Totuus tuloerojen kaventumisesta!

M.Kiviniemi

Silloin kun arvonlisäveron korotuksella, eli tasa-verolla, kerätää 750 miljoonaa euroa, kunnilta leikataan entisen 600 miljoonan euron lkisäksi 260 miljoonaa euroa, opetus- ja kulttuurimenoista leikataan 140 miljoonaa euroa, lapsilisistä 100 miljoonaa euroa, indeksikorotusten jäädyttämisellä 800 miljoonaa euroa, sosiaali- ja terveysministerin menoista leikataan 170 miljoonaa euroa, niin on vastuutonta otsikoida, että tuloerot tasoittuvat!
Kun yli 100 tuhannen euron suuruisista tuloista veronkorotukset tuottavat vain 115 miljoonaa euroa, niin on todellakin suoranaista valehtelua, että tuloerot tuon paketin seurauskena tasoituvat. Nämä kaikki koskettavat erityisesti pienituloisia ja maan köyhintä väestöä.

3

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ahneenakaton

      Jutan mies on koomuslainen ja Lipponen valitsi Jutan nuolemaan itseään ja porvareita kun ei kehdannut sentään omaa akkaansa virkaan panna, vaikka sitä ahneena miettikin. Tartteeks muuta kertoo?

    • Tuloerot eivät käytännössä tasoitu.

      Valtiovarainministerin marraskuisen laskelman mukaan yhden prosentin arvonlisäveron nosto lisää verotuloja 791 miljoonaa! Perinpohjainen laskelma löytyy netistä ja voin antaa linkin jos joku ei sitä löydä.

      Varainsiirtovero on myös tasavero, minkä tuotto budjetissa oli laskettu 550 miljoonaan euroon. Jos sitä korotetaan 25 prosentilla, verotulot voivat lisääntyä jopa 137 miljoonaa. Varainsiirtoveroa maksetaan pääosin asuntokaupoista.

      Lapsilisistä leikataan runsaat 100 miljoonaa.

      Yksityisen terveydenhoidon Kela-korvauksista 20 miljoonaa. Tervemenoa arvaustoimistoon ja pitkiin jonoihin!

      Työmatkakulujen kilometrikorvauksista 70 miljoonaa.

      Minun käsittääkseni solidaarisuusverosta kirjoitettiin, että se olisi yhden prosentin lisäys, minkä tuotto olisi 30 miljoonaa. Tuohon lehdissä ilmoitettuun epämääräiseen 115 miljoonan euron lukuun sisältyy solidaarisuusvero, veron nostaminen suurissa eläkkeissä samalla tasolle kuin palkoissa (vaikutus pieni) ja uuden veroluokan tekeminen yli miljoonan euron perinnöille. Ei ole lainkaan varmaa että verotuotto olisi tätä 115 miljoonaa euroa.

    • heko, heko

      Juttahan heitti demuvaleita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      189
      2704
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1132
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      94
      989
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      826
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      288
      791
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      90
      785
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      718
    Aihe