"Uskonnollisia fanaatikkoja on jälleen ristiinnaulittu Filippiineillä perinteisessä pitkän perjantain rituaalissa. Ristillä riippui tänä vuonna noin 20 ihmistä.."
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2012/04/fanaatikkoja_ristiinnaulittiin_filippiineilla_3390406.html
Jos tuohon pystyy, niin pystyy varmaan mihin tahansa järjettömään.Voin vain kuvitella..
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2012/04/fanaatikkoja_ristiinnaulittiin_filippiineilla_3390406.html
Jos tuohon pystyy, niin pystyy varmaan mihin tahansa järjettömään.Voin vain kuvitella..
Vastaukset 27
Vanhimmat
Sehän on vain tavallaan muodikasta piercingiä...
No just aattelin, että mitä eroa tolla on lävistyksiin.
Lähi-idän väkivaltatrioa eli juutalaisuutta, kristinuskoa ja islamia ei voi verratakaan esim. buddhalaisuuteen.
Verta ei ole vuotanut laisinkaan. Miehet ovat naruilla tukevasti sidottuja ristiin. Tuo ei ole yhtään kristinuskon mukaista.
Ristiinnaulitseminen ei siis ole kristinuskon mukaista. Miksi krisselit sitten sitä ristiä kaulassaan roikottavat?
Jos sinulla muuten on lukemisongelmia tai huono näkö, niin pyydä jotain älykkäämpää ja parempisilmäistä selittämään mitä tuossa uutislinkissä lukee ja millaisesta kuvasta on kysymys.
Minulla taitaa olla parempi näkö kuin sinulla. Etkö ymmärrä, miehistä ei ole vuotanut yhtään verta, heitä ei ole naulattu ristiin. Kristinuskoon ei kuulu tuollaiset rituaalit.
Sinun typeryytesi ja kykysi jyrkästi kieltää todellisuus ja kaikki faktat ovat taas kerran nousseet ihan uudelle tasolle. Tuossa uutisessa sanotaan näin:
"Kivuliaassa rituaalissa osallistujien kämmenet naulataan kiinni ristiin. Osalta lävistetään myös jalat."
"Viranomaiset olivat järjestäneet paikalle sairaanhoidon henkilöstöä ja ambulansseja. Ristiinnnaulitut menettävät rituaalissa runsaasti verta. "
Taidat olla vähän yksinkertainen.
"Kivuliaassa rituaalissa osallistujien kämmenet naulataan kiinni ristiin. Osalta lävistetään myös jalat."
http://www.nelonen.fi/uutiset/videot-ja-uutislähetykset?vt=video&vid=237424
Mikäs olikaan se usko, missä Jumala tuli maanpäälle lihaksi ja vereksi ja antoi ristiinnaulita itsensä ja sitten nosti itsensä taivaaseen?
Älä jaksa Esko valehdella. Rasittavaa tuollainen totuuden kieltäminen. Etsin sinua varten valokuvia. Miesten jalat ja kädet lävistetään isoilla nauloilla, ei naruilla.
http://www.chron.com/news/nation-world/world/gallery/Philippines-Crucifixion-41339/photo-2785593.php
Kas kun ei linkki tunnu toimivan. Uusiks.
http://tinyurl.com/d72vd6z
Oletko sinä tyhmä vai sokea vai molempia? Miesten kädet on naulattu ja sen lisäksi heidät on sidottu naruilla, koska pelkkä naulan varassa roikkuminen voisi repiä kädet ja vahingoittaa niitä pysyvästi. Katsopa oheinen video tapahtumasta, siinä näkyy täysin selvästi miten käsien läpi hakataan nauloja:
http://www.nelonen.fi/uutiset/videot-ja-uutislähetykset?vt=video&vid=237424
Varmaan sinä vielä tuonkin jälkeen jatkat todellisuuden jyrkkkää kieltämistä?
Ei tuollaiset rituaalit liity Kristinuskoon mitenkään
Pakanariittejähän nuo
Katolilaisia olivat ja Jeesuksen ristiinnaulitsemista kunnioittivat. Mikä voisi olla kristllisempää?
Kirkko kieltää tuollaista tekemästä. Edelleen voin sanoa, että yhtään verta ei näy viedeoilla. Veri valuisi ihoa pitkin, jos ihoa olisi vahingoitettu. Nauloja lyödään varpaiden väliin. Mies ei osaa pitää vasaraa oikeassa otteessa ja vasara on liian pieni. Miehet voi olla lääkkeillä puudutetut niin, etteivät tunne kipua. Kaikki järjestely videoilla on tehty kipujen minimoimiseksi. Tuo ei ole todellisen ristiinnaulitsemisen kuvaamista.
"Tuo ei ole yhtään kristinuskon mukaista."
No mikä sitten on kristinuskon mukaista. Kun eihän siitäkään ole kovin varmoja lähteitä ristiinaulittiinko Jeesus itse edes ristiin. Lähteet kertoo että todenäköisimmin kyseessä oli risti. Mutta mitään sen varmempaa tietoa ei ole näytetty. Rooman aikana kun ihmisiä joskus myös naulittiin ruksiin. Ja monella muulla tavoilla.
Eskohan on dementoitunut papparainen, joka on ensinnäkin uskosta sekaisin ja mennyt sekaisin siitä, kun hänen muka keksimästä vessasta ei ole hänelle tullut sitä kunniaa, mikä hänelle mielestään kuuluisi. Ei Eskosta kannata välittää.
Myös Jeesus taidettiin sitoa naruilla ristille ja näytöksen lopussa "kuollut" Jeesus vietiin hautaan, josta hän "yllättäen" katosi.
"Kirkko kieltää tuollaista tekemästä."
Höpsis Eskoseni, luepa arkkipiispan kommentti. Tuosta on kieltäminen kaukana.
"Filippiinien arkkipiispa Jose Palma sanoi alkuviikosta, ettei kirkko rohkaise jäseniään äärimmäisiin palvonnan muotoihin. Arkkipiispa huomautti, ettei kirkko toisaalta moitikaan ristille haluavia fanaatikkoja."
Totta tuo mitä turiset.
Tässä mahdollinen ratkaisu.
http://www.youtube.com/watch?v=J4297XZdQsM
Käsittääkseni katolinen kirkko on irtisanoutunut moisesta tyhmästä rituaalista. Jossakin tuo samainen rituaali olikin otsikoitu perinteeksi. Myös itse uskovaisena sanoudun irti moisesta touhusta, sillä ei ole minkäänlaista Raamatullista perustettakaan.
Joillakin on hirvittävä tarve tehdä kaikesta järettömästä, pahasta ja ikävästä kristillistä, minusta harhaista pilvilinnojen rakentelua. Ihminen on kykenevä pahaan vakamukseen katsomatta, tuntuu olevan joillekin vaikea myöntää. Mitä tälläisestä vääristelystä kukaan hyötyy? Mysteeri minulle.
Tilanne on vähä sama kuin rinnastaisi murhamiehen ja kirvesmiehen, kumpikin kun käyttää "tekovälinenään" puukkoa.
Ei ole raamatullista perustetta? Miksi kristillisissä kirkoissa sitten on jesse ristillä roikkumassa alttaritauluissa?
"Käsittääkseni katolinen kirkko on irtisanoutunut moisesta tyhmästä rituaalista."
Tuossa on katolisen arkkipiispan kommentti:
"Filippiinien arkkipiispa Jose Palma sanoi alkuviikosta, ettei kirkko rohkaise jäseniään äärimmäisiin palvonnan muotoihin. Arkkipiispa huomautti, ettei kirkko toisaalta moitikaan ristille haluavia fanaatikkoja."
Kysymys kuuluukin kehoittaako Jeesus uskovaisia ristiinnaulitsemaan itseään? Ei missään kohden. Tuollaisen toiminnan voi nähdä Jeesuksen sovitustyön "paikkailuna", aliarviomisena ja ylpeänä omavanhurskautena.
Hyvä olisi arkkipiispankin moittia vääriä lieveilmiöitä, mutta ilmeisesti siinä laittaisi asemansa likoon ja sellainenhan ei sovi nykyaikaan.
Minusta arkkipiispan kommentti on hyvin tyypillistä kirkoille nykyisin. Fanaatikkoja ei sovi suututtaa, mutta toisaalta pitäisi sanoa jotain järkevääkin maallistuvalle kirkon väelle. Puhdasta laskemointia.
Samaa mieltä, puhutaan vähän sinnepäin ympäripyöreästi. Hajutona ja mautona. Pitää ottaa kantaa mutta ei uskalleta ottaa kantaa. Saa siinä tosiaanki laskelmoida sanomisiaan.
"Ristiinnaulitsemisten lisäksi samalla seudulla on järjestetty itseään kurittavien fanaatikkojen marsseja, joissa osanottajat ruoskivat selkänsä verille."
Itsensä ruoskiminen oli yleistä pimeällä keskiajalla. Varsinkin ruttoepidemian iskiessä. Ruttoa pidettiin rangaistuksena ihmisten synneistä, kun ei tiedetty vielä bakteereista eikä viruksista.