Pako Karjalasta

Kuuntele laulu pakenemisesta, selviää myös mitä sinne jäi:

http://www.youtube.com/watch?v=UcVtJEahv9E
474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tyypillistä evakkkokakarojen mölinäääääää

Äänestä
  • Eipähän ainakaan Mikään valitusvirsi ollut, iloista meininkiä. Hyvä kappale. Lännen todellakaan tajua tätä Suomen kansan evakkojen
    kakaroittamista ja solvaamista. Eikö teillä ole yhtään isänmaan ylpeyttä!! Karjalassa asui muuten muitakin, ihmisiä jotka ei edes olleet Karjalassa syntyneet vaan muuttivat sinne muualta Suomea. Ja karjalaisethan ovat myös suomalaisia siinä niinku muutkin.

    Äänestä

  • Hyvä biisi kirjoitti:

    Eipähän ainakaan Mikään valitusvirsi ollut, iloista meininkiä. Hyvä kappale. Lännen todellakaan tajua tätä Suomen kansan evakkojen
    kakaroittamista ja solvaamista. Eikö teillä ole yhtään isänmaan ylpeyttä!! Karjalassa asui muuten muitakin, ihmisiä jotka ei edes olleet Karjalassa syntyneet vaan muuttivat sinne muualta Suomea. Ja karjalaisethan ovat myös suomalaisia siinä niinku muutkin.

    "Ja karjalaisethan ovat myös suomalaisia siinä niinku muutkin."

    ...mutta ennen 1800-lukua poliittisesti enimmäkseen henkeen ja vereen eri puolella kuin "ruotsit". Mikä taho lopulta teki karjalaisista suomalaisia? Venäjä. Jos venäläiset olisivat tienneet, mitä siitä seuraisi, mihin se johtaisi, he olisivat harkinneet kahdesti.

    Miksi muuten Helsingissä ei ole keskeisellä paikalla Aleksanteri II:n lisäksi Aleksanteri I:n patsasta? Aleksanteri I se Tarton rauhan pyhät rajat Suomelle antoi - ehkä hieman harkitsemattomasti. Olihan Viipurin kuvernementti siihen aikaan jo hyvää vauhtia integroitumassa Pietarin kasvukeskukseen. Venäläiset eivät ole koskaan saaneet kunnon kiitosta suomalaisille tekemistään palveluksista...

    Äänestä

Kenelle minä lähetän kiitokseni venäläisten suomalaisille tekemistä hyvistä teoista?
Ja kenelle lähetän moitteeni venäläisten tekemistä murhista mm. Talvisodassa?
Niin ja kenelle lähetän toiveeni Karjalan palauttamisesta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pako Karjalasta kirjoitti:

Kuuntele laulu pakenemisesta, selviää myös mitä sinne jäi:

http://www.youtube.com/watch?v=UcVtJEahv9E

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu