Kreikkalaisen korruption symboliksi ja mädän järjestelmän ytimeksi on nimetty porukka, joka onnistui ensin keinottelemaan omistukseensa järvialueen, jonka he sitten vaihtoivat noin miljardin arvoisiin valtion kiinteistöihin ja maa-alueisiin.
(Järvialueen arvoksi arvioitiin myöhemmin korkeintaan 55 miljoonaa.) Tämän jälkeen porukka painosti maan hallitusta kaavoittamaan alueet uudelleen tuottoisampiin tarkoituksiin, kuten luksushotelleihin. Lisäksi he onnistuivat halvan lainarahan vuosina myymään ison osan valtioilta saamistaan omistuksista korkealla hinnalla yksityisille sijoittajille.
Ja keitähän kuului tähän korruption ja mädänneisyyden symboliksi nousseeseen talousrikollisten porukkaan, joilla on nyt niskassasan iso tukku syytteitä? Koko porukka koostui Vatopaidin munkkiluostarin munkeista. Nyt luostarin ja koko veljeskunnan varat on jäädytetty ja poliisit tutkivat munkkien rötöksiä. Luostarin johtaja apotti Efraim on ollut vangittuna ja kuulusteltavana.
http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2011/12/28/kreikka-vangitsi-kohukaupat-hieroneen-munkin/201119887/12
Ja munkit ovat kristittyjen tunnetulla suoraselkäisellä rehellisyydellä jyrkästi kieltäneet tehneensä ikinä koskaan milloinkaan mitään väärää, vaikka heidän häikälemättömien rötöstensä laskuja maksaa nyt koko Kreikan nuori sukupolvi sekä muutkin maat Suomi mukaanluettuna.
http://m.hs.fi/inf/infomo?site=hs&view=latestchild&feed:a=hs.fi&feed:c=news&feed:i=1305552061203
En etsi valtaa loistoa
4
73
Vastaukset
Pitäähän leiviskät investoida, niinkuin Raamattu käskee!
"Yhdessä mammonan vaatimusten kanssa vauhtia riittää. Ihminen ei voi palvella kahta herraa. Yhä useammin mammona voittaa. Seurauksena on välinpitämättömyyttä uskontoja kohtaan."
Noin kirjoittaa Onnellisuusprofessori Markku Ojanen
http://www.seurakuntalainen.fi/blogit/mielenliikkeita/594/mika_kristinuskossa_arsyttaa
Kirkkohan tosiaan ei rahaa tavoittele. Ojanen ei muista mainita, että kirkko kerää vuosittain veroja noin 1miljardin edestä.
http://evl.fi/EVLfi.nsf/Documents/F4798384ACD179A1C22572E5003ACBF9?OpenDocument&lang=FI
Kirkko perustelee verotusoikeuttaa mm. hyväntekeväisyydellä. Sinällään hyvä asia, mutta käytännössä hyväntekeväisyyteen menee vain noin 10%. Mikä tahansa muu ns. hyväntekeväisyysjärjestö pystyisi tehokkaampaa rahan käyttöön. Tämä johtuu mm. siitä, että nöyrä ja vaatimaton uskontokuntamme tarvitsee kylän isoimman rakennuksen, jokaiseen takahikiään.
Ihmettelen näin ateistina, eikö Jumalalle riitä jos jokainen on yhteydessä häneen esimerkiksi luonnossa? Miksi tarvitaan temppeleitä? Jos itse uskoisin niin en usko, että tarvitsisin uskoni vahvistamiseen temppeleitä. Eivät temppelit tarjoa yhteyttä Jumalaan, usko ei kysy temppeleitä.Ohessa onnellisuustohtorille laittamani palaute: (Nimeni ei ole Petteri :))
Parahin Markku Ojanen
Kuinka näet roskan veljesi silmässä, mutta et huomaa, että omassa silmässäsi on hirsi? [Joh. 8:7]
"Yhdessä mammonan vaatimusten kanssa vauhtia riittää. Ihminen ei voi palvella kahta herraa. Yhä useammin mammona voittaa. Seurauksena on välinpitämättömyyttä uskontoja kohtaan."
Yhtälailla voimme väittää, että uskonnot hamuavat rahaa ja valtaa. Suomen evankelis-luterilainen kirkko kerää vuosittain verotuloja lähes miljardi euroa. Jokaisessa kunnassa on iso "herran temppeli". Onko se nöyryyttä? Eikö Jumala kuule karitsaansa ilman temppeliä? Vaatiko usko temppeleitä?
Uskonmiehet palvovat rahaa siinä, missä kuka tahansa. Eivät ehkä yhtään enempää, mutta eivät myöskään vähempää.
"Vatopedin luostarin maakaupat ovat saaneet runsaasti julkisuutta Kreikassa, ja moni katsoo munkkien hyötyneen kohtuuttomasti, jopa miljardien eurojen verran, kaupasta. "
http://www.taloussanomat.fi/ulkomaat/2011/12/28/kreikka-vangitsi-kohukaupat-hieroneen-munkin/201119887/12
http://m.hs.fi/inf/infomo?site=hs&view=latestchild&feed:a=hs.fi&feed:c=news&feed:i=1305552061203
Mitä tämä kertoo ns. herran paimenista? Ovatko he sen parempia kuin kukaan mukaan? Eivät ole. Tarkoitukseni ei ole haukkua ketään vaan huomauttaa, että usko ei takaa parempaa moraalia. Ateisti, kuten itsekin pystyy elämään hyvää ja moraalisesti kestävää elämää, siihen ei uskoa tarvita.
Ystävällisin terveisin Petteri- Nostoväki
Koska euroalueen pankkien kriisit jatkuvat, on tämä juttu esillenoston arvoinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."502202Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1972029- 1161382
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96982
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki47868Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933845- 61746