Raamattua

m.naat

käännetty 2538 kielelle joko osittain tai kokonaan.
Näin Jumalan tahto on löydettävissä yhä laajemmalla alueella Jumalan sanasta Raamatusta.
Ja tämäkös ateistia harmittaa.

8

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epäilen suuresti

      Mahtaneeko ateistia harmittaa.Hän on täynnä itseään ja kumartaa peilistä katsovaa omaa naamaansa.

      • ateistilainen

        Mistä päättelet että ateisti on täynnä itseään? Tunnetko kaikki ateistit?

        Joillakin ihmisillä on suuri tarve yleistää ja kategorisoida ihmiset lokeroihin kuten sinä juuri teit. Yleistäminen ja kategorisoiminen on tyhmää.

        Jos sinä sanot että ateistit on aina täynnä itseään niin minä voisin sanoa samalla että kaikki uskovat ovat pedofiilejä, koska uskovien joukossa on sellaisia yksilöitä. En kuitenkaan ole niin tyhmä että yleistäisin.


    • ateistilainen

      "Ja tämäkös ateistia harmittaa."

      Minua ei ateistina harmita lainkaan vaikka raamattu leviäisi laajemmalle ja useammalla kielellä. Mikä logiikka siinä olisikaan että ateistina siitä harmistuisin? En usko Jumalaan ja vielä vähemmän uskon että Jumala olisi raamatun takana.

      On olemassa suuri ristiriita jos ajattelee että raamatun takana on maailmankin luonut Jumala. Maailma nimittäin on monimutkainen eri mekanismeineen ja rakenteineen. Jos Jumala loi tämän kaikein, on Jumalan oltava rationaalinen ja älykäs.

      Raamattu ei kuitenkaan anna kuvaa älykkäästä Jumalasta vaan päinvastoin. Raamatun Jumala on hyvin epärationaalinen ja epälooginen. Jos Jumala kykenee luomaan maailman, hän luultavasti kykenee myös ilmaisemaan tahtonsa ja viestinsä mahdollisimman selkeästi kirjassaan. Näin ei kuitenkaan ole, vaan raamattu mahdollistaa erittäin suuren määrän tulkintoja ja vakavia ristiriitoja.

      Toiseksi maailman rakenne on hyvin julma. Maanjäristykset, sairaudet ja hurrigaanit ovat aina kuuluneet tähän systeemiin ja tulevat kuulumaankin. Jos Jumala on rakastava niin hän tuskin olisi luonut esimerkiksi mannerlaatoista liikkuvia. Kuitenkin Jumalaa sanotaan rakastavaksi.

      On yksinkertaisesti naiiviutta uskoa raamattuun, koraaniin tai muuhun "pyhään" ihmisten todistettavasti kirjoittamaan kirjaan Jumalan sanana. Jos ihminen ei usko raamatun olevan Jumalan sanaa ja kykenee hyvin sen itselleen perustelemaan niin hän ei tee mitään väärää moraalisesti.

      Se ettei ihminen usko raamatun olevan Jumalan sanaa ei tarkoita että ihminen ei kuuntelisi omaatuntoaan tai noudattaisi korkeaa moraalia.

      • Pii on 3.0

        ..." Jos Jumala on rakastava niin tuskin olisi luonut esimerkiksi mannerlaatoista liikkuvia "
        Mitä!! eikös Maa olekaan pylväiden päällä , niinkuin Hanokin kirja sanoo ? Ja eihän aurinko silloin voi kulkea sieltä alta yöllä itään, noustakseen aamulla " kiitämään taivaalla ,- kuin sankari rataansa, -
        Jos ne laatat liikkuvat?
        Samaten, kun menen lääkäriin , ne katsovat silleen vinosti , kun kysyn , milloin aletaan suoneniskentä .
        Sehän on Kreikkalaisen alkutekstin aikainen hoito , ja luultavasti paljon vanhempi .
        kreikkalaisen filosofian mukaan ihmisessä on neljä nestettä, ja kun ne menevät epätaspainoon, pitää laskea paha veri pois. , ja onhan sitä laskettukin , aina näihin päiviin saakka .
        Esim, Usa; n eka pressa G, Washington sai angiinan , ja sitä hoidettiin suoneniskuilla. Kun se ei auttanut laskettiin verta lisää , tauti parani, mutta potilas kuoli.
        Jos kerran tätä pressaa hoidettiin tällä menetelmällä, niin miksi se ei kelpaa nykylääkäreille ?
        Ja tottakai, Maahan on Kiinteä kivipallo , kaiken keskipiste , jota aurinko kiertää .
        Sanokaa nyt jotain , tämähän on päivänselvä asia ,












        .


