Kevätpäivän tasaus, jess!

Päivä yhtä pikä kuin yö ja tästä vain valoisampaan suuntaan ollaan menossa :)

Tulevana viikonloppuna siirrytään taas kesäaikaan, se sopii mulle paremmin kuin talviaika.
Kuis sulle, onko kesäaika parempi vai rassaako mieltä tai kehoa, tai onko mitään väliä?

25

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aamuväsy pahenee. Todella turhaa hommelia kellojen siirtely.

      • Aivan, aina sais olla kesäaika, niin ja kesä :)


    • Valoisammat päivät on mukavammat. Ei pimeys mitään kivaa ole. Kevät ja kesä on mun mielestä parhainta aikaa.
      Mä rakastan kesäistä maisemaa ja lintujen laulua. :)
      Tuo kellonaikojen siirtäminen on kyl syvältä. Nytki lähtee yks tunti mun elintärkeistä kauneusunista. ;)

      • Ens viikolla on iltasin valoisaa vielä kasiin asti. Kohta pääsee pihaa rapsuttamaan, tosin pitää odottaa että puoli metriä lunta sulaa ensin pois. Aamulla kuului linnun laulu jo sisälle asti, taisivat ihan huutaa ;)


      • BonnieBonBon kirjoitti:

        Ens viikolla on iltasin valoisaa vielä kasiin asti. Kohta pääsee pihaa rapsuttamaan, tosin pitää odottaa että puoli metriä lunta sulaa ensin pois. Aamulla kuului linnun laulu jo sisälle asti, taisivat ihan huutaa ;)

        Meidän talon nurkilla on nii paljon lunta, että ei varmaan ehi ees tälle kesälle sulamaan. Tuota pihan laittamista mä taas odotan. Voi vide, ku saa taas läträtä kukkien kanssa. :))


      • mii-su kirjoitti:

        Meidän talon nurkilla on nii paljon lunta, että ei varmaan ehi ees tälle kesälle sulamaan. Tuota pihan laittamista mä taas odotan. Voi vide, ku saa taas läträtä kukkien kanssa. :))

        Täällä kanssa on vielä ihan kunnon nietokset :/ Olenn kylvänyt jo aika määrän kasvien siemeniä ja jotkut taimet alkaisvat olla jo karaisemis kokoisia, vaan ei ole luontoäiti niiden kanssa samassa aikataulussa.


    • JK

      KESÄAIKA ONN PAREMPI

      • Samaa mieltä, sais aina olla kesä ja kesäaika :)


    • Mun elämänkuvioihin sopisi talviaika paremmin. Tuostakin on muuten tehty tutkimuksia, kellojen siirtely on epäterveellistä keholle, joka jutuu sopeuttamaan sisäisen kellonsa kaksi kertaa vuodessa. En tykkää yhtään siirtelyhommeleista :(

      • Kelloista ei ole muuta ku harmia. Aamulla ne herättää ja töissä ne taas pysähtyy kokonaan. Pitäis muuttaa johki viidakkoon ja alkaa elämään ilman aikaa. :P


      • Varmaan talvikellot olisikin sulle paremmat kun heräät aamuisin ennen kukonlaulua. Meikäläinen kun on enemmän iltaihminen nykyisin, niin kesäaika on passelimpi. Automaattisesti on mulla herääminen siirtynyt tuntia aikasemmaksi nyt valoisuuden myötä, joten elimistö on siirtynyt jo ennakkoon kesäaikaan.


    • Voi rähmän rähmä :/ Taas tota valkosta *askaa tulee taivaan täydeltä, saisi nyt kyllä tulla kaikki jo vetenä. Vanha sanonta sanoo "uusi lumi vanhan surma", vaan montako kertaa sen uuden lumen pitää sataa?

      • Voi voi, nythän ollaan vasta maaliskuussa. Kyllä sitä lunta ehtii tulla vielä monen monta kertaa :)


      • TaikisN kirjoitti:

        Voi voi, nythän ollaan vasta maaliskuussa. Kyllä sitä lunta ehtii tulla vielä monen monta kertaa :)

        Taas tulee tappolunta :/ saisi jo ihan oikeasti loppua, mä HALUUN kesän tänne nyt ja HETI!


    • Haista sinä pahanilmanlintu iso kakka !!! :O Sitä lunta ei tartte enää tulla yhtään !! :P


      :))))

      • Tää oli siis Taikikselle... ;))))


      • mii-su kirjoitti:

        Tää oli siis Taikikselle... ;))))

        JAAHAS, täällä on nimitelty meikäläistä mitä härskeimmin !!! Ettes etes häpiä :)) Aika mukavastihan tuo kevät näyttää etenevän, muutaman kerran voinut jo käydä lenkilläkin normilenkkareilla. Senverran tienreunatkin kuivuneet jo.


    • Auringonlasku

      file:///C:/Documents and Settings/All Users/Tiedostot/Omat kuvatiedostot/Kuvanäytteet/Auringonlasku.jpg

    • Ei kesäaikaa kiitos! On se vaan niin stressaavaa sopeutua aikamuutoksiin ja olla väärään aikaan väärässä paikassa, kun ei ole muistanut kelloaan muuttaa.

      • Sä oot tietty syntynyt talviaikaan, tai sitten muuten vaan tunnin myöhässä ;)


      • BonnieBonBon kirjoitti:

        Sä oot tietty syntynyt talviaikaan, tai sitten muuten vaan tunnin myöhässä ;)

        Eikun aamu-uninen! :)


    • kevätpäivän nasaus= tiukka terävä lounaan ohessa
      kevätpäivän kusaus= kaikki tietää
      kevätpäivän rusaus= nilkka sijoiltaan lounaalta poistuessa
      kevätpäivän nusaus= tänkin kaikki tietää

      • kevätpäivän läsäys = olipa liukas kohta lenkkipolulla :D


      • TaikisN kirjoitti:

        kevätpäivän läsäys = olipa liukas kohta lenkkipolulla :D

        Eilen loihtimani pyttäri-tyyppinen herkku sai nimekseen Kevätpäivän kasaus


      • kevätpäivän munaus=siirtymien kesäaikaan
        kevätpäivän manaus=reaktio edelliseen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe