http://www.intelligentdesign.fi/2011/06/28/ihminen-ei-kehity-vaan-rappeutuu/
>>Ihminen ei kehity vaan rappeutuu
Hiljaittain Naturessa julkaistun tutkimuksen mukaan vanhemmilta siirtyy lapselle keskimäärin 60 uutta mutaatiota. Tämä tutkimustulos tukee J. Sanfordin tutkimusta genomien rappeutumisesta.
Tiedämme, että suurin osa mutaatioista on melkein neutraaleja, hieman haitallisia. Äärimmäisen suurilla valintaeduilla luonnonvalinta kykenisi poistamaan 0.5 haitallista mutaatiota per henkilö per sukupolvi. Tämä tarkoittaa sitä, että ihminen ei kehity, eikä ole kehittynyt, vaan rappeutuu alkuperäisestä suunnitelmasta nopeaa vauhtia.
Toisaalta älykkäällä suunnittelulla pystytään luultavasti jatkossa korjaamaan ainakin joitain genomin rappeumia.
Rappioluutiosta
2
65
Vastaukset
- Luomisoppi=umpikuja
Älykkään suunnittelun perusongelma on se, että jos geenistö on alkujaan "täydellinen" ja kaikki muutokset ovat vain rappiota, niin ei olisi ollut älykästä suunnitella suvullisesti lisääntyviä eliöitä.
Suvullisessa lisääntymisessähän on se riski, että alkuperäinen "täydellinen" geeni korvautuu sukupolvien myötä mutatoituneella (=rappeutuneella) ja "hyödyllinen diversiteetti" eli alkuperäisten älykkäästi suunniteltujen geenien kirjo kapenee, kun vanhemmat luovuttavat jälkeläisilleen vain osan geeneistään.
Eli älykkäästi suunnitellut eliöt olisi loogista suunnitella suvuttomasti lisääntyviksi eli itseään kloonaaviksi. Näin rappeutuminen olisi hitainta. Kretuoppiinhan kuuluu syntiinlankeemuksen jälkeinen ihmiskunnan kaikinpuolinen rappeutuminen ja etenkin moraalinen sellainen.
Esimerkiksi 1500-luvulla olimme moraalisesti korkeammalla kuin nyt. Ihmiset uskoivat ja luottivat jumalaan ihan tosissaan ja melkein kaikki. Eliitti ja sotapäälliköt puhuivat säilyneissä kirjeissään jumalasta kuin leivästä. Hän oli todella läsnä kaikkialla, ja ihmisten moraali siis paljon nykyistä parempi.
Koska jumalaan uskottiin ja luotettiin itärajamme molemmin puolin, oli aivan tavallista, että kumpaankin suuntaan tehtiin tuon tuostakin hävitysretkiä, joissa talot poltettiin ja asukkaat murhattiin vanhuksia, naisia ja lapsia myöten. Joskus ihmisiä, myös lapsia, seivästettiin ja poltettiin elävältä. Ketään ei säästetty, eikä naapurivaltion rahvaalla ollut minkäänlaista ihmisarvoa. Noita kauheuksia ei nykyihminen oikein pysty kuvittelemaankaan, ja kaikki olivat luomiseen vakaasti uskovien kristittyjen tekemiä.
Paljon on moraalimme tosiaan noista ajoista huonontunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p525632Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "692701Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181980No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol371816Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1561808- 191743
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5150881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191141Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy801129Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah64946