Niistä, joita kielipoliittisista syistä huijataan edelleen kotoutumaan ruotsiksi. Ne, jotka tieten katkeroitetaan, sillä he kyllä tulevat jokainen havaitsemaan, etteivät tule Suomessa toimeen ilman suomen osaamista. Olen tavannut muutaman ruotsiksi kotoutetun. Yksinäisiä ihmisiä suomenkielisten joukossa. Hirveän törkeä teko !
Kertokaa ruotsiksi kotoutetuista !
törkeydet pois
488
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://yle.fi/uutiset/news/2010/11/immigrants_learning_swedish_over_finnish_run_into_problems_2114684.html
Ylioppilas Biaudet oli epäpätevä virkaan, mutta maamme on valitettavasti varsin korruptoitunut mitä virkanimityksiin tulee. Surullinen juttu.
Minäkin olen tavannut monta jotka ovat oppineet ruotsia ensimmäisenä koska tulivat ruotsinkieliselle paikkakunnalle, sittemmin ovat muuttaneet pois ja katuvat, ei kielen takia vaan vastaanoton ja muukalaisvihan takia uudella paikkakunnalla. Yksi sanoi näemme heti katseesta onko kadulla vastaantuleva ihminen suomen tai ruotsinkielinen vaikka ei sano sanaakaan.
Tottakai pääväestöä ärsyttää ruotsia puhuva mamu, joka on opetettu vielä halveksimaan sitä!