Jutta puolusteli M. Guzeniinaa ykkösaamussa 24.3.2012

Jutta Urpilainen oli kertomassa televisiossa hallituksen kehysrihen leikkauksista ja korotuksista. Häneltä kysyttiin myös Maria Guzeniinan ympärillä vellovista huhuista.

Toimittaja siteerasi Maria Guzeniinaa sosiaali- ja terveysministeriksi, vaikka Guzeniina on peruspalveluministeri. Toimittaja kysyi Jutta Urpilaiselta myös Suomen Kuvalehdessä olleesta jutusta "heikoin lenkki".

Suomen Kuvalehden juttu "heikoin lenkki" perustuu Maria Guzeniinan arvaamattomuuteen ja osaamattomuuteen. Jutta Urpilainen tavallaan vahvisti tätä leimaa, koska Jutta Urpilainen kehui Maria Guzeniinaa tomeraksi ja ennakkoluulottomaksi. Hän ei kehunut Maria Guzeniinaa hänen osaamisestaan ja taitavuudestaan!

Guzeniina on lyhyen ministeriuransa aikana todellakin osoittanut olevansa arvaamaton. Hän on ryntäillyt asiasta toiseen "tomerasti" perehtymättä johtamansa ministeriön toimintatapoihin, sääntöihin ja kulttuuriin. Hän on ryntäillyt julkisuuteen perehtymättä asian taustoihin ja lainmukaisuuteen kuten esim. Valviran ylijohtajan eroamiskohussa.

Kuinka paljon enemmän vahinkoa aiheuttaakaan työyhteisölle henkilö, joka suinpäin ryntäilee asioihin perehtymättä ja ajattelemattomuuttaan vouhottamassa ja sekoittamassa asioita siellä ja täällä kuin laiska henkilö.

Joku jossain puolusteli jossain vaiheessa, että Maria Guzeniina ei sentään olisi jäänyt kiinni perättömistä puheista. No kyllä on.

13

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wallinen

      Urpilainen on tehnyt valehtelusta taidetta.
      Oikeammin sanottuna nykytaidetta.

      • taidetta?

        Onko tämä nyt sitä nykytaidetta jita Soinilaiset taannoin vastusti?


      • voi se ilme
        taidetta? kirjoitti:

        Onko tämä nyt sitä nykytaidetta jita Soinilaiset taannoin vastusti?

        Millä Jutta valehtelee..


    • todistas nyt joku

      Miks ei kysyneet sitä TODISTUSTA?

      • ????????????????????

        Kumman? Urpilaisen gradua, vai Guzeninan YO-todistusta.
        Minkämaalainen on Guzeninan avustaja?
        Onko Guzenina feikki???


    • mgr syrjään

      Niin siis Guzeninan ymmärrys ja osaaminen eivät todellakaan riitä ministerín tehtävään, se on nähty. Ja se on todettu ääneen jo demarienkin piirissä ja monen lehden pääkirjoituksessa. STM:n virkamiehet suhtautuvat osaamattomaan ja tiedoiltaan lapsen tasolla olevaan Guzeninaan jo hymähdellen. Ja muut ministerit myötähäpeää tuntien esim. eduskunnan kyselytunneilla.

      G:n arvaamattomuus = G on narsistinen tyyppi, joka ajattelee vain itseään, ja tollouttaan ei muuhun pysty kuin sekoittamaan asioita yrittäessään pönkittää omaa pyrkyriminäänsä.

      Urpilainen itse ilmoitti tässä taannoin Guzeninan siirtämisestä syrjään kuntauudistuksesta. Urpilaisen nyt myöhemmin G:stä käyttämät sanat tomera ja ennakkoluuloton ovat ympäripyöreää poliitikon kieltä, joita Urpilainen voi käyttää kenestä hyvänsä tarkoittamatta oikeasti yhtään mitään.

      Nimimerkki Punditin huomio Guzeninan laiskuudesta on osuva: peruskoululainen Guzeninan asenne ministerin virkaan on: muut (avustajat, virkamiehet, demutaustajoukot) hoitavat hommat. No, G:llä siihen ei tosin tietenkään ole edellytyksiäkään.

      Ja perättömiä G:n puheitahan G ja sen avustajat ovat yrittäneet korjailla vähän väliä. Yo-puheet ilmeisesti huuhaata, viime joulukuussakin HS kertoi Guzeninan vain käyneen Mäkelänrinteen iltalukiota, ei kirjoittaneen yo:ksi.


    • MGR=migreeni?

      ”Jutta Urpilainen kehui Maria Guzeniinaa tomeraksi ja ennakkoluulottomaksi”

      Ei kai tuossa mitään erikoista. Tottakai jokainen omaa rakastaan kehuu, puolustaa ja tukee.

    • Valtiotieteilijä1958

      Urpilaisen kannattaa pitää itseään tyhmempi Guzenina sylkykuppina rinnallaan - ainakin toistaiseksi. Tämähän ei ole politiikassa mitään uutta. Lähipiiriin ei kannata nostaa lahjakkaita yksilöitä koska näiden kyky anastaa valta on jatkuva uhka. Guzenina on poliittinen ruumis jota SDP:ssä jo siirretään vallan sivuraiteelle ottamalla häneltä pois vastuuta.

      • Robin & Little John

        Joo se voikin olla näin. Sitä näyttää itseään viisammalta kun kerää ympärilleen typeryksiä. Tämähän on todella nerokasta johtamista Urpilaiselta.

        Tosin ei kyllä toimi kannatuksen keräämisessä. Urpilaisen epä-älyllinen taktisuus karkottaa loputkin äänestäjät.


      • taktiiggatori
        Robin & Little John kirjoitti:

        Joo se voikin olla näin. Sitä näyttää itseään viisammalta kun kerää ympärilleen typeryksiä. Tämähän on todella nerokasta johtamista Urpilaiselta.

        Tosin ei kyllä toimi kannatuksen keräämisessä. Urpilaisen epä-älyllinen taktisuus karkottaa loputkin äänestäjät.

        Poliisitkin käyttävät saman tyyppistä taktiikkaa. Paha poliisi - hyvä poliisi. Toi Urpolaisen taktiikka vaikuttaa vähän oudolta.


    • MGR..

      Guzenina on kuulemma puolueelleen mikreeni.

    • Mgr niina

      Sdp:n migreenimimmi Guzeniina on touhukas täti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      177
      3373
    2. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      62
      2513
    3. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      27
      2437
    4. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      65
      2079
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      199
      1985
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      41
      1660
    7. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      339
      1509
    8. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      26
      1351
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      85
      1342
    10. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      196
      1339
    Aihe