Ketä Atarax oikeasti auttanut ahdistukseen?

Siis te joilla Ataraxia määrätty ahdistukseen/jännittämiseen tms. Muutaman tabletin vasta yhtenä päivänä ottanut,ja yhtä haukottelua.Enkä tiedä edes auttaako :( Milloin tämän väsyttävän vaikutuksen voisi olettaa loppuvan?
118902
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

määrääks ne tota ahdistukseenki? allergiakutinalääke jolla väsyttävä vaikutus. Ahdistukseen? En oo kuullu ennen moista.

Äänestä

Kyllä sen _yksi_ indikaatio on ahdistuneisuus:

ALVOPÄÄLLYSTEINEN TABLETTI 100 fol
ATARAX 25 MG KALVOPÄÄLLYSTEINEN TABLETTI 100 fol

Lue pakkausseloste
Läsa bipacksedeln

KolmiolääkeATARAX 25 MG KALVOPÄÄLLYSTEINEN TABLETTI 100 fol

Normaalihinta 13,72 € (0,14 €/kpl)
Reseptilääkkeet eivät ole myynnissä Yliopiston Apteekin verkkopalvelussa.

Reseptilääke
Korvattavuus

Lääke ei ole korvattava.
Myyntiluvan haltija/markkinoija

UCB
Lääkeopas
Vaikuttava aine

Hydroksitsiini.
Käyttötarkoitus

Lääkettä käytetään pääasiassa kutinan ja ihon muiden allergiaoireiden lievitykseen sekä lapsille että aikuisille. Lisäksi lääke soveltuu aikuisille ahdistuneisuuden hoitoon. Sitä käytetään myös unilääkkeenä tilanteessa, jossa allergiaoireet vaikeuttavat uneen pääsyä tai nukkumista.
Annostus

Lääkärin ohjeen mukaan. Annoksen suuruus vaihtelee riippuen oireiden laadusta ja voimakkuudesta sekä lääkkeen käyttäjän iästä.
Lääkkeen ottaminen

Tabletit niellään vesilasillisen kera. Siirappi annostellaan millilitroina lääkemitan avulla.
Vaikutustapa

Hydroksitsiini kuuluu antihistamiineihin. Se lievittää erilaisia histamiinin vapautumisesta aiheutuvia allergiaoireita. Lisäksi se rauhoittaa, mitä ominaisuutta käytetään hyödyksi ottamalla lääkettä yöksi, jolloin kutina häiritsee unta vähemmän. Rauhoittavan ominaisuutensa vuoksi lääkettä voidaan käyttää myös mielialaongelmien hoitoon.
Haittavaikutukset

Tavanomaisina annoksina haittavaikutukset ovat melko harvinaisia. Etenkin lääkityksen alkuvaiheessa valmisteen väsyttävä vaikutus voi korostua, jolloin tarkkaavaisuus liikenteessä ja muissa vastaavissa tilanteissa heikkenee. Lääke voi myös kuivattaa suuta ja aiheuttaa päänsärkyä sekä vahvistaa paitsi alkoholin myös muiden rauhoittavien lääkkeiden vaikutuksia.
Raskaus ja imetys

Lääkkeen käyttämisestä raskauden aikana ja imetyksen yhteydessä on syytä neuvotella lääkärin kanssa.
Säilytys

Tämä lääkevalmiste ei vaadi lämpötilan suhteen erityisiä säilytysolosuhteita. Säilytä alkuperäispakkauksessa. Herkkä valolle.
Ulkonäkö

Tablettti: Valkoinen, pitkänomainen tabletti, pituus 10 mm, paksuus 4 mm, jakouurre tunnistamista varten.Siirappi: Kirkas, väritön, mentolin- ja hasselpähkinänmakuinen, makea ja hieman kitkerähkö neste.

