ihmiseen... Alenna sinä itseesi ihmisestä... hylkä sun ihmisyys niin saat elää...
maailma ei ole sen arvoinen että menisit vapaehtoisesti kadotuxeen..
Markus 8
35 Sillä joka tahtoo pelastaa elämänsä, hän kadottaa sen, mutta joka kadottaa elämänsä minun ja evankeliumin tähden, hän pelastaa sen.
maailma ei ole sen arvoinen että menisit vapaehtoisesti kadotuxeen..
Markus 8
35 Sillä joka tahtoo pelastaa elämänsä, hän kadottaa sen, mutta joka kadottaa elämänsä minun ja evankeliumin tähden, hän pelastaa sen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Savonarolalla ei ole kirjoitustensa perusteella arvioiden mitään käsitystä Jumalan lapseksi syntymisestä, eikä Jumalan lapsena elämisestä. Ilmeisesti olet muslimi ja maahanmuuttaja?
Valitettavasti!
xxxxx
Jumala tuli maailmaan ihmisen lihaan inkarnoituneena Jeesuksessa Kristuksessa. Hän eli keskuudessamme noin 33 vuotta.
Vaikka hän oli ja on kaikkivaltias Jumala, hän antoi ihmisten pilkata ja rääkätä itseään ja valehdella hänen päällensä ummet ja lammet ja lopulta JUmala vielä salli tappaa itsensä. Miksi näin?
Etusormen napsautuksella Jeesuksen ympärille olisi tullut miljoonia enkeleitä ja kaikki hänelle väärin tehneet olisiva vaipuneet sekunnissa kuolleina maahan. Jeesuksella ON kaikki valta taivaassa ja maan päällä, Tellus poksahtaa tomuksi avaruuteen, kunJeesus sanoo yhden sanan. Tämä kuvaa hieman sitä, millaisesta Herrasta on kysymys.
Jeesus ilmestyi kunniassaan ja kirkkaudessaan Johannekselle, joka tunsi Jeesuksen hänen ihmisyytensä päiviltä tosi hyvin. Johannes oli Jeesukselle hyvin rakas mies. Mutta kun Jeesus ilmestyi Johanneskin kaatui kuin kuollut, hänen edessään.
Säälittää nämä pilkkaajat, kun heille tulee kerran tämä hetki, kun he joutuvat Jeesuksen eteen polvilleen ja huulilta purkautuvat tunnustuksen sanat, Jeesus on Herra. Silloin se on jo myöhäistä, se on menoa sille tielle, jolta ei ole paluuta. Matt. 25:41 Sitten hän myös sanoo vasemmalla puolellaan oleville: 'Menkää pois minun tyköäni, te kirotut, siihen iankaikkiseen tuleen, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleillensä.
Ei savonarola olekaan uskovainen, vaan hurkastelija, joka vääntää Jumalan Sana oman harhaoppinsa tueksi. Mutta se ei ole Jumalan Sanaa mitä savonarola täällä meiskaa, vaan hänen luulottelujaan ja harhaoppiaan!
Jeesus Kristus oli Isän Jumalan välimieheksi lähettämä Jumalan poika, ei Jumala:
Heprealaiskirje 8
1 "Mutta pääkohta siinä, mistä me puhumme, on tämä: meillä on sellainen
y l i m m ä i n e n - p a p p i, - joka istuu Majesteetin valtaistuimen oikealla puolella taivaissa,"
Jeesus Kristus on isän Ylipapiksi voitelema ja tekemä ainoa Herra Kristus, [Ap.t.2:36] ja Isä yksin on ainoa Herra Jumala, [Joh.17:3;1. Kor. 8:6; Ef.4:6]
En kaipaa unitaristien sekoilu tässä kettjussa me puhutaan tässä ihmisen tyhjentämisestä ihmisestä ja omasta minästä josta unitaristilla ei ole ymmärrystä tajua...
No niinhän siinä sitten käy kun ihminen tyhjentää itsensä ensin Jumalasta ja sitten vielä ihmisyydestä, niin jää vain alkukantainen petomaisuus, josta viittasit `heil` Hitlerin kohdalla;
2. Pietarin kirje 2
12 "Mutta niin kuin järjettömät, luonnostaan pyydystettäviksi ja häviämään syntyneet eläimet, niin joutuvat myös nämä, kun herjaavat sitä, mitä eivät tunne, häviämään omaan turmelukseensa",
Saviksen sananvalinnat ovat huonoja ja kun siihen liitetään vielä evankeliumin väärinymmärtäminen ja saa 'tanalliset harhaopit, niin tulos on tuo.
