ulkomaalaisomisteisessa kultakaivoksessa,kun ovat todella hiljaa Raahen kultakaivoksen ympäristöhäiriöstä.Kaikki viherjärjestöt vaikenevat,eikä kukaan kiipeile nostureihin tai tuo lakanoita näkyville.Miksi valikoitte kohteita ja jätätte pahimman saastuttajan huomiotta?
Onko Vihreät osakkaina
Preengeace
22111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
yhtiössä osakkuus on paremmin piilossa kuin Suomalaisessa.Kukas sitä nyt omaansa vastaan protestoimaan menisi.
Siitä on YLE:n uutisissa, joten mitä inisette. Viranomainen lupaa sulkea kaivoksen jos eivät paranna tapojaan. Se olisikin paras vaihtoehto, miksi antaa omaa pois ulkomaille, ja toimia näiden onnenonkijayhtiöiden vessana?
siellä ovat käyneet,mutta tässähän kysellään miksei nyt piipertäjät ole haukkana paikalla,vaikka muualla metelöivät?
Viherpoliitikkojen osakesalkkujen julkisuus saattaisi tuoda mielenkiintoisia asioita julkisuuteen.
Kyllä ympäristöministeri meni kovalla metelillä Talvivaaraan,mutta Raaheen eivät saa pyytämälläkään.Tässä haisee muutakin kuin kultakaivoksen täyttyneen altaan liuos.
Helevetinmoista mekkalaa pidetään kun venäläiset omistavat muutaman "datsan" Suomessa. Ja samaan aikaan annetaan poliitikkojen myydä kaivosoikeudet ulkomaille. Maat pilaantuvat ikuisiksi ajoiksi ja tuotto, se mikä ei mene poliitikkojen taskuun, menee ulkomaille.
joidenkin poliitikkojen taskuun ulkomaillakin.Pörssinoteerattuja ulkomaisissa pörsseissä.Milloin MOT tutkisi näiden kaksinaamaisten omistukset.
Kulta saa saastuttaa,mutta nikkeli ja uraani ei.Uraania ei saisi edes poistaa saastuttamasta.Suuret kemikaaliliuosaltaat uhkaa purkautua Raahessa pohjanlahteen,mutta näköjään kaikki poliitikot vaikenee.Missä on Ville Niinistö? Miksei ole nyt pysäyttämässä kultakaivoksen toimintaa,vaikka muita pienenpiä on heti pysäyttämässä??
niinpä. noista kaivoksista valuu vielä rahat ulkomaille, vain ongelmat jää tänne. kerran venäläisiä mökkiläisiä katsoin hieman kateellisena, kun ostivat kaupasta kärryt täyteen eikä mitään halvinta moskaa. sitten ajattelin että köyhälle kunnallehan tuollainen on melkein lottovoitto. eipä ole niiden rahat itseltä pois.
ne rahat.Toinen monopolikaupoista vie ne rahat aivan muualle.Jos paikkakunnalla on vain yksi kauppa on hinnat pilvissä,vaikka saman ketjun kaupoissa on muualla pienemmät hinnat.
Ei Uraanikaan saanut saastuttaa. Ainakaan itä-uusimaata.
Vihreät eivät ympäristöstä välitä muuten kuin näön vuoksi. Tärkeintä heille on homojen irstailujen jatkuminen ja vielä toivovat julkisesti sitä esitettävän.
Muistakaa, että kaikki vihreät luottavat myös Walliniin ja siis todennäköisesti ovat itse samanlaisia valehtelijoita.
Älä sinä hihhuli sotkeudu joka asiaan.
riivaa ja ministeriauton takapenkillä sen kuin istuskelee kun ahkera kuski tekee työtä.
Ulkomaalaisomistus ei ole niin kiinnostavaa kuin kotimainen.
Ne sitten saavat saastuttaa Suomen luontoa, eikä kukaan puutu asiaan.
Ne on vain näennäisvihreitä.
Koijärvelle vihertävät lähtivät pelkän ojapahasen kaivamisen vuoksi.Nyt kaikki vaikenee kultakaivoksen järvenkokoisen jäteliemen vesistöihin päästämisen edessä.
ministeriauton takapenkillä lämpöisesssä kuin jonkun ojan penkereellä kylmässä.
Piipertäjät ovat nykyään niin hienostuneita etteivät metsäpoluille lähde kenkiään kuraamaan.Myös kirjavat vaatteet peloittaisit luonnon elämet pakenemaan.
Ei city-vihreät lähde enään maaseudulle rämpimään.Nehän ajavat nykyään ns. sukupuolineutraalien asiaa,eikä tavallinen maaseudun kaivoksen naapuri ole lähellä sydäntä.
Vihreä on muslimien väri. Heitä hyysätäänkin tuhat kertaa enemmän kuin luontoa.