Lääkeoppaan tiedot: ©Lääketietokeskus

Äänestä
  • jaa katos vaan. No tosielämässä en kyllä oo kuullu tapauksia että tota ois määrätty kenellekään aikuselle ahdistukseen. Aina oppii uutta. Epäilen kyllä ton tehoa ahdistukseen (en puhu mistään arkipäivän pikku työpaineista vaan oikeasta sairaalloisesta ahdistuksesta jossa paniikinomaisiakin piirteitä). Mut toisaalta eipähän oo omaa kokemusta joten mene ja tiedä...

    1Äänestä

  • mitäihm... kirjoitti:

    jaa katos vaan. No tosielämässä en kyllä oo kuullu tapauksia että tota ois määrätty kenellekään aikuselle ahdistukseen. Aina oppii uutta. Epäilen kyllä ton tehoa ahdistukseen (en puhu mistään arkipäivän pikku työpaineista vaan oikeasta sairaalloisesta ahdistuksesta jossa paniikinomaisiakin piirteitä). Mut toisaalta eipähän oo omaa kokemusta joten mene ja tiedä...

    Olen itsekin määrännyt kys.lääkettä indik. ahdistuneisuus us. potilaalle.

    Äänestä

  • ed. kirjoitti:

    Olen itsekin määrännyt kys.lääkettä indik. ahdistuneisuus us. potilaalle.

    ole määränny vaan, mutta silti epäilen että tollanen lääke aikuselle mihinkään kuninkaalliseen ahdistukseen jeesais, totahan vissiin määrätään teini-ikäisille lapsillekin.

    Äänestä

ei ainakaan unettomuuteen auta itsellä pätkääkään,ei ala edes haukotuttamaan vaikka kuinka paljon ottaisi..

Äänestä

Minua Atarax on nimenomaan auttanut unettomuuteen, mutta ei siis ole kysymys ilmeisesti normaalista unettomuudesta vaan kutinan aiheuttamasta unettomuudesta. Ja kutina mulla on ollut indikaationa sitä lääkäriltä saadessanikin.

Luulen kyllä, että se auttaisi minulla ihan unettomuuteenkin, mutta tosiaan käytän vain tuon kutinan siivittäminä iltoina/öinä.

Mun unettomuuteen ei ole kuulunut haukotuksen puute. Siis haukottelen kyllä ihan yhtenään, muttei se uni silti tule. Ja tunnen olevani myös väsynyt.

Äänestä
  • Ataraxia annetaan myös esim. Katkasuhoitoasemilla ahistukseen.. Et kyl se taitaapi auttaa.

    Äänestä

  • Hoitsu kirjoitti:

    Ataraxia annetaan myös esim. Katkasuhoitoasemilla ahistukseen.. Et kyl se taitaapi auttaa.

    Vitut auta paskaa puhuva "hoitsu"

    Äänestä

Atarax on antihistamiini, eli se on ensisijaisesti tarkoitettu allergisten reaktioiden hoitoon. Sen lisäksi sillä toki on myös jonkin asteinen rauhoittava ja väsyttävä vaikutus, koska se on ns. ensimmäisen polven antihistamiini. Useilla ensimmäisen polven antihistamiineilla on samankaltainen vaikutus.

Ataraxin väsyttävä vaikutus kuitenkin poistuu nopeasti, jos sitä käytetään säännöllisesti. Silloin tällöin käytettynä teho säilyy.

Äänestä

Yllättävän hyvin toimii, itseäni auttaa jopa pahempaankin ahdistukseen muutama pilleri, ja tunnen pitkän linjan sekakäyttäjiä, jotka on saaneet siitä apua. Ainoa ongelma olisi siinä, jos pitäisi ottaa esim.töissä tai herätä aikaisin aamulla töihin. Pistää vaikuttamaan vielä seuraavana aamunakin, väsyttää. Ahdistuneena se on vain plussaa, mutta tosiaan ei parane ottaa, jos pitää olla skarppi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Turhake... kirjoitti:

Siis te joilla Ataraxia määrätty ahdistukseen/jännittämiseen tms. Muutaman tabletin vasta yhtenä päivänä ottanut,ja yhtä haukottelua.Enkä tiedä edes auttaako :( Milloin tämän väsyttävän vaikutuksen voisi olettaa loppuvan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu