Osuus kotitalosta sisarukselle... Miten?

Talohaluton

Taitaapi aihealue olla suhteellisen oikea, ja en oikein muualtakaan keksinyt kysyä (lakimiehiä lukuunottamatta, se tulkoon seuraavaksi jos en apua täältä löydä)..

Elikäs. Omistan 1/3 entisestä kotitalosta sisarusteni kanssa, perintönä sen saimme. En alunperinkään erityisen kiinnostunut ollut, mutta nyt olen muuttamassa ulkomaille ja tahtoisin osuudestani mahdollisimman pian ja helposti eroon.

Talo on rakennettu vuokratontille, joten kyseessä ei ole maata, vain homeinen talo, jossa on 2h k kph. Eli arvo ei ole erityisen suuri, tarkasta summasta ei ole mitään hajua.

Talon arvo ilmeisesti pitäisi selvittää, ennen kuin voin luopua siitä (lahjaveron takia)? Vai voinko myydä osuuteni sisaruksilleni esim. 1 €:lla? Oon ihan ulalla näistä asioista!

2

233

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotain aluksi

      Pnko se pesä jo jaettu vai onko niin että omistat kolmannaksen pesästä, et talosta. Jos omistat talosta niin vuokratontin kauppakin on kiinteistökauppa. Jos olette keskenänne sovussa niin arvona voi käyttää perukirja-arvoa huoletta.
      Maksun käytännönjärjestelyyn mielikuvitus keksii mitä hyvänsä tylsän velkakirjan lisäksi.

      • Talohaluton

        Kiitos vastauksestasi!

        Nähtävästi se pesä on jaettu. Sovussa ollaan, joten sen suhteen ei tule ongelmia ainakaan.. Pitääpäs alkaa suunnittelemaan hommia sitten tarkemmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3295
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3107
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2468
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      2250
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1913
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1415
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1142
    Aihe