Mari Kiviniemellä on sairas ja perverssi käsitys siitä, mitä tarkoittaa vastuun kantaminen. Kiviniemen mukaan se tarkoittaa pelkurimaista karkuun juoksemista vaikeasta tilanteesta.
Normaalijärjellä varustetun ihmisen mielestä vastuun kantaminen on sitä, että myöntää itsestään johtuvat virheet, tekee parannuksen ja muuttaa käyttäytymistään parempaan suuntaan, mutta ei Kiviniemen mielestä.
Vaalitappion jälkeen normaali ihminen tekisi puolueen puheenjohtajana kaikkensa, että saisi puolueen kannatuksen nousuun, myöntäisi olleensa väärässä, alkaisi kuunnella kentän ehdotuksia tilanteen parantamiseksi ja yksinkertaisesti muuttaisi omaa politiikkaansa, mutta Kiviniemi ei tee niin. Hän hökäisee vaalitappion kuin koira hökäisee pаskan pеrseestään niille sijoilleen ja luikkii karkuun. Halveksittavaa.
* * *
Kiviniemen mukaan kentältä on tullut selkeä viesti siitä, että jonkun pitää kantaa vastuu vaalitappiosta.
- Puoluetyössä vaadin paljon muilta, mutta kaikkein eniten vaadin itseltäni. Vaikka olenkin sitä mieltä, että tappio oli monen syyn tulos, tosiasia on, että vastuun siitä kantaa viime kädessä puheenjohtaja.
- Kentältä on tullut vahvasti sellaista palautetta, että vaalitappion jälkeen jonkun pitäisi vastuu kantaa. Ja kyllä se on puheenjohtajan tehtävä, Kiviniemi sanoi.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/mari-kiviniemi-ei-jatka-keskustan-johdossa/art-1288459281363.html
KIviniemen käsitys vastuun kantamisesta.
9
121
Vastaukset
- Natsi-Paavo jyräsi
Minkki-Mari alias kokovartaloministeri sai lopultakin tarpeekseen siitä kun kaikki vain katselevat hänen hyvämuotoista peräpäätänsä ja turkisvaatteitansa.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/kl-keskon-paajohtaja-kohautti-kiviniemesta-kokovartaloministeri/art-1288365093925.html
Vaikka POLITIIKKAA tekemään Mari oli Eduskuntaan tullut.
Nyt Mari vetää hetken aikaa henkeä. Ja sitten hänelle katsellaan kiva virka KELA:lta tai jostakin muusta kivasta virastosta. - 18
Kiviniemelle nousi kusi rakettimaisesti päähän kun pääsi sattumapääministeriksi. Hän esiintyi silmin nähden ylimielisesti ja haaveili jo julkisestikin Kiviniemi-kakkosesta. Oppositiossa hän on puhunut täysin päinvastaisia kuin hallituksessa ollessaan, yök. Kroppansa ylistämistäkään en jaksa ymmärtää ainakaan niiden kuvien perusteella, joita on julkisuudessa ollut. Kepun syöksy ei ole Kiviniemen aiheuttama, mutta ensimmäinen ehto sille, että Kepulla olisi ylipäätään mahdollisuus tuostaan nousta. Siksi olisinkin toivonut hänen vielä jatkavan. Mari asetti kuitenkin puolueensa edun Suomen edun edelle.
- Hyvin menee...
Vanhanen, Kiviniemi, Lehtomäki, Kaunisto, jne...
- Pake Nen Joo
Älkää unohtako, että pohjalaishenkilöt en sano äm-mät, se on jossakin murteessa lämmin suunnilleen isoäidin ja vaimon synonyymi, kävivät toistensa tukkaan, en sano kirkuen, mutta into-himo-isen näköisesti. Hiljaisena ja kaljuna miehenä pyydän tätä puhetta kaikilta anteeksi!
- Amazing
Ketjun aloittajalla on aika ihmeellinen käsitys poliittisesta vastuusta. Hänen ihanteitansa taitavat olla Syyrian Al-Assadit, Kuuban Castrot, Zimbabwen Mugabe ja Pohjois-Korean Kimit, jotka pitävät asemansa eivät "luiki karkuun" vastoinkäymisistä huolimatta.
- Hiiren loukku
Jussuf , miksi et enää kirjoita nimimerkilläsi?
- Propagandaa.
Syyriassa kansalaiset itse kertovat että hallitusten vastaisia on vain n.10 000 henkilöä. Maassa asuu yoi 20 000 000 henkilöä.
- Vara Parempi.
Kivineimi astuu nyt syrjään. Tilalle tulee todennäköisesti
Paavo Väyrynen.
Jo 1990-lamassa hän sanoi että vahvan markan tie vie katastrofiin .
Hän oli oikeassa.
http://pankkikriisi.blogspot.com/2008/11/he-tuhosivat-suomen-talouden.html
"Pankkien rauniot, työttömien joukkohaudat, hirressä roikkuvat yrittäjät, Suomen Bosnia. Sotarikolliset ovat täälläkin vapaalla jalalla. Mutta he pelkäävät. Riitaantuvat keskenään. Historian tuomio on ateria, joka syödään aina kylmänä”. - Fakta....
Hallituksessa Keskusta oli aikoinaan täysin Kokoomuksen ja city-vihreiden vietävissä. Turha kääntää takkia, kun on jo housuissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."442176Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1831969- 1161362
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96972
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73919Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78879Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki45857Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933825- 54711