Pakkoruotsin lyhyt mutta likainen historia!

-ahaa-

Ilmeisesti kansallisen sovun ja kielirauhan säilyttäminen on koettu Suomessa niin tärkeiksi asioiksi, että niiden vuoksi ollaan oltu valmiita muokkaamaan koko kansakunnan historiakäsitys tämän tavoitteen mukaiseksi.

Niinpä Suomessa opetetun historian mukaan suomalaiset eivät suinkaan joutuneet 1000-luvulta eteenpäin provosoimattoman raakalaismaisen valloitussodan kohteeksi, vaan historiankirjoista on saanut kuvan kansasta, joka on avosylin vastaanottanut maahamme lännestä saapuneet korkeamman kehitysasteen saavuttaneet läntiset kulttuurin lipunkantajat.


http://viivanalta.blogit.kauppalehti.fi/blog/11610/pakkoruotsin-lyhyt-historia

5

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4711

      Joku nokkela voi sanoa, että eihän sellaista maata kuin Suomi ollut olemassakaan silloin kun nämä valloittajat Suomeen tulivat. Mutta samalla voidaan sanoa, että ei ollut valtiota nimeltään Ruotsikaan olemassa vaan oli ryösteleviä rosvokoplia jotka tekivät tihutöitään. Vasta Kustaa Vaasan aikakaudella syntyi nykyinen Ruotsin valtio.
      Nämä rosvokoplat siis tulivat sen alkeellisen sivistyksensä kanssa Suomeen.

    • Huom!

      Perinteinen historiaesitys aiheesta muistuttaa Neuvostoliiton tulkintaa Itä-Euroopan "vapauttamisesta". ;)

      • beer drinking dane

        Niih eikös ne ruotsalaiset sano että kansankoti on nekkulan ihanteellisin muoto. Samaa sanoo ämmä isoäitee Pohjanmualta joka viimeksi eilen taisi palstalla riehua.


    • Pakkoruotsin vielä lyhyempi historia:

      Ruotsia opiskeltiin ennen vain keskikoulussa ja sitä ylemmissä oppilaitoksissa. Kaikkien suomalaisten koululaisten ruotsipakko alkoi peruskoulun tulon myötä 1972-1978.

      "Nicolle ei opeteta suomea, koska se on muista kielistä pois."

      -Keijo Rosberg poikansa synnyttyä

      • hist poltcv cosm jus

        Jaah joko te siellä Jomalan inteligentsiassa olette nuuskan pössyttelyn lisäksi tehneet Keijosta ruotsinkielisen. Mitenkäs kun hänen sukujuurensa ovat Oulun alueella. Jos Ruotsissa syntyminen tekee ruotsalaiseksi niin ilmeisesti Lyly Rajala on ruotsalainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      16
      1741
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1712
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      307
      1361
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1092
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      132
      998
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      935
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      915
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe