Talouskriisi on ajanut Euroopan unionin maksuvaikeuksiin. EU:lla on tällä hetkellä rästimaksuja viiden miljardin euron edestä. Pahimmassa tapauksessa ensi vuonna rästit voivat olla useita kymmeniä miljardeja euroja.
Rästit koostuvat suurelta osin teknologia- ja innovaatioaloilla toimiville yhteistyökumppaneille maksamattomista sitoumuksista.
Tilanteen oikaisemiseksi EU tarvitsee tälle vuodelle lisäbudjetin ja Yle Uutisten tietojen mukaan komissio on esittämässä ensi vuodelle noin kahdeksan prosentin korotusta EU:n budjettiin.
EU aloitti tämän vuoden viisi miljardia euroa pakkasella, mikä jo sinänsä on laitonta. Perussopimuksen mukaan unionilla ei saa olla budjettivajetta.
Rästit koostuvat suurelta osin teknologia- ja innovaatioaloilla toimiville yhteistyökumppaneille maksamattomista sitoumuksista.
Tilanteen oikaisemiseksi EU tarvitsee tälle vuodelle lisäbudjetin ja Yle Uutisten tietojen mukaan komissio on esittämässä ensi vuodelle noin kahdeksan prosentin korotusta EU:n budjettiin.
EU aloitti tämän vuoden viisi miljardia euroa pakkasella, mikä jo sinänsä on laitonta. Perussopimuksen mukaan unionilla ei saa olla budjettivajetta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ja Erkkomedia varmistaa että kansalaiset pysyvät tyytyväisinä tähän menoon?
Siksipä niiden "sylttytehtaalla" olikin kiire tuottaa mielikuvia EU myönteisyyden kasvusta.
Vain täysin älyvapaa voi olla tyytyväinen unionisti ja tietysti nämä KEINOTTELIJAT JA VERONKIERTÄJÄT, sekä MAFIAN edustajat, heille se on hyvä "rosvousrukkanen" p-ka valuutta euro on ollut koko olemassaolonsa ajan, täysin huijarien valuutta, keinotekoisine yliarvotuksineen!!
Nyt euro tulee ryminällä alas ja entiset itsenäiset valtiot kuten Suomi köyhtyy, eli suurimmalle osalle kansaa käy huonosti sitten loppupeleissä, ellei huijareille saada stoppia!!!!
Kuplan ja suuren puhalluksen ovat saaneet aikaan nämä raha-ja yritysmaailman konnat, poliittisten lakeijoidensa, näiden marionettien avulla!
Toki nämä kotoisetkin EU marionettimme ovat kartuttaneet kassavarantojaan ja päässeet "vallan kamareihin", kuten esim. Olli "autovaraosakauppias" Rehn ja euroedustajamme!!!
Ei hätää, EU on juuri yhdentämässä innovaatiorahastoaan. Keskittämällä mm. uuden energian keksintöjen rahoitus yhteen paikkaan, saadaan synergiaetuja ja paljon selkeämpi ja helpompi menetelmä hakea näitä tukia.
Menitkö lankaan?
Suomeksi tuo tarkoittaa että keksintöjen rahoituksen keskittäminen palvelee juuri niitä EU:n perustajatahoja joille kilpailija mm. energiasektorilla on suuri punainen vaate.
Saadaan valvottua ja estettyä status quota uhkaavat keksinnöt, kuten USA:ssa on tehty jo vuosikymmeniä:
http://www.rense.com/general72/oinvent.htm
Ydinvoima- ja muita herroja oli mukana EU:n perustamiskekkereissä aikoinaan.
www.eu-facts.org
Kyllä meidän suomalaisten vastuuntuntoisten ja rehellisten ihmisten pitää päästä kantamaan vastuuta siitä ettei EU mene konkurssiin koska tämä olisi se huonompi vaihtoehto meille kaikille. Emme me suomalaiset ole mitään sulkeutuneita impivaaralaisia vaan haluamme koko Euroopan edessä kantaa rehdisti vastuumme.
Eiköhän nyt lainata nuo 5 miljardia euroa ja pelasteta suomalaisten työpaikat?
Tuleva kahdeksan prosentin jäsenmaksukorotus kuulostaa sangen reilulta ja EU:n suosiota kokoomuksen tilaamissa mediagallupeissa nostattavalta, eiks je.
Tässäpä vähän alkulämmittelyä tulevien EU-galluppien sanomasta:
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2012/03/eva_eu-myonteisia_aiempaa_enemman_3366747.html
Ps. EU:lla on maksamattomia sitoumuksia vielä 200 miljardin edestä rästissä.
Velkapommit senkun tikittävät joka paikassa ja miljardit vaihtavat kätevästi omistajaa tuskaa tuntematta.
Mutta, suomalaisten EU-myönteisyyden kasvu on päätön, eikäku siis päättymätön tarina...
Eu myönteisyys on niin kauan päättymätön tarina, ennenkuin valtion suojissa olevat "sylttytehtaat" on lakkautettu, tämäkin EVA !!
Toivottavasti nämä nykyiset vallassa olevat marionetit eivät kerkiä koko Suomea myydä? pahalta tosin näyttää, tarkastelipa asioita ja tapahtumia miltä kantilta tahansa!