..se ei ollutkaan unta..yöllä satoi lunta.. valkoinen on taas maa ja kevät saa odottaa..
mut kai se aurinko pian paistaa.. ja saa taas kevättä maistaa.. tosin enempi syksy mieleeni on ..silloin on mun aika käydä elohon..
mut kyll kesän ja kuumuuden sietää.. varsinkin kun hyvät mestat tietää.. silloin kulku käy terasseille ja rantsuun.. siihen yhteen tosi fantsuun..
silloin on aika rantaleijonain..ihan tosi.. kyllä vain.. jos itsensä kuntoon nyt keväällä laittaa.. kesällä naisten päät kääntyy niin et niskat taittaa..
tarkoitus ei näin ole nyrjäyttää..mutta alfauroksia kyllä syrjäyttää.. ja metsästää kesäheilaa ja alkaa kilpailijoita teilaa.. muuten hommat feilaa..
siis aikainen lintu neidon nappaa tai muuten joutuu alkoon lappaa.. kesä näin vaan dokata.. hulluna heiluu ja mokata.. näin käydä ei saa.. haluan rokata..
siis soitto Jutalle ja puistoon..kaffakuula käteen ja alkaa meininki lähtee luistoon..
runo sunnuntaiksi..
3
128
Vastaukset
- Pervokilla
puhkes runosuoni jo aamutuimaan. Kivaa kesän odotusta, tuon runonkin mukaan.
- annikoo..
Runo sunnuntai .....sunnuntai on lempeä sana....sunnuntai on valoa....sunnuntai on arjen odotus...mutta ihana viivähdys olemiseen vain...tai sunnuntaipullan tuoksuun.
Jos kuvailisit itsesi värinä.....mikä väri olisit....Jos vaikka neljä väriä....
punainen
keltainen
vihreä
sininen - hifiilistelijä''
Oodi kohmelolle.
--
-tämä tolkuton värinä
-joka aamuinen tärinä
-äänien vihlova särinä
-huulien ainainen pärinä
-ajatusten hälinä
-muijan mahtava märinä
-morkkiksen murina
-vatsan kurina
-naapureiden kolina
-----------
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan1592925Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos581897Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651523Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt281512- 901196
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221185Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa49933Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan184868Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties60859Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva4859
