Hupparista nousi raivon symboli

principlemorales

http://www.yle.fi/uutiset/ulkomaat/2012/04/hupparista_nousi_raivon_symboli_3377516.html

Kyllä tässä artikkelissa ja tapahtumassa unohtuu se tosiseikka, että kasvojen kaikenlainen näkymisen peittely herättää luonnostaan toisissa ihmisissä epäilyjä. Onhan se tietysti lain mukaan sallittua ja sinänsä oikeus, mutta kuten yleensä, se ei yhteiskunnassa riitä, että eletään vain lain mukaan, vaan pitäisi vielä olla hyviä tapoja, olla avoimia, herättää luottamusta ja vähentää itsensä ja muiden kokemaa pelkoa. Moraali ja periaatteet ovat vähintään yhtä tärkeitä asioita kuin lakien noudattaminen.

Hupparin huppua pitämällä tai muita vaatteita joilla peitetään kasvot sulkeudutaan ulkopuolelle, eristäydytään ja aiheutetaan luonnostaan epäilyä ja pelkoa muissa ihmisissä. Joku voi väittää että ei pitäisi olla syytä pelätä, mutta jos ollaan realistisia, niin nykyään nimenomaan on syytä pelätä. Edes Suomi ei ole mikään turvasatama kuten on tullut jo monta kertaa Myyrmannin tragediankin jälkeen todistettua. Jos haetaan kaikin puolin luottamusta herättäviä tapoja toimia ja olla yhteiskunnassa, pitää ajatella miten voi vähentää omalta osaltaa pelkoa muissa ihmisissä - avoimmuuden ja kommunikaation käyttä.

Jo kymmeniä tuhansia vuosia tervehtiminen oikealla kädellä on viestittänyt että minulla ei ole asetta, olen ystävällisissä merkeissä. Enää ei tervehditä kadulla ja niitä harvoja tapoja kehonkielen lisäksi arvioida toisen aikeita on kasvojen ilmeet ja katse. Jos näitäkin vielä peitellään, niin siitä ymmärrettävästi syntyy epäily.

(Selvyyden vuoksi: En mitenkään edes millimetrin vertaa puolusta artikkelissa tapahtunutta protestin aiheuttanutta tapahtumaa, vaan tämä on yleiskeskustelua asiasta laajemmassa mittakaavassa)

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Girlie-vaate

      En ole koskaan omistanut hupparia. Froteinen huppari on aika vahvasti sellainen tyttömäinen gay-vaate, enkä halua siihen ruskeaan porukkaan tulla leimatuksi millään lailla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2429
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      19
      1637
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      52
      1516
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1366
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1039
    Aihe