Kannattaisi hänen ensin selvittää kunnollisella suomenkielellä mistä on kysymys, ennenkuin alkaa itse opettamaan.
Sanan "ihmisyys" paikalle voisi vaihtaa sanan "liha", niin liippaisisi lähempää oikeata oppia. Mut jos ei tiedä näidenkään eroa, olis paremp olla hiljaa ja jättää puheet papeille.
Raamattukin varoittaa, että älkää olko kerkeitä opettamaan, jne.
Oletko terve?
" hylkä sun ihmisyys niin saat elää"
Ei terve ihminen kirjoita tuollaisia. Mene nyt hyvä ihminen jonkun uskovaisen puheille tai lääkäriin. Maniaankin löytyy lääkitystä. Jos pelkäät "tavallisia lääkäreitä" niin kyllä Suomesta löytyy uskoviakin lääkäreitä. Rohkaise itsesi ja mene hakemaan apua, oman itsesi tähden.
Uskossa Jeesukseen varmaan olet vaikka et sitä ole kysyttäessä tunnustanut.
Ai ei oo tunnustanut uskoaan Jeesukseen?
No mutta tuohan valaisee asiaa jo paljon!
IHMINEN JOKA LÄHTEE LIIKELLE KOKOSYDÄMISESTI SEURAMAAN JEESUSTA JA KOKOPÄIVÄSESTI NIIN ETTÄ HÄN SEURAA KOKO AJAN JEESUSTA EIKÄ LÄHTEE BODAUSSALISSA TÄNÄÄN JA HUOMENNA HAKEMAAN SIELUJA JA VOITTAMAAN NIITÄ HERRALLE JA SITTEN TAAS LÄHTEE HARRASTAMAAN JOTAIN MUUTA KOLMANTENA PÄIVÄNÄ..,,,,,,,,
SELLAINEN IHMINEN ON KÄVELLYT ULOS IHMISELÄMÄSTÄ JOHON KUULUI SYNTIELÄMÄ HYVIN LAAJAAN SCAALAAN JA LIHAN NAUTIMISTA..
MUTTA NYT NIINKUIN PAAVALI SANOI ETTÄ PITÄÄ ROSKANA KAIKKI ENTISEN ELÄMÄÄN ,, NIIN PISTÄ SINÄKIN ROSKAKORIIN SUN KAIKKI HARRASTUXET JA PYRKIMYXIÄ OLLA JOTAIN JA RIKASTUA JA RAKENTAA OMA PARATIISI ITELLEES OMASSA USKONNOLLISESSA TURVABUNKERISSA...
LÄHDE LIIKELLE VOITTAMAAN SIELUJA KOKOPÄIVÄISESTI JA TEE TYÖTÄ HERRALLE ,, EIKÄ MAAILMALLE...
>>>Lähtee bodaussalille jne
Jos auttaa lähimmäistä yötä päivä,,, niin ei ole silloin aika makaa...
35 Sillä joka tahtoo pelastaa elämänsä, hän kadottaa sen, mutta joka kadottaa elämänsä minun ja evankeliumin tähden, hän pelastaa sen.
36 Sillä mitä se hyödyttää ihmistä, vaikka hän voittaisi omaksensa koko maailman, mutta saisi vahingon sielullensa?
heprealainen herra jeesus muuttui kidutuksen takia golgatan ristillä homosta heteroksi,
minkä ansiosta hänestä tuli rooman ensimmäinen paavi pietarikin. sillä perusteella kristityt ja sionistit ovat harhaoppisia.
Jeesus ei itse alentunut jumaluudesta , vaan hänet hylättiin ihmisyyteen.
Hän huusi " Jumalani, Jumalani, miksi minut hylkäsit..." , sillä siinä ihminen vasta löytää jumaluuden, ei ollessaan Jumala.
Kaikki on luotu Jeesuxen kautta !! Ja Jeesus Joutui paniinkin kun Pyhö Henki erkasi Hänestä Ristillä.. Ja Huusi Pyhä Henki mixi minut hylkäsit??
Mutta ei Pyhä Henki voi asua sun ja mun synneissä joka laitettiin Jeesuxeen... Ei Belair ja Kristus ole mitään yhtenäistä eikä Pyhä Henki ja Belair!! Mutta synnit jäivät kasteen hautaan ja sieltä nousi ihan Puhdas Kristus... Halleluuja !!