Kevyt kuorma-auto - miksi ihmeessä?

Blazeristi

Mikä siinä on, että nämä Tahoet, Silveradot, Ramit yms. on aina rekisteröity kevyiksi kuorma-autoiksi. Nehän eivät painakaan lähellekään 3,5 tonnia, joten ne menisivät henkilöauton kilpiin niin että heilahtaa, mutta ei. Aina ovat kevyitä kuorma-autoja. Ja jos ne olisivat henkilöautoja, niin kuka vain saisi ajaa, saisi mennä rajoitusten mukaan ja saisi olla myös jatko-ohjaamon takapenkki käytössä.
Mutta miksi, miksi, ne on aina rekisteröity kevyiksi kuorma-autoiksi.

9

4896

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+2

      Kokonaispaino ratkaisee, ei oma paino.

    • se syy

      Autoverotus...

    • El Pollo del Muerta

      Chevrolet Tahoe / GMC Yukon 1992-99, GMT 400 alustalla: 3-ovisen omapaino 2000 kg, 5/6-ovisen omapaino 2500 kg. Tuskin yli 1000 kg kantavuutta. Saksassa myynnissä 5-paikkaisena SUV 7 Geländewagen, eli menee meilläkin henkilöautona.

      Chevrolet Tahoe, Suburban 2000-2006, GMT 800 alustalla: tehtiin 1/2-ton truck 1500 versiona, ja on kokonaispainoltaan henkilöauto.

      Samat mallit 2007- tähän asti GMT 900 alustalla: myynnissä Euroopassa 5 / 7 istuinpaikkaisena.

      Chevrolet Silverado / Gmc Sierra sekä aiemmat C/K pick-up truck versiot. Näitä on valmistettu 1/2-ton (1500) versioina, myös miehistöohjaamolla.

      Tämä sama koskee myös Dodge Ram ja Ford F-sarjan truckeja. 1500 eli 1/2-ton truck jää kokonaispainoltaan alle 3,5 tonnin, myös miehistöohjaamolla.

      Näitä puolitonnisia ei vain kauheasti taida olla Suomen markkinoilla, koska verotussyistä on ollut edukkaampaa ostaa 3/4-ton (2500) tai 1-ton (3500) versio. Saksanmaalla kyllä löytyy joka lähtöön, penkeillä tai lavalla, bensa, flexi tai kaasu, valinta on vapaa.

    • mopar99

      kuorma-autona ei autoveroa eikä järjettömän isoa diesel veroa ja 500e:lla saa kortin ajettua.12 tuntia teoriaa ja muutama ajokerta. Helppo homma. Vuoden verol maksettu kortti. Mut varmaa kohta rupeavat verottaa näitäki niinkuin asuntoautoja ettei kellää oo vara ostaa. Suomi on harmaiden toyotien paratiisi ja muilla ajavia rangaistaan.

      • näkeehän sen

        Tottakai ovat kuorma-autoja, olisivat järkyttävän ruman näköisiä henkilöautoina.


      • 3,14x

        Jos hankkii tuollaisen henkilöauton sijaan, niin mites kun huomio soppakulut, saako kertoa piillä keskikokoisen h.auton kulutuksen?


    • El Pollo del Muerta

      Kulutukseen vaikuttaa aika monta muuttujaa, mm. renkaiden kuviointi, vetotapa 2WD / 4WD, välityssuhde ym.
      Mutta tuommoisena hyvänä keskiarvona voi pitää maantiellä n. 12 - 15 l / 100 km bensiinimoottorilla, kaupungissa omasta ajotavasta riippuen 2-5 l enemmän.
      Diesel kone, esim. 6.5 TD vie 2500 Suburbania keskikulutuksella 12 l / 100 km.

      Näistä Vortec-moottoreisa on toki mahdollista tehdä Flexi Fuel muunnos tai ajaa E10 E85 seoksella.

    • Anonyymi

      No tottavitussa. Pieni dieselvero ja bensoissa 0. Ei käyttömaksua.

    • Anonyymi

      Alaknut kiinnostaa karu kuorkki ja en ole varusteiden perään. Huoleton ja ilo itse huoltaa suodatinta öljyjä ja rasvailla nippoja ja ruiskulla loput niin toimii. Bensa tai diesel kun ei saa 10000km täyteen vuodessa joten aivan sama 11 tai 18 litran kulutus kuitenkin kun en ihan avustusten varassa elä mutta varma laite pitää olla että töihin pääsee 24h.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1682
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      107
      869
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      634
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      608
    6. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      90
      606
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      536
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      520
    Aihe