Miksi täälläkin dieselkeskustelua sääntelee raha, kulut yms..`? Itse ostin dieselin mukavuussyistä. Ajamisen kulut ei juuri kiinnosta, ehkä hiukan mutta ei kuitenkaan missäännimessä valintaperusteeksi saakka. Auto on 3.0L 220hv 4-matic. On tosi hankalaa päästä samaan mukavuuteen bensavehkeellä...
Miksi hintoja lasketaan?
lähtee jäältäkin
15176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Dieselin mukavuudesta olet täysin väärässä ja juuri sen rahakeskustelu paljastaa. perseaukiset ajelee dieseleillä. Kustannuksista olen samaa mieltä, ihan sama mitä maksaa, ajelen kuitenkin. Bensalla, mikä on mukavaa ja saasteetonta.
Bensalla pensselit pestään ja kuningaspolttoaineella autot liikkuu.Vai on tuo nykybensa saasteetonta on sinua nyt vedetty höplästä pahasti käytähän järkeäsi ennen kuin tänne kirjottelet. Kyllä saastetta lähtee niin otto kuin diesel roottorista.
Totta.
Syynä lienee kaikille näkyvissä oleva fakta dieselin eduista. Kukaan ei kykene kiistämään etteikö diesel ole edullisempi, jos autoa tarvitsee vähänkin enemmän kuin lyhyet työmatkat ja kauppareissut.
Dieselin ylivoimainen mukavuus on toinen juttu. Sen tietää vain ne joilla on ollut sekä bensa- että dieselautoja.
Useimmat myös tietävät, että dieselautot ovat huomattavasti ympäristöystävällisempiäkin kuin bensavehkeet. Tämä tieto tietysti tulee vain niille, jotka jaksavat selvittää asiaa vaikkapa lukemalla mitä tahansa selvitystä tai testiä. Ja että osaa omaksua myös asioita, jotka ovat vastoin omia aikaisempia käsityksiään.
Oli miten oli mutta on se dieseli paljon kuiten kalliimpi huoltaa, kokemusta on noin 10v dieselistä ja bensa myös kakkos autona. Neliveto se kaikista hulluin, kuluttaa turhaa enempi ja kalliit remontit kun hajoaa.
Ei diesel sen kalliimpi ole huoltaa, ostaa kylläkin, nelikko taasen on joillekkin välttämäyön paha johtuen ylivoimaisesta etenemiskyvystä.
homomies meni tatuoijalle teettämään traktorin kuvan piliin!takapotku vai neliveto,kuului kysymys?tee neliveto....menee paremmin paskassa!joo,vanha vitsi mut tarpeen mukaan itsekukin!
Mulla on nyt ensimmäinen dieseli ja halvempihan tämä on huoltaa kuin bensa-auto. Bensa-autossa oli huolto-ohjelman mukaan tulpanvaihto joka toisessa huollossa, se on nyt pois eli huollot on suunnileen sen verran halvemmat.
Ei sun vissiin tarvi maksaa kenenkään nelivedon korjauksia?
Itse en enää ostakkaan muita kuin nelivetoisia autoja. On se niin pähee peli talvella.
Dieselin puhtaus on ihan täysintä kukkua! Sitä on syötetty persaukisille, että voisivat perustella nokivasaraa köyhyyden sijasta moraalilla. Syöpää aiheuttavat pienhiukkaset lienevät tukkineet jo useimpien dieselkuskien aivot.
14 000 km keskikulutus 4.6 l/100 km toivon sydämmestäni ,että bensiini maksaisi
2.5€/l ja diesel 2.5 €/l
Kaivappa poju TM ja viimeinen talviatotesti käsiisi. Pienhiukkaset on dieseleistä kadonneet ja nyt ne on bensa-autojen ongelma.
Kukkusontaa. Kuinkahan monessa dieselissä on ekan vuoden jälkeen katit ja kierrätykset toiminnassa? Kun dieseleitten saastelaitteita ei testata katsastuksissa, ne poistetaan varsin pien käytöstä ja putkestä röyhyää kaikki paska ihmisten keuhkoihin!
Köyhät ja välinpitämättömät ajelevat dieseleillä.
Toki vanhat dieselit tuottavat pienhiukkasia enemmän kuin bensavehkeet. Uudet päinvastoin. Vanhat bensakärryt ne vasta saastuttavatkin, vanhat dieselit ei pääse lähellekään niitä saastuttajina.
Jos taasen verrataan uusia dieseleitä ja uusia bensoja, niin dieselit selvästi vähemmän saastuttavia joka suhteessa. Myös pienhiukkasten osalta.
Toivottavasti monet vanhan dieselin omistajat vaihtavat mahdollisimman nopeasti uusiin dieseleihin. Ja mahdollisimman moni vanha bensakärry vaihtuisi uuteen dieseliin. Ympäristön kannalta olisi suotavaa, että mahdolisimman moni vaihtaisi ylipäänsä bensa-autonsa dieseliin. Siinä voittaisi paitsi mukavuudessa, niin myös saastuttaminen vähenisi.
Valitettavasti köyhien on useinmiten hankittava saastuttava bensa-auto. Dieselit ovat vielä toistaiseksi kalliimpia ostaa. Mutta selvästi edullisempia käyttää, jos vähänkin enemmän ajaa.
Niin toivot että diesel ja bensa maksais 2,5 euroa/litra....aika erikoinen on ajatusmaailmasi-normaalijärkinen kun toivoo että polttoaineen hinnat laskisivat...suomi ei ainaskaan pysty maailmaa pelastamaan vaikka hinnat olisi 30euroa/litra....en tiedä missä asennossa sinutkin on tehty,mutta pahasti on tekemisessä epäonnistuttu
Siksi siitä räävitään, kun suomalaisen normi autoilijan mielestä se on paras auto, mikä kuluttaa/maksaa vähiten, mutta tuolla yhtälöllä siitä autosta mielestäni puuttuu jotain... itse ajan myös dieselillä, enkä jaksa seurata kuluja, mukavuus/käyttötarkoitus vaikuttaa minunkin autohankintaan.