvä, hyvä. Kyllä Weepelille tulee nyt kuumat paikat.
Mää en kyllä "kiusaa" enää weepeliä, ei mies tartu täkyihin ja omalta osaltani kunnioitan ja kumarran yksilöllisiä päätöksiä. Ja kohta saatan mennä tuonne ylemmäs suunnittelemaan pientä valtiota valtion sisällä. Tervehdys vaan weepeli.
Muuten, en tiedä sitä, kun tähän kirjoitan, että terveisiä "Arafatilta", kerääkö joku tietokonerobotti sanan talteen ja joudun tarkkailun alaiseksi. Tää ei sitten ollut mitään ihan tuulestatemmattua epäilyä, ainakaan jos olisimme Yhdysvalloissa. Saattaisi jo CIA kolkutella ovellani. Siinä toinen sanalyhenne mahdolliselle robotille.
Siis tämä ystävällinen kommentti (terveiset sinne Etelä-Amerikkaan) on osaksi tiettyä kokeilua, josko Suomessakin ... joten sotken vielä ja allekirjoitan tämän höpötykseni
"Ent. kgb-läinen tervehtii kaikkia ystäviä ja tovereita ja lisäksi etsii duunia".
Lisään vielä yhden ystävällisen kommentin.
Weepeliä kaipaan ainakin minä täällä pelkkänä haamunakin, sillä naisten kanssa voi joutua armottomaan pyöritykseen ja sellainen kaipaa tukea. Hymiö.
Huomasitko katti, käytin sanaa nainen, öhöm, olen kehityskelpoinen.
Ettäs morot vaan. Mitäs tässä nyt pitäisi tuumia? Että ollaanko täällä nopealla lukaisuilla harjoittamassa jotain nettikiusailua? Hyymiö.
Mistähän täällä pitäis tulla weepelille "kuumat paikat" joista Riitu-äs höpisee. Noista kuvistako, ehei nyt sentään.En ole edes muista nyt perillä kuin että Bostonilainen on löytänyt kehykset. Täytyy tutustua kun kerkiin mitä uutta nyt on sitten.
Tuossahan jo laitoit monta sanaa ettäs kuului centra-santran robosta: "Blim, blim. blim...."
Eikös meillä riitä kun omistaa prätkän, nahkaliivit ja ilmoittaa tekevänsä kovasti "hommaa" ? No joo, oli muuten musta päivä pientuloisille, mutta onneksi ne yli miljoonan perinnöstä "koventavat" veroa, klups. Nyt lipsahti. Ainakin toinen hyymiö.
Jatkuu seuraavassa......
Joo siis "Haamu" paikalla ja pieni selitys, siis ei mikään seliseli vaan tosi.
Siis selitys illan poissa ololle. Ja sillekkin ettei nyt oikein jaksa potkipallista noita juttuja läpi selata. Oli tuossa neljän jälkeen kaveria napannut tykytin infarktilla töistä tullessa, niin piti lähteä hospitaaliin tilannetta seuraamaan, ja vasta nyt kymmenen jälkeen ehti täs takaisin, että sellaasta.
Kutarallaa, vasta nelivitonen "jokapaikan höylä". No ei onneksi paha ja kun pääsi nopeasti liuotukseen niin sitten jo ysiltä pääsi osastolle tarkkailuun. Ehkäpä pari päivää.
Mutta taisipa tässä vähän unet mennä, saa näkee. Yritän vielä tuossa lukee noita viestejänne, mutta Öitä silti.
weepeli, voi hyvänen aika sentään, ihmettelin jo, missä olet ollut. Onneksi selvisi, nykyään ovat hoidot jo eri tasolla kuin silloin, kun faijani kolmekuutosena sai vastaavan ja mitään ei voitu tehdä, ei ollut liuotushoidoista mitään tietoa silloin.
Öitä kuitenkin.
Enpäs malta mieltäni, en sitten millääääään Riitu-äs, kun osui "silmään" , auts!
http://www.iltalehti.fi/digi/2012032015349423_du.shtml
No ei tää teitä nyt koske, kun tiedän että teillä on "tolokku tallessa", onhan? :-)
Tuli vaan mieleen yks juttu tuosta, olisko pari vuotta taakse?
Kyllä nyt on yritettävä nukkua, kuitenkin.. puhelin auki :-( ...varoilta. Hyvät Öyt.
Ajatella. Tuo minun täytyy linkata sukulaisilleni, jotka tämän tästä vaihtelevat profiilikuviaan, ihan aikuiset perheelliset naiset. Ottaisiko joku terapeutti hoitoon kokonaisen suvun? Kaikki leikkimieliset kuvanvaihtajat suljetulle osastolle vaan, että tosikot saavat kulkea rauhassa.
Huomenta vaan Aurora(-katti), varismarjatta. No tietysti samalla muutkin. Minähän arvasin että joku "matoa puraisee" eikä malta millään olla "kommendeeraamatta" asiaa. :-)
Mutta taisin kyllä myös linkin yhteydessä todeta etteihän tämä teitä koske, niinkuin ei varmasti teekkään.
Mutta onhan ihan myös totta että yhä suureneva joukko nuoria ja nuoria aikuisiakin elävät enemmän jossain "-puukkiyhteisössä?" kiinni. Ja suuri osa kuvitellussa "kaveripiirissä" ja "väritetyissä" profiileissaan.
Muuten joo, kiitos ihan hyvää kuuluu, mutta tosikkoa et taida minusta saada tekemälläkään tehtyä, vaikka välillä vakavammaksi vetäiseekin :-(
Näköjään suuri osa "reilusti" aikuisistakin elää kuvitellussa kaveripiirissään ja väritetyissä profiileissaan. Tässähän sitä istua nökötetään päivät pitkät.
Oisko se keinutuoli sitten parempi ajantappolaite kuin tämä internetti? Kirkon penkkiin kai minun ikäiset parhaiten kuuluisivat, mutta kun täällä on rattoisampia (ja komeempia) saarnamiehiä kuin siellä.
Eikä nää oo tosikkojakaan kuin ihan vain vahingossa.
Tuota tuota, "huomenta" vaan.
Pois nettikiusailut, mutta koetin lukea sitä antamaasi linkkiä niistä suojausten merkityksistä sieltä cert- sivustolta. Minulle hätäiselle hieman harmittavan hankalaa luettavaa.
Olisiko nyt meillä elämäläisillä käynyt niin, että tämä rekisteröityminen vähän on jarruttanut keskusteluja, vienyt liiaksi huomiota meidän maailmanparannuksiltamme. Itse pidän tuosta leikkimisestä kuvienkin suhteen. Miksi sitten en voi pelätä seurauksia? No siksi, että en löydä todellista vaaraa - ne löytyisivät sitten mieluummin sieltä pankkien suojauksista ja vastaavista. No joskus lueskelin tuon Petteri Järvisen pelotteluja vaikkapa yksityissuojan menetyksistä bonuskortteja käyttämällä. Olen kuitenkin paljosta tietämätön näiden asioiden suhteen, joten hiljenen.
En ole vielä ehtinyt paneutua tuohon kehysriihen antiin. Päivä puolessa välissä ja aika mennyt vanhan skannerin uudelleen opetteluun, kuvan tiedostokoon pienentämiseen ja erään viime iltana lausutun inhottavuuden sulatteluun. Ei täällä, vaan kyläpaikassa. Mulla jotenkin liksahti ja tein selväksi, ettei minulla ole aikaa selvittää enempiä junttien omaksumasta Suomen talouselämästä. MTK on kaikki kaikessa. Kaveri veti päin pläsiä, että pitäisi talouselämämme perustaa vankemmin perinteisiin teollisuuksiin (ehdotin voin ylituotantoa ja sen sitten rahtaamista vientituella Englantiin) ja hän lisäksi toivotti kaikki korkeammin koulutetut poistumaan maastamme. Täällä ei kuulemma tarvita näitä innovaatioita, ne eivät kuulemma mitään tuota, vaan raakaa työtä ainoastaan. Kehotin kirjoittamaan lehteen "oivan" talousvinkin, mutta ...no joo.
Palataan, vieläkin korpee.
Morjensta vaan Arantes.
Joo, tulin just tuolta mutaman korttelin päästä.Kävin heittään eilisen kaverin läppärit ja muuta kamaa kämpilleen. Kun on kumppaninsa työmatkalla eikä ennen iltaa (-päivää myöh.) ehdi takaisin.
Ja tuota ei sillä linkillä ollut muuta tarkoitusta kuin osoittaa mm. Riitulle, että missä mittakaavassa noita juttuja tapahtuu. Kun niitä "ei kuulema" justi tavallisille tapahdu, kysymysmerkki ja hymiö?
Juu, on voinut "häiritä", myönnän (ehkä), kysymysmerkki, toinen hyymiö, mutta eihän tälläisen foliohatun jutuista tarvi välittää kun ne täysin "tuulesta temmattuja". Ne voi nätisti sivvuuttaa.
Tuosta "kiristysriihestä", en minäkään ehtinny sitä kun puolijallaalla siellä hospitaalissa kuunnella, mutta kylläse jo siltikin kerkis alakaan naamaa kuumottaa, .....kutarallaa. Ei kai siin sitten mittään kun jokainen "voi kulutuksellaan vaikuttaa".......sanonko rumasti. No en sanokkaan. Jätetään joka toinen päivä lääkkeet ottamati, puolitetaan syömiset ja silleen muutenkin että saadaan kaikkien hintoihin tulevat korotukset maksettua. Mutta joo, Jutan ja Paavonkin laskuopilla tuloerot kaventuu "solidaarisuusverolla". Taijan sanoa...
Enkä sanokkaa,,,,,,, Jep, pitää soittaa täs sinne lasarettiin, what`s happening?
Palataan..
Jaa, en tiijä, voipa ollakkii mutta luulenpa ettei tämä porukka kait tarvinne "väritellä"?
Kirkko on "syntissii" varten, elä mäne sinne, minäkii kierrän ettäältä etteivät haavilla kaappaa taskunpohjia :-)
Viimeiks kun jouvuin pakosta olemmaan, " saarnamies" olkii hyvin etustavan näkönen nainen. Eikä se saarnannu, vaan mukavii juttel ihan, jos semmosessa tillaisuuvessa nyt "mukavii" voip jutellakkaa.
Mittee tuossa logossa on? "Ankry pörtsii" vai? Pittää tutkia isonnuslasilla myöhemmin.
Oon niin mieleni pahoittanut tuosta kirkon meiningistäkin. Kolehtihaavitkin kulkevat kädestä käteen eikä kalastelu tapahdu pitkällä korennolla niin kuin ennen. Nyt on paljon vaikeempi sitä nappikourallista sinne pudottaa, kun naapuri vahtii silmä kovana ja korvat höröllään, kuuluiko samanlainen vai isompi vai pienempi kilinä kun häneltä.
Sillä vanhalla korennolla oli sekin vunktio, että suntio pystyi sillä herättelemään nukkuvia vähän kyljestä kutittamalla. Unilukkariksi häntä sanottiinkin.
Naispapit ovat nykyään tyylikkäitä, kun heille on teetetty uudet univormutkin. Saarnanuottikin on vähän modernimpi kuin entisajan körttipapeilla. Vaikka minun on pakko rehellisesti tunnustaa, että niissä tulikivenkatkuisissa julistuksissa oli enemmän ytyä ainakin tällaisen vanhan syntisäkin mielestä.
Muutenkin niillä kirkkoreissuilla tiesi saaneensa jotain, kun aamupimiällä hevosen kyydissä vietiin jääkylmään kivikirkkoon kuuntelemaan isoisän saarnaa.
Tämän "kommentin" loppupuoli on muuten totta, itse koettua sota-aikana evakossa Pohjanmaalla.
Laitanpa tähän futeboll-juttuun kuinka olemme Angolan MPLA:n kannattajia olleet, mutta aina koko perhe täynnä musiikkia, joka nousi sokeriruokopeltojen orjuudesta pelkkään puhtaaseen kauneuteen:
http://www.youtube.com/watch?v=eBVpMd0eMZU
Tuohon nyt ei voi kun ystävällisesti kommentoida, että upeaa videota sai taas katsella. Suoratukkainen, valkopää pohjoismaalainen ei voi, ikävä kyllä ei voi, vaikka haluaisikin, todeta muuta kuin...kaikenlainen orjuuttaminen ei ole ... meinasin kirjoittaa hyväksyttyä. Se kait on ihan selvyys ja sitähän se on länsimaiden johtajien puheissakin, mutta mitä sitten tapahtuu puheiden taustalla.
Koetin jotain etsiä kuukkelin kautta tästä laulajattaresta, mutta vajavaisen kielitaidon omaavana ... "lataa musiikkia" ..."varaa hotellihuone brasilialaisesta"
PS. etsin HS:n arkistoista aina vuodesta 1990 tähän päivään haulla Clara Nunes. Yksi ainoa maininta. "Brasilialaisen Marisa Monten laulu soi herkän aistillisesti" otsikoitu kirjoitus kysyy ensimmäisessä kappaleessaan " Moniko tuntee Marisa Monten? Entä Margareth Menenzesin, Daniela Mercuryn, Leila Pinheiron, Alcionen? Tai edes Gal Costan, traagisesti kuolleen Elis Reginan, Clara Nuñesin?"
Lisää pari lainausta
"Valtava Brasilia on suuri myös musiikillisesti"
"Päällimmäiseksi (brasilialaisessa musiikissa) nouseekin useimmiten sensuelli aistikkuus"
Viimeiseen lainaukseen on helppo yhtyä.
Pakkohan minunkin oli kaivaa eräs, jonka persoonasta aikoinaan saimme nauttia myös täällä hyytävässä Pohjolassa. Ei vastaavaa sensuellia, mutta kuitenkin...
Ja eihän sitä tarvitse kuin kääntää päänsä vaikka maalaustaiteeseen ja kubismin alkulähteille. Nekin löytyvät syvältä afrikasta.
http://www.youtube.com/watch?v=Br8DNtziXOE
Hyvää yötä kaikille
Ihanaa musiikkia Bob Marleylta, pitkästä aikaa. Minulla on muutama hänen LP:nsä, joita yhteen aikaan soitin jatkuvasti, kuin myös toista ihanaa reggae-bändiä, Black Uhurua. Marleyta minulla on cd:lläkin, Uhurua vain LP:llä. Huomasin, että senkin bändin kappaleita on tuubissa.
Zip zapkin on vuosien varrella antanut ihania vinkkejä erilaisista lattariesityksistä, kuten vaikkapa Dulce Maria León tai Lola ja Lolita Flores muun muassa.
Hyvää yötä!
Nyt on taas yksi Flores nousemassa pinnalle, nimittäin Diandra Flores, Idolsin finaaliin päässyt laulajatar, jolla iltalehden mukaan on sama lahja kuin Sibeliuksella. Edellinen Flores tässä oli vähällä päästä linnaan, jos muistatte. Taitaa olla yleinen latinalainen sukunimi se Flores.
Calvados, se unirymi on erilainen meillä jokaisella. Olen koko ikäni mennyt aikaisin nukkumaan, sama taipumus on tyttärellä. Ilmankos olemme sinkkuja. Molemmilla on ollut aviomiehet, jotka tykkäsivät valvoa puoleen yöhön. Eihän siitä mitään tule.
Huomenta sinne "aaman meren tuolle puolen"; valitettavasti en saa tätä videota täällä HH:ssa auki. "Dieses Video ist in Deutschland leider nicht verfügbar..."
Muuten, monia suomalaisiakaan en voi täällä kuunnella.
Aurora-katti, meillä on kuitenkin hyvin synkannut, vaikka on eri unirytmi. Yhdessä vaiheessa mieheni meni todella aikaisin illalla nukkumaan, koska oli töihinlähtö noin klo 3 aamulla. Sitten yhdessä vaiheessa hän oli lisätienistiä hankkimassa viikonlopuilla ravintolan viinurina, tuli kotiin noin klo 3. Viikot oli muussa työssä. Jo nuorena oli kampikallena viikonlopulla esim Seurahuoneella. Näytti myös lisätöinään elokuvia ja nekin olivat iltatyötä, ei kovin aikaisin päässyt sänkyyn. Eli meillä on ollut erittäin monipuolisia työaikoja ja sen mukana erilaiset unirytmit.
Nykyään on illantorkku, aamun virkku, käy jo aamutuimaan kympin lenkillä kävellen, kun on freelancer, eli ei töitä joka päivä.
Huomenia taas täältä aurinkoisesta HHsta.
Olette olleet eilen illalla vielä ahkeria, ihan yöhön asti. Pitää tutustua myöhemmin noihin videoihin. Weepelille vain sen varran noista salasanoista ym., että luen nuo laittamasi linkit myöhemmin, jos ollenkaan. Niinkuin jo aikaisemminkin kirjoitin, minä olen sitten ehkä liian luottavainen. Näitten seitsemän vuoden aikana, mitä tässä olen naputellut, ei ole kuitenkaan vielä mitään hämminkiä ja arvaamatonta tapahtunut. Että olen ilmeisesti sitten niin vailla mielenkiintoa ja hyvä niin.
Ehkä Suomessa on toisin, onhan siellä sen verran vähemmän ihmisiä, että niitä pystytään paremmin salaseuraamaan. Voi olla lakikin löysempää.
Heippa vaan Aurora (anteeksi (?) kun käytän tätä nimeä, se on nätimpi). Kirjoitan nyt tänne alas, kun ylemmäs laitetut voivat jäädä huomaamatta.
Kiva katsella kuvia, onkohan se meidän naisten "vika"?
Sinun pikku hauvelisikin katsoo niin liikuttavalla tavalla siinä sängyssä. Olet ollut tummatukka, oletan, että kuvassa miehesi kanssa. Onko siellä vielä noin talvista, kuin tuo pihakuva näyttää?
Calvadokselle; voi kuule, tää kuvien laitto on ihan kivaa ja helppoa. Ensin täytyy vain päästä siitä "jyvälle", niinkuin kaikesta uudesta. Kuvankäsittelyohjelmia on varmaan moniakin. Minulla on PICASA. Sillä voi pienentää kuvien bittikokoa. (Weepelille; täällä sanotaan biteiksi. Onhan tuossa profiilin "lataa kuva" ohjelmassakin, että 2MB on rajana. Vai onko oma koneeni tulkannut kt:n biteiksi?)
Calvados; olisi hienoa nähdä maisemakuvasi sieltä partsiltasi, mistä usein lähetät näitä viestejä.
PS. Täällä kukkii jo ensimmäiset narsist.... eikun narsissitkin.
Huomenta vaan Riitukin.
Tuota noin , ei näitä voi "rautalangasta " alkaa vääntelemään, eikä niitä toiselle voikaan .Mutta tuosta voi vähän tutustua mitä kaikkea käytetään ja miten niitä näytetään eri tavoin:
http://www.pikseli.fi/digifaq/2_bitti.html
Nyt on "tosikolla" eilisestä johtuen vähän muita touhuja. Palataan joskus puolenpäivän jälkeen, ehkäpä.
Hyvää, aurinkoista keskipäivää kaikille! Valkoiset hanget loistavat edelleen, paitsi teiden varret ovat mustassa ravassa. Meri on vielä jäässä, mutta nyt tuon näkymämme keskellä olevan saaren tällä puolella on jo avomerta. Näkymämme on upea, minulla on paljon kuvia siitä tietokoneellamme. Nytkin partsillamme on 29 astetta lämmintä, kun sinne paistaa aurinko.
weepeli, kiitos paljon tästä linkistä, laitoin sen suosikkeihini.
29 astetta; sehän on jo hellettä! Onko teillä siellä partsilla iso kylpyamme?
riitu-s, ei ikävä kyllä ole partsillamme kylpyammetta. Jos olisi, olisin sitten kuin helga-neiti kylvyssä! Olimme toissa kesänä Himoksella eräällä vuokramökillä, joka on järven rannalla. Viereisen huvilan terassille tuotiin poreamme ja siellä ne kaksi pariskuntaa porisuttivat neljästään ja kävivät välillä uimassa järvessä. Sitä hiukan ihmettelin, että niin kirkasvetisen järven rannalla olevalle huvilalle piti oikein poreamme kuskata. Mitä lie porhoja?
Laitan tähän vielä; kun EArantes oli jo huolissaan, että jäisi tänne ilman Weepelin taustatukea, naisten kanssa "painimaan", niin ei, ei. Emme missään tapauksessa halua Weepeliä pois täältä. Kunhan tässä ihan ystävyydellä kinastelemme, vai onko tämä edes kinastelua.
Antaa weepelin puhella sitten sieltä sermin takaa; ihan kuin varjokuvana. Useinhan televisiossa tulee lähetyksiä, joissa esim. todistaja tai joku, joka haluaa pysyä tuntemattomana, puhuu verhon takana, niin, että katsojille näkyy vain varjokuva.
Että ei täältä ketään pois päästetä.
Kävin tuolla "siellä entisessä" tervehtimässä Töyryn Ruusua (kolumni kiusaamisesta) ja pyysin kauniisti tulemaan myös tänne, sillä minulla oli vähän sellainen tunne, että hän ei tiedä ollenkaan, missä "me " olemme. Valitteli hänkin, että 0-kommentteja tulee kirjoituksiin siellä.
riitu-s. Kiva, jos sait sanotuksi Töyryn Ruusulle olinpaikkamme. Olisi mukava saada tänne myös Raparperi ja Ida-Amelie jne, itse en voi siellä muuta kuin lukea niitä vähäisiä, mitä siellä yleensä on, kuivakkaa touhua aiheet.
Pakko taas edes ihan pikaisesti selata, mitä olette kirjailleet. Ja paljon olettekin kirjailleet!! Ja sanonkin samaa, mitä aiemmin, että tunnen todella olevani seurassanne aloittelija ja junasta pudonnut. Mutta haittaako se mittää, jos o muute kunnollinen!
Tällä mummulla on todella tämä viikonloppu ja vielä viikon alkukin yhtä haipakkata. Ei häntä takapuolta kiinni saa. Just värkkäsin kuudelle talkoolaiselle sapuskat ja salaatit. Kohta ruokakauppaan haalimaan lisää murkinaa ja mattokauppaan viemään ihkauusi matto takaisin lyhennettäväksi. Ihan itse mittasin n. 8m pitkän eteiskäytävämme ja kuinka ollakaan tein 30cm:n VIRHEEN - siis MINÄ (eikä siippa)!! Että voi piruttaa. Siivosin ja pesin lattiatkin jo enkä nyt saakaan uutta puhdasta mattoa lattialleni. Pitäisiköhän saada itkupotkuraivari.
Olen tässä miettinyt, että taidan lopettaa kohta kaikkinaisten uutisten lukemisen ja kuuntelemisen. Enää ei tule kuin pommi-iskuja, valheita, korruptiota, murhia, lasten pahoinpitelyitä, ja tietysti urheilua (älkää nyt pojat pillastuko) malliin: suomalainen x x taas tehnyt pisteen NHL:ssä. Mistä tavallinen punttipää tietää enää, mikä on totta, mikä valhett?. No, ehkä nuo urheilut tilastoidaan sen verran tarkasti, että kai edes siellä puhutaan totta. Mutta: tilastothan kertovat juuri sen mitä halutaan - sekin vielä.
Weepeli: kiitos muistutuksesta, en ota rykmentin murheita, vaikka olis hyvä tilaisuus. Miniä, joka yksi talkooporukasta teloi polvensa ja on nyt inva, jota myös kuljettelen, kun ei itse pysty ajamaan autoa. Ja yrjötauti tekee ilmeisesti tuloaan, merkkejä on jo. Tarttuu kuin tauti! Kivaa, jos ens yöstä lähtien peräkanaa me kaikki kuusi plus koira aletaan puhaltaa. Täytyypä muistaa kaupassa täydentää ämpärivarastoa. Eikun kaikille vain ämpäri kaulaan, niin aina voi huoletta puhallella kun tarve tulee ja jatkaa taas hiontaa, maalausta, tapetoimista, kuka mitäkin.
Iloista päivänjatkoa kaikille!
brgds a-mummu
A-mummu, on se hyvä, ettet saanut sitä uutta mattoa lattialle, kerää loputkin pois, jos yrjötautia tuppaa yhdelle jos toiselle pukkamaan. Ämpäri tai kaurapussi kaikille kaulaan, niin pysyvät ykät siistissä paketissa.
Tässä ei voi muuta kuin toivoa A-mummulle kestävyyttä, fyysistä ja psyykkistä. Kamalaa jos tuon kaiken tohinan ja työn lisäksi tulisi yrjänätkin vieraaksi. Sitä ei kyllä toivoisi pahimmalleekkaan vihamiehelle.
Muuttaminen on jo muutenkin sitä kaikkein kammottavinta touhua. Keittiön perusteellinen siivoominen toinen. Sitä olen jo kauan työntänyt edessäni "sitten kun on parempaa aikaa" ajankohtaan...
Kiitos kuulumisista, koeta kestää ! Ja kyllähän met tiedetään että kestät :-)
Se on vaan paha jos sitten jengillä alakaan rekyylintöntä pukata, ei kiva ei.
Tuota , oisitkohan tuumapuolella sen maton mitannut ? :-) No, vahinko, eikä ees siipan syyks saa mitenkään..
Samoin brgds weepeli.
Terveiset ulapalta ja tuoreissa tunnelmissa tämä Jenny Vartiaisen video: Missä muruseni on (You Tube music video). Tanssin sen(kin) tahdissa eilen ja kun katselin tänään tuon videon, niin sehän oli just eikä melkein - sopiva tunnelmiin! Voi kuinka kaunista ja kauniit sanat.
Muuten siellä musiikista vastasi enimmäkseen kuubalainen Charanga Forever orkesteri menomatkalla ja paluumatkalla siellä esiintyi myös Kuubalainen Corazon de Fuego orkesteri, että sellaista salsaa!
Kurjaa tuo yrjöntauti. Minulle ei sellainen iskenyt, vaikka monethan sen saavat merellä, mutta täällä maissa kuulin juuri tänään, että tyttäreeni se on yrjö iskenyt ja he ovat juuri tänään lähdössä kauan odottamalleen matkalle Japaniin. Minä olisin voinut sen potea hänen puolestaan, ettei matka menisi piloille ja ettei koko perhe sitten sairastuisi.
Olen kiireellä lukenut kaikki kirjoituksenne, mutta nyt vain tämä tervehdys kaikille. Ruotsissa ei ollut lunta mailla eikä halmeilla!
Tervetuloa maihin ja kiitos "murusen" suosittelemisesta. Se on viime aikojen kauneimpia rakkauslauluja.
Ehdin tuossa avata räpsäyttää uuden ketjun, kun alkaa weepeliltä se traditionaalinen kaksisataa kommenttia täyttyä. Että matkustetaanpa Elämä jatkuu viitoseen vaikka tervahöyryllä tai lättähattujunalla.
Aurora, mieheni rakastaa noita vanhoja Ukkopekka ym junia, piti ostaa hänelle kerran lahjaksikin niistä kertova kirja. Lättähattukin on tuttu minulle, nehän olivat niitä lähijunia tsadissa, jolla pääsi keskustasta Malmille myöhään illalla tai aikaisin aamulla.
Kerrankin olin vapputansseissa keskustassa ja piti odottaa ensimmäistä lättähatun lähtöä, jotta pääsi kotiin nukkumaan ja olinkin niin väsynyt kotiin päästyäni, että nukkumaan mennessäni aamulla, päätin herätä päivällä kahden tai kolmen aikaan, mutta enpä herännyt, vaikka olisi paloauto vieressä huutanut. Nukuin autuaasti seuraavaan aamuun, kunnes tätini mies tokaisi, että se pää pystyyn, missä on silmät. Oli jo töihin lähtö kyseessä. Nuorena unenlahjat olivat loputtomat kun oli pari päivää valvonut.
Aurora, vastasin jo tuonne viitoseen kutsuusi ja Zippikin oli jo sinne ilmestynyt, molemmat malmilaisia jossain hamassa nuoruudessamme :-)
Kiitän ja kumarran kaikkia itseni ja veljenikin puolesta Teitä kaikkia osallistumisestanne tähän ketjuun.
Samalla toivotan Rapusen tervetulleeksi takaisin maankamaralle ja toivotan onnea ja menestystä Auroran uudelle "iltatähdelle". Rotinoille tullaan kun ehditään.
Yritän vielä varmistaa etten ole "roskapostirobo"?
Jaa, ehdot tuli ! Ed. viestin ensimmäinen lause, 2 x kaikkia !
weepeli, voi että, tämä tykytysalueen infarktin kokenut on veljesi, onneksi pääsi nopeasti hoitoon. Nuorempi sisareni on ohitusleikattu jo monta vuotta sitten ja voi aivan hyvin nykyäänkin, yli seitsemän vuoden jälkeen. Hoidot ovat niin hyviä nykyään. Paranemista veljellesi ja kiitos ketjustasi. Tavataan uudessa Auroran avaamassa.
Kiva että te malmilaiset seurasitte kutsua ensimmäisinä. Minusta Malmi on sympaattinen pikku kylä.Jo 60-luvulla kävimme siellä kylässä ystävien luona. Sairaalassakin olen käynyt ja myös siellä viimeisessä lepopaikassa. Muistelen, että jo 50-luvun alussa mentiin junalla Malmille enon hautajaisiin. Malmin kauppatiellä kävin äskettäin ystäväkurssin. Bussi 512 vie Malmilta meille ja päinvastoin. Onhan Malmi lisäksi samaa Pohjois-Helsingin vyöhykettä, jolla itsekin asun. Äitini asui ihan vieressä Pukinmäellä viimeiset vuotensa.
Kiitos veepeli kotiintulotoivotuksesta ja kiitos vilkkaasta ja todella nopeasti "mittoihin" kasvaneesta ketjusta. Lähdenpä minäkin katselemaan Auroran avaamaa uutta alkua ja myös sinulle Aurora, kiitos kotiinpaluutoivotuksesta!
Borta bra, men hemma bäst!