Pikkunoidat tullee ja helmat paukkuu.

Ovet reikeliin.

Perinteiseen karjalais-ortodoksiseen virpomiseen ei ole koskaan kuulunut noituuden kuvaaminen söpönä ja herttaisena. Siksi oikeassa, alkuperäisessä perinteessä virpojat eivät myöskään ole pukeutuneet pikkunoidiksi. Kun pikkunoidat tullee ja helmat paukkuu... ovet ei aukene heille. Ovi on ja pysyy reikelissä.

10

115

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ne on saatanan

      palvojia. tappavat jos aukaiset oven. keskiajalla noidat poltettiin roviolla.

    • Tarkka Feija

      Nyt taas Rovio saa poltattaa ihmisten rahoja kun ne ostavat Änkyrälintuja cännykkäänsä.

      • .

        Prahat on loppu, lähetä tsekki.


    • entiset ajat

      Entisaikaan trullit tulivat lankalauantaina, eikä palmusunnuntaina. Tapa on länsisuomalainen ja nykyinen virpominen on sekoitus läntistä ja itäistä perinnettä. Itäisessä perinteessä on juuri nämä koristellut oksat ja palkkio saatiin vasta pääsiäisenä eikä heti,kuten nykyisin.

      Eipä lapset tajua, että noidat ovat jotain pahaa. Muistuu oma lapsuus -50 luvulta, jolloin oli vaan kivaa kun sai pukeutua hassusti ja sotkea naama noella. Käytiin vain tutuissa paikoissa, eikä koskaan menty naapurustoa kauemmaksi. Asuimme tuolloin kauppalassa(väljää maaseutua).

    • Karmivaa

      Kuinka vanhemmat uskaltavat laittaa lapset soittelemaan ventovieraiden ovikelloja, saattaa pedomuslimi tulla avaamaan ja ...!

      • lapsia suojeltava

        Kauheaa! Suoraan namusedän syliin!


    • Jussuf (se sama)

      Niin. Mikä ei ole täysin perinteistä karjalais-ortodoksista, pitää täysin jättää huomiotta. Sen vuoksi ei voi syödä mämmiäkään joka ei ole tuohiropeessa, ei laittaa ruohoja kasvamaan, koska siemenet eivät ole alkuperäisesti suomalaisia, eikä maalata munia jotka ovat suomalaiskanaloista.

      Ihan kiva. Tällä tavalla saadaan tapetuksi viimeisetkin "suomalaiset" perinteet. Ne kun eivät pohjaudu edes 3000 vuoden taakse, saati 5000:n.

      Mutta maajusseista on mukava kun alle kymmenvuotiaat tytöt tulevat ovelle vaatimaan munaa aamulla.

    • Meillä ei

      avattu. Eikä avata. Koskaan.

    • Ei kelpaa

      Ei kakseuroset kelpaa lapsille meinaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3487
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      130
      1875
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      300
      1619
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      79
      1470
    5. 77
      1446
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1166
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1150
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1021
    9. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      67
      1010
    10. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      997
    Aihe