Ateismin ongelma

Fides qua

on mielestäni se tosiasia, että samalla kun he vaativat uskonnollisilta ihmisiltä todisteita heidän katsomuksensa oikeellisuudesta, eivät he itse kykene edes samoilla menetelmillä esittämään oman, tieteelliseen maailmankatsomukseen perustuvan katsomuksensa puolesta todisteita puoleen tai toiseen.

Esimerkiksi väitteet "kaikkiin ilmiöihin on olemassa naturalistinen, tieteellinen selitys" tai "vain tieteellisellä menetelmällä voidaan saada luotettavaa informaatiota ympäröivästä maailmasta" ovat ongelmallisia. Ensinnäkään niillä ei ole mitään varsinaista tekemistä tieteen kanssa, vaan ne ovat enemmän tieteen tuloksista tehtyjä tulkintoja, joita on yhdistelty erilaisiin filosofisiin käsityksiin. Toisekseen nämä lauseet kaatuvat omaan mahdottomuuteensa, koska niitä ei voida osoittaa todeksi edes niillä menetelmillä (tieteellisellä), mihin ne pohjautuvat.

Vaikka ateistit kuvittelevatkin olevansa jonkinlaisessa lintuperspektiivissä, he eivät tajua, että heidän katsomuksensa on loppujen lopuksi samalla tasolla kuin muutkin, uskonnolliset katsomukset joita he kritisoivat.

Tämä ei tarkoita, etteikö ateistien edustama katsomus olisi oikeutettu. Sen ei voida vain kuvitella olevan sen parempi tai totuudellisempi kuin mitkään uskonnollisetkaan katsomukset.

0

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

        Missä meni pieleen?
        Ikävä
        162
        1384
      2. Kauhavan häiriköijistä

        Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
        Kauhava
        40
        985
      3. Haluan sinut, kuuletko minua.

        Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
        Ikävä
        38
        715
      4. Auto ajoi päälle?

        Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
        Kuusankoski
        14
        630
      5. Miksi Lapset kiusaa yöllä

        Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
        Kauhava
        28
        622
      6. Hän on tosi

        hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
        Ikävä
        36
        616
      7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

        Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
        Ikävä
        46
        607
      8. Sama ransetti taas!

        Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
        Hyrynsalmi
        20
        592
      9. Ajatteletko ollenkaan minua

        Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
        Ikävä
        30
        567
      10. Viimeinen lankafest

        Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
        Puolanka
        17
        553
      Aihe