Ruotsin mallin mukaan taksit pois nykyisestä kartellisysteemistä. nykyinen järjestelmä uskottelee kaikille taksia ajaville känsäperseille että ovat oikeasti yrittäjiä, vakka ovat todellisuudessa suomen valtion tukemia suojatyöpaikkalaisia, jotka ruikuttivat joutumista alv:n piiriin ja jokainen oikea yrittäjä ymmärtää että alv:n piiriin päästään eikä jouduta jos oma verokanta on 8% ja yleinen 23%.
Taksit vapaaksi suomessakin.
kari1232
1882
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Nyt meillä on "KARVAKÄSI"PIZZERIOITA joista saa p.askaa kebapia ,sitten meillä
olisi "KARVAKÄSI"TAKSEJA joista saisi p.askaa kyytiä !!!!
katsos katsos on islkenyt SENSUURI "K.ARVAKÄSI" sanaan ,onkohan joku paikallinen IMAAMI antanut jihad uhkauksen ????
Ainakin eilisessä 45 min. ohjelmassa ruotsin ns. vapaat taksit olivat myös korkean hinnan lisäksi paljon hienompia autoja.Ja niinhän se on muutenkin vapaassa markkinataloudessa että kalliimmalla saa hienomman auton kuin halvemmalla.
Minä, minäkin!
Minäkin haluan maksaa 2000 euroa parinkymmenen kilsan matkasta!
Haluan myös maksaa lisää arvonlisäveroja!
Maksat nyt jo lisää arvonlisäveroa kun nämä känsäpersetaksikuskit tilittävät sitä kyydeistä 8 % ja vähentävät kaikista ostoista 23 % ja tuo 2000euroa on ihan huuhaata,onko pakko ostaa palveluita kysymättä hintaa vai etkö osaa käydä ostoksilla ilman valvontaa.
Kirjoitit: "Ruotsin mallin mukaan"!
Ruotsissahan käy juuri näin, että taksikyyti voi maksaa tuon verran!
Oletko tutkinut taksikuskien perseitä?
Joka paikassa maailmassa käy näin jos ostaja on niin ääliö ettei ymmärrä kysyä ostoksensa hintaa. Kohta 2: En ole, mutta se on yleinen ammattinimike täällä pk-seudulla kyseiselle ammattiryhmälle.
Häh!
Joka paikassa maailmassa?
Suomessa ei käy näin, jollet mene laittomaan taksiin!
On muitakin maita!
Valtiovalta voisi määrittää nykyiset hinnat ns korkeimmaksi mahdolliseksi taksaksi.
kyse on lupien vapauttamisesta ei hinnan vapauttamisesta, onhan nykyäänkin kait mahdollista ajaa halvemmalla taksalla mutta kun ei ole kilpailua niin käytännössä in vain maksimitaksa.
Ruotsalaiset ovat vain unohtaneet pistää hinnoille maksimitaksan
Eikä tarvitse. Kyllä ihminen osaa kysyä hinnan etukäteen kunhan vain oppii että on uusi systeemi. Voidaanhan se maksimihinta määritellä mille tuotteelle tahansa mutta kyllä terve kilpailu asettaa kuitenkin sen hinnan oikeaksi.
Ei ole olemassa tervettä kilpailua!
Markkinatalouden itseohjautuvuus on yhtä suuri utopia, kuin kommunismi!
Ihan näin, kyllä suomalaisetkin ovat jo turisteina tottuneet "vapaaseen taksikilpailuun" ulkomaanreissuillaan.
Kaukoidässä sovitaan taksikyydin hinta aina etukäteen, ja useimmin se on halvempaa, kun mittarilla mitattu taksa.
Myös aikaisempaan viestiisi viitaten,jos olet keksinyt tavan jolla saat 20 euron tuotteesta 2000 euroa,on keksintösi parempi kuin ikiliikkuja ja suosittelisin sen toimeenpanoa. Täytyy muistaa että markkinataloudessa hinnan määrää ostaja kommunismissä taasen myyjä.
20 euron tennari maksaa kehitysmaassa euron!
Markkinatalous on pelkkä välistäveto ja kusetus!
Markkinatalous ruokkii ahneutta!
Kun rahat voidaan vielä kaiken lisäksi kierrättää veroparatiisien kautta, toiminta täyttää ryöstön tunnusmerkit!
Markkinatalous ruokkii ahneutta ja rikollisuutta!
19 euroa tekemättä mitään!
Mutta meillä on jo kar vakäsi taxeja, pimeitä ja valoisia, meillä on myös kar vakäsi busseja, joissa koulutytöt rikastetaan
se homma menee ruotsissa niin, että ikkunaan kiinnitetään lappu jossa on niin pöyristyttävä numerosarja että näyttää aivan puhelinnumerolta.
Nämä taksit ajetaan sitten, ei taksitolpalle vaan aivan terminaalin eteen kytikselle.
Eipä aikaakaan kun terminaalista tulee hätäinen turisti, joka ei tajua kierrellä taksia ja tutkia kaikenlaiset ikkunoihin kiinnitetyt lippuset ja lappuset, vaan luulee ettei se taksikyyti voi ihan mahdottomia maksaa.
Vartin ajelun jälkeen paljastuukin karu totuus, kun kuski alkaa rahastaa liki parintuhannen euron pottia.
Näin kävi ruotsissa, kun laki muutettiin niin että maahanmuuttajille kehitettiin taksisampo. Muutaman asiakkaan jälkeen on varaa ostaa aina isompi ja komeampi auto. Ei siis ihmekään, jos roistot ajavat komeimmilla.
hinnoittelua pääset kokeilemaan Tallinnassa. Päivä ajomatkoihin ei enää 500 euroa riitä, vaikka otat kilpailevia tarjouksia.
1995 menin Tallinnassa Viru hotellin edestä Mustallemäelle, jossa taksi odotti pari tuntia ja maksu oli 100 kruunua. Tartossa sai 100 :lla kruunulla ajaa työpäivän, eli n. 8 tuntia.
Suomessa laki määrää taksien hinnoittelun, koska se on osa julkista liikennettä.
Monin paikoin ei ole enää bussiliikennettä lainkaan. Peräkylillä asuvat vanhemmat ihmiset eivät pääsisi enää kauppoihin, jos taksien hinnoittelu irroitetaan muusta sääntelystä. Muutkin julkiset palvelut ovat säänneltyjä, eli pitäikö nekin vapauttaa,
apteekit sairaanhoito, bussiliikenne, koulut, palkat ym ?
Tiehöylämies.
Tuo aloittaja on joku yksinkertainen liberaalikapitalisti!