      • no jooooooo
        Pii on 3.0 kirjoitti:

        ..." Jos Jumala on rakastava niin tuskin olisi luonut esimerkiksi mannerlaatoista liikkuvia "
        Mitä!! eikös Maa olekaan pylväiden päällä , niinkuin Hanokin kirja sanoo ? Ja eihän aurinko silloin voi kulkea sieltä alta yöllä itään, noustakseen aamulla " kiitämään taivaalla ,- kuin sankari rataansa, -
        Jos ne laatat liikkuvat?
        Samaten, kun menen lääkäriin , ne katsovat silleen vinosti , kun kysyn , milloin aletaan suoneniskentä .
        Sehän on Kreikkalaisen alkutekstin aikainen hoito , ja luultavasti paljon vanhempi .
        kreikkalaisen filosofian mukaan ihmisessä on neljä nestettä, ja kun ne menevät epätaspainoon, pitää laskea paha veri pois. , ja onhan sitä laskettukin , aina näihin päiviin saakka .
        Esim, Usa; n eka pressa G, Washington sai angiinan , ja sitä hoidettiin suoneniskuilla. Kun se ei auttanut laskettiin verta lisää , tauti parani, mutta potilas kuoli.
        Jos kerran tätä pressaa hoidettiin tällä menetelmällä, niin miksi se ei kelpaa nykylääkäreille ?
        Ja tottakai, Maahan on Kiinteä kivipallo , kaiken keskipiste , jota aurinko kiertää .
        Sanokaa nyt jotain , tämähän on päivänselvä asia ,












        .

        Joko siinä on taas yksi, jota auringon nousu ja lasku häiritsee? Keksi sille sitten parempi ilmaisu ja kerro se myös allakan tekijöille. Nekään eivät näköjään ole saaneet tietoonsa, että se onkin maapallo, joka pyörii...


    • Pii on 3.0

      ..." Joko osittain tai kokonaan , .." -
      Kaikki on suhteellista; , niinhän Einsteinkin sanoi. Hollantilainen Erasmus käänsi vanhemmista käännöksistä ensimmäisen kokonaisen UT ; n , ja hänenkin
      käännöksiinsä Katolinen Kirkko pujotti sorkkansa.
      Jokainen kääntäjä sen jälkeen on tehnyt omannäköisensä käännöksen , sen mukaan , miten kunkin ajatus ja mielikuvitus on pelannut. Ei siihen ole millään tavalla ateismi ole vaikuttanut .
      Kun Erasmuskin eli Lutherin aikaan , ja oli hänen oppi-isänsä, ja alkuseurakunnan ajasta oli mennyt jo 1400 vuotta, ei ole mikään ihme, etteivät kääntäjät enää ymmärtäneet Rooman ajan Taolaisen Isäntävaltaisen orjayhteiskunnan ajattelua.
      Ei voi silti sanoa, etteivätkö he olisi yrittäneet. sen ajan polttorovioista päätellen . Ruhtinasvallan kirjureina tulkinnat piti soveltaa sen mukaan , mitä kukakin vaaliruhtiinas ja keisari sanoi. ( vrt, Esim , Augsburgin uskontunnustus, )
      Ja kaikki kokosivat voimansa noustakseen vastustamaan olemassaolevaa orjayhteiskuntaa vastaan noussutta työväenluokkaa, joka alkoi kehittymään -1800- luvun lopulla. Sen hävittämiseksi luotiin kokonainen _Abaddon, joka nosti ,- jostain syvyydestä 1, suursodan, jossa keisarikunnat itse hävisivät, -ja 2, suursodan , jossa katolisen kirkon , ja muidenkin kirkkojen inspiroima Hitler, tuhosi Saksan .

    • ko.koo

      Miksi harmittaisi. Miljardit ihmiset ympäri lättymaata tarvitsevat WC-paperia. Voisitte tietysti painaa satuilut paremmalle, pehmeämmälle paperilaadulle.

    • - § -

      .

      - http://keskustelu.suomi24.fi/node/10560125#comment-54475159

      Mahtaneeko tässä olla jälleen kerran kyse niistä n. 99,9% kristittyjä jotka tuomaroistevat lähimäisiään ja toinen toisiaan kirjotuksia eri avoin tulkitsevia tuhoon, Jumalan ikuiseen helvetin tulen kidutukseen?

      Ilmeisesti tämä on sitä intouskovien oppimaa kristillistä ja esimerkillistä tosi rakkauta.

      Viimemainitun suhteen ei mitään uutta taivaan alla, eikä "arvomaailma" ole edelleenkään muttunut. Aina vain toistuu se tosiasia miten uskonnot ovat vihan ja väkivallan lietsojia muodossa tai toisessa, henkisen tai fyysisen. Ei sitten tule hämmästellä miten osa menettään henkilökohtaisen uskonsakin näitä ja näiden jäsenien toimintaa, sekä hengen tuotoksia tarkaillessaan:

      - http://fi.wikipedia.org/wiki/Areiolaisuus

      - http://fi.wikipedia.org/wiki/Ristiretket

      - http://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot

      - http://fi.wikipedia.org/wiki/Kolmikymmenvuotinen_sota

      -

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      101
      6349
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      81
      4879
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      103
      3144
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      30
      2972
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2195
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1576
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      93
      1149
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      338
      1145
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1066
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      844
    Aihe