Vieläkö adventistit uskovat profetiansa mukaan että sunnuntaista tulee pedonmerkki tulevaisuudessa?
Sunnuntai pedonmerkkinä
2
50
Vastaukset
- dementikolle.
kahdeksassadasviideskymmensseitsemäs ja puoli aloitus samasta asiasta.
Kyse on dementikon aloituksesta, kun unohtaa kirjoituksensa.
Oliko muuta? Hei
Kaikenlainen uskominen on jokaisen ihmisen itsensä omantunnon- sisäinen asia.
Jos joku akka joskus on jotakin kirjoittanut, ja joku väittää että profetian lahja on, niin raamatun ohje on seuraava>>> 1 Tess 5:20-23.
Käytännössä tuo ohje tarkoittaa että pidä se minkä itse näet hyväksi ja käytä vaikka vessapaperina loppu paperi mitä et itse siis hyväksi näe.
Niin neuvoo Raamattu.
Jokaisessa kirkossa ihmiset arvostelevat itse mitenkä tahtovat ymmärtää jonkun kirjoitukset joskus, oli kyseessä kuka hyvänsä.
Aikaansa odottavilla asioilla ei voi mätkytellä, syyttää ja tuomita. Pitää näkyä niin että jokainen maajussi tajuaa ja sitte vasta mätkytellään, ja jokainen tekee omat ratkaisunsa omantunnon asioissaan.
Kun jos kyse on Mrs Ellen G Whitesta, niin hän oli hurskas nainen joka oli tuottelias hengellinen kirjailija.
Jos hänellä olikin profetian lahja, ei sellainen tavaton asia ollut silloin kun seurakunta sellaisia on tarvinnut. Alkuseurakunnan ajat oli sellainen aika, vrt Apt 21:9, ja uskonpuhdistus pimeän keskiajan jälkeen jolloin Raamattu oli kansalta suljettu kirja luostareissa käsin kirjoitettuna. Kirjapainotaitokin ohessa toi paljon tutkijoita ja uutta löytyi ja lahjan esiintymiselle oli sopiva aika hyvinkin.
Pedon merkeissä on kyse siitä Jeesus korvataan jollakin muulla konstilla, että myös Jumalan laki korvataan jollakin muulla konstilla. Ei tuon kummemmasta.
Ilm 13, Ilm 12:17.
Miten koko lysti toteutuu, se näkyy aikanaan vasta.
yst. jari
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä611725- 1231344
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1271270- 1401064
- 101907
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten339849Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82734Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55664Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50653Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j65625