Ukastajat opettavat, että uskoontulon jälkeen pitäisi käydä antamassa plumpsauttaa ittensä veden alle ilman mitään syytä. Raamattu niin käskee. Jos meet uudestikasteelle, niin käy edes kesähelteellä, niin vähän virkistyt eikä koko toimitus ole ollut täyttä ajan ja veden haaskaamista.
Plumpsista-heijaa!
1 kaste riittää
2090
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
niin
tahtoivat tuon yhden ainoankin Isän Jumalan tahdon mukaisen kasteen tehdä tyhjäksi elämässään ja näin se on tänäänkin, toivottavasti mielensä uudistuvat.
aloitus meni melkein oikein
...joo
opetataan että ihminen uudestisyntyy kasteessa ja on valheopetus pelastusta koskien.
Raamatussakin opetetaan, että kasteessa uudestisyntyy. Pitäisikö usko Jumalan sanaa vai sinun sanojasi!?!1
Ja mistäpä kohtaa olet tuon pelkästä vesikasteesta uudestisyntymisen bongannut?
Voisitko valaista muillekin?
Ilman uskoa ei voi olla otollinen Jumalalle.
Kuka on puhunut PELKÄSTÄ vesikasteesta. (Teillehän kaste toki on pelkkää vettä.)
Uudestisyntyminen on vedestä JA Hengestä. (Joh.3:5, Tiit.3:5.)
Uskova JA kastettu pelastuu. (Mark.16:16) Niin sanoi Jeesus. Te ukastajat väännätte tämänkin niin, että uskomalla pelastuu, ja kaste on jälkeenpäin otettava merkki pelastumisesta. Raamatussa ei todellakaan niin ole. Kaste liitetään syntien anteeksisaamiseen, Pyhän Hengen saamiseen, uudestisyntymiseen ja pelastukseen.
Jos te ukastajat olisitte pelastamassa hukkuvaa pelastusrenkaan kanssa, niin te pakottaisitte hukkujan ensin omin voimin räpiköimään turvaan ja vasta sitten suostuisitte antamaan hänelle pelastusrenkaan merkiksi pelastumisesta.
Näin hullulla tavalla käytätte kastetta! Raamatusta on ihan selvästi luettavissa, mitä kaste on ja sisältää, mutta te nauratte Jumalan sanalle paskaista naurua ja väännätte kasteopetuksenne ja pelastusoppinne ihan muunlaiseksi kuin Raamattu sen ilmoittaa.
AAMEN!
No missäs ne Hengen hedelmät näkyvät?
>>Jos te ukastajat olisitte pelastamassa hukkuvaa pelastusrenkaan kanssa, niin te pakottaisitte hukkujan ensin omin voimin räpiköimään turvaan ja vasta sitten suostuisitte antamaan hänelle pelastusrenkaan merkiksi pelastumisesta.>>
Siis niinkuin jonkinlaiseksi ikäänkuin mitaliksi tai ansiomerkiksi siitä, että on pystynyt pelastamaan itsensä omilla teoillaan?
Jospa odotetaan että räpikövä huutaa apua?
Hän saattaa olla hyväkin uimari ja tekemässä uutta pitkän matkan teräsmieskisan avovesiennätystä, siksi olisi noloa tainnuttaa hänet päähän osuneella pelastusrenkaalla?
Vauvakastajat tietysti kiskoisivat hänet kuivalle maalle uimarin tahdosta riippumatta?
Voi sinun sokeuttasi JEV! Huhhuh!
Sinä se vain täällä ihailet näitä muita kaltaisiasi uskovien rienaajia!
Surullista! Mutta mitäpä muutakaan sinulta enään voisi odottaa kun lukee kirjoituksiasi! Pimeyden ruhtinas on saanut vietyä mennessään!
Pyydän kuitenkin sielusi pelastuksen puolesta! Rukoile Vapahtajamme Jeesuksen nimessä, että pääsisit tuosta sielunvihollisen pimeydestäsi Kristuksen hengen valkeuteen ja vapauteen! Kokeile edes!
mathetes
No missäs se vauvakasteen pelastus ja kaikki muu hedelmä näkyy ?
Pyhä Henkikö se ostattaa 10 litraa viinaa joka kastettua kohti, ja tappeluttaa ja teettää kaikki mailman pahuuet vaiko mitä ?
selittäkää tämä lokiikka.
Joo kesähelteillä voisi käydä plumpsahtamassa.
Ristinvalossa-hemmokin kirjoittaa uudestikasteen merkityksestä näin:
"Kaste on symbolinen upotushauta"
Eli plumpsista vaan symboliselle toimitukselle, jossa ei tapahdu yhtään mitään!
Ukastajain toimitus on tyhjää täynnä kuin sota-ajan sekatavarakauppa.
Plumpsauttajat ne ei ymmärrä raamatusta mitään oikein.
Älkää tosiaan menkö riivaajien oppiin eli "uskovien kaste" -oppiin! Aamen!
Luuletko JEV että nimerkkiä vaihtamalla pystyt osoittamaan valheen uskottavammin?
Sinun valheopetuksesi on jo osoitettu lööperiksi moneen kertaan tässä kastekeskustelussa.
Älkää menkö "uudelleen-uskovien" -oppiin!
"Yksi usko - yksi kaste"
Näin on!