Yasminelle ja vatsakivut

Hei! Ajattelin nyt vihdoin kirjoittaa tänne kun en tiiä mistä muualta saisin mielipiteitä. Eli, suön tällä hetkellä toista kuukautta yasminelle merkkisiä pillereitä, ja kärsin melkein joka ilta pahasta olosta ja vatsaoireista. Vatsa on kipeä ja juoksen vessassa moneen kertaan joka ilta. Päivisin ei ole mitään ongelmia. Onko mahdollista että nämä kivut johtuvat yasminelle pillereistä? Aikaisemmin söin parisenvuotta cypretyliä, ja myös niiden aikoina kärsin vatsavaivoista. Nykyään myös kärsin päänsärystä päivittäin. Eli kysymykseni on, voiko pillereistä tosiaan tulla näin paljon vatsavaivoja? Vaihdan luultavasti nuvaringiin heti näiden loputtua, mutta onko edes mahdollista löytää pillereitä joista ei saisi sivuoireita? Kertokaa kokemuksianne, tarvitsen tosiaan apua ja vastauksia!
3242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Yhen ainoan kerran olen kokeillu e-pillereitä ja juurikin noita kyseisiä. Sain niistä hirveät vatsakivut. Siihen loppu pillereiden käyttö.
Yksi lääkäri totesikin että ihmettelee miksi noita aina tungetaan kun aiheuttavat kaikista eniten tälläisiä oireita.

Äänestä

Niinpä niin. Ja itse söin aikoinaan yasminelleja, eikä mitään ongelmia ollut minkään suhteen. Nämä on niin yksilöllisiä juttuja, turha toisten kokemuksiin vertailla. Vain kokeilemalla saat tietää, sopiiko jokin toinen pillerimerkki tai rengas sinulle - et muuten.

Äänestä

okei! Outoa koska kerroin viimeks lääkärille cypretylin aiheuttamista kivuista, ja antoi sit silti noita. Mutta hyvä tietää että on tavalista saada noita vatsakipuja, kun mietin että johtuuko jostakin muusta! Ja "joopas jooh" tiedän vasrin hyvin yksilöllisyydestä, mutta mun kysymys kuuluikin jos edes on mahdollista että saa kovia vatsakipuja pilereistä. Ja muutenkin kysyin näin yleisesti, että onko kenellekkään mahdollista löytää pillereitä joista ei saa mitään sivuvaikutuksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SA kirjoitti:

Hei! Ajattelin nyt vihdoin kirjoittaa tänne kun en tiiä mistä muualta saisin mielipiteitä. Eli, suön tällä hetkellä toista kuukautta yasminelle merkkisiä pillereitä, ja kärsin melkein joka ilta pahasta olosta ja vatsaoireista. Vatsa on kipeä ja juoksen vessassa moneen kertaan joka ilta. Päivisin ei ole mitään ongelmia. Onko mahdollista että nämä kivut johtuvat yasminelle pillereistä? Aikaisemmin söin parisenvuotta cypretyliä, ja myös niiden aikoina kärsin vatsavaivoista. Nykyään myös kärsin päänsärystä päivittäin. Eli kysymykseni on, voiko pillereistä tosiaan tulla näin paljon vatsavaivoja? Vaihdan luultavasti nuvaringiin heti näiden loputtua, mutta onko edes mahdollista löytää pillereitä joista ei saisi sivuoireita? Kertokaa kokemuksianne, tarvitsen tosiaan apua ja vastauksia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu