Suomen suurin sanomalehti HS valehtelee JÄLLEEN

Törkeää, Hesari

Missä on objektiivinen tiedonvälitys, olemmeko tehneet paluun Neuvosto-Suomeen?

Hesarin uutisotsikko on jälleen kerran harhaanjohtavuudeltaan N-liiton aikaisen Pravdan luokkaa:

"Yli 80 pidätettiin Tanskassa äärioikeiston mielenosoituksen jälkeen"

Minä kutsun tuollaista valehteluksi, sillä vain otsikon lukeneet jäävät siihen uskoon, että "äärioikeistolaisia" pidätettiin 80. Kaikki pidätetyt olivat todellisuudesssa vasemmistolaisia "vastamielenosoittajia", kuten voimme esimerkiksi tanskalaisesta Gylland Postista lukea.

Miten Suomen suurin sanomalehti KEHTAA johtaa lukijoitaan tahallisesti harhaan?

Hesarin otsikko: "Yli 80 pidätettiin Tanskassa äärioikeiston mielenosoituksen jälkeen"

STT–RITZAU–AP
Fabian Bimmer / REUTERS

Tanskassa poliisi varautui tänään rajuihin yhteenottoihin, kun Århusiin kokoontui Euroopan äärioikeistolaisten liikkeiden edustajia. Päivä sujui kuitenkin ilman suurempia mellakoita, vaikka poliisin huostaan päätyi lopulta yli 80 ihmistä.

Pelätty äärioikeistolainen mielenosoitus sujui kaikkinensa rauhallisesti. Yhteenottoja poliisin ja aktivistien välille syntyi sen sijaan vastamielenosoituksissa, kun pieni ryhmä aktivisteja yritti mellakoida. He heittelivät poliisia kivillä ja pulloilla ja yrittivät päästä häiritsemään äärioikeiston kokousta.

Islamin vastaisen mielenosoituksen järjestäjät odottivat kaupunkiin jopa tuhatta osanottajaa, mutta väkimäärä jäi poliisin mukaan noin 150:een. Tapahtuman pääpuhuja vakuutti kuitenkin tyytyväisyyttään vähäisempäänkin osallistumiseen.

"Käytimme ilmaisunvapauttamme tänään Århusissa, ja olen hyvin ylpeä osallistumisesta", sanoi Seis islamisoitumiselle Tanskassa -nimisen järjestön johtaja Anders Gravers.

Mielenosoitukseen odotettiin osallistujia Pohjoismaiden lisäksi ainakin Britanniasta, Puolasta ja Bulgariasta. Suomesta paikalle odotettiin Finnish Defence Leaguen edustajia.

Paikalliset rasisminvastaiset järjestöt pitivät samaan aikaan Århusissa kaksi suvaitsevaisuutta puolustavaa mielenosoitusta. Niihin osallistui poliisin mukaan noin 5 000 ihmistä.

Vastamielenosoitusten yhteydessä syntyi pientä yhteenottoa poliisin ja mielenosoittajien välille. Pieni ryhmä aktivisteja heitteli poliiseja pulloilla ja kivillä.

Poliisin mukaan tilanne oli yhteenotoista huolimatta koko ajan poliisin hallinnassa.

"Poliisilla on tilanne hallussaan, eivätkä aktivistit pääse häiritsemään toista mielenosoitusta", sanoi Itä-Jyllannin poliisin edustaja Georg Husted.

Poliisi oli varautunut yhteenottoihin ennennäkemättömällä voimalla yrittäessään pitää molemmat ryhmät tiukasti erillään.

"Me olemme hyvin näkyvästi esillä katukuvassa. Århusiin on tulossa enemmän poliiseja kuin koskaan ennen", sanoi poliisiylitarkastaja Bent Preben Nielsen Politiken-lehdelle.

"Tämä on minun 35-vuotisen poliisiurani suurin tapahtuma."

Jo ennen varsinaisten mielenosoitusten alkua poliisi oli pysäyttänyt useita aktivistien busseja, jotka olivat matkalla Århusiin.

http://www.hs.fi/ulkomaat/Yli 80 pidätettiin Tanskassa äärioikeiston mielenosoituksen jälkeen/a1305558988881

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Säästä ja lopeta HS

      Peru Hesarin kestotilaus, niin pystyt säästyneillä rahoilla maksamaan uuden mediamaksun eli mediaveron (entinen TV -lupamaksu).

      Hesarin levikki on romahdusmaisessa laskussa, kun lukijat alkavat ymmärtää, ettei tietoisetn valheiden levittäjälle kannata maksaa senttiäkään. Potku pyllyyn ja sekin on niille oikeastaan liian hyvää!

    • Löysin

      Katso Suomi24, Sananvapaus ja sieltä mediasensuuri, HS-sensuuri, vihaviestit. Niistä paljastuu Hesari.

    • Roskasta eroon

      Tämä roskajulkaisu kutistuu nyt tabloid muotoon. Seuraava askel on sitten
      bittiavaruus.

      Ja avaruudessa kukaan ei kuule Hesarin valheita.

    • Petollinen HS

      Täysin harhaanjohtava on HSn otsikko.

      Kenen mielestä tuo mielenosoitus on äärioikeistolainen?

      Ei ainakaan tuon lehtikuvan perusteella, jossa nainen
      kannattelee kylttiä jossa lukee 'peace will dominate the world,
      not islam'. Islam muuten tarkoittaa alistumista.

      Näihin mielenosoituksiin osallistuisi paljon enemmän ihmisiä
      ellei heitä juuri HSn kaltaisten julkaisujen toimesta leimattaisi
      äärioikeistolaisiksi.

      • Mediasensuuri.

        Helsingin Sanomat uudistuu 7.2.2012.

        Kommentointi edellyyttää rekisteröitymistä perustelee uusi päätoimittaja Mikael Pentikäinen.

        Kommentti. Hesari on "siivonnut" myös sivustoilta pois aikaisempia uutisia, jotka eivät uuden päätoimittajan mielestä kuulu "hänen linjaansa".

        Lue lisää.

        http://www.hs.fi/kotimaa/HSfin kommentointi uudistuu/a1305555149370
        -----------


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      272
      3392
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1873
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      28
      1537
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1421
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1068
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1014
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      66
      926
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      796
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      707
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      696
    Aihe