Ihme nillitystä: "sovimme toimituspäivän maaliskuun puolelle", jne.
PERU KAUPPA, JOS TOIMITUS SIIRTYI HUHTIKUUN PUOLELLE!
Eihän tuossa ole mitään ihmeteltävää.
PERU KAUPPA, JOS TOIMITUS SIIRTYI HUHTIKUUN PUOLELLE!
Eihän tuossa ole mitään ihmeteltävää.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Niinkö?
Auton kauppasopimuksessa on kyllä aiheettoman kaupanpurkamisen ohjeet. Jokainen on sopimuksen allekirjoittaessaan sitoutunut sitä noudattamaan.
Purkuraha muistaakseni 3-5% kauppasummasta.
Tämän joutuu maksamaan peruessaan kaupan.
Ai miksi?
No kun siellä lukee myös, siin asiakkaan allekirjoittamassa kauppasopimuksessa, auton myyjän toimitusajankohdan viivästymisestä ohjeet. Viivästymiselle voi olla perusteltava syy ja varmasti sellaisen lainvoimaisen syyn myyjä tietää sieltä kaivaa, että kaupanpurkuun ei asiakkaalla ole oikeutta ainoastaan toimitusviivästykseen vedoten.
Lyhyesti:
Teitä, jotka ostohuumassa ostitte "toimitukseen myöhemmin" auton verokikkailun vuoksi, on k*usetettu ja vieläpä ihan laillisesti.
Onhan siinä ihmeteltävää monellekin, Teitä kun viedään aina kuin pässiä narussa ja taas vietiin... siellä taas ABC-asemien ja TB-baarien nurkissa kuhisee, kun tuli ostettua ensinnäkin ylivelkaisesti ja nyt vielä korkeammalla verolla auto, kun mainoksissa yllytettiin.