Tutkimuksen mukaan pelkän peruskoulun varassa oleville kertyy 25 kertaa enemmän väkivaltarikoksia kuin lukion käyneille. Omaisuusrikoksissa ero on vielä selvempi: peruskoulupohjalta rikosten määrä on yli 200-kertainen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012040915426993_uu.shtml
Ilman tutkimusta voi sanoa että, kyllä rahaa olisi ollut tämänkin ongelman hoitoon.Mutta ensin pitää pelastaa kreikka.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012040915426993_uu.shtml
Ilman tutkimusta voi sanoa että, kyllä rahaa olisi ollut tämänkin ongelman hoitoon.Mutta ensin pitää pelastaa kreikka.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ja tunnetusti, tummempi-ihoiset eivät lukioon kovinkaan usein mene.
En usko että he lukiossa muutenkaan pärjäisivät kuin vaaleat kollegansa.
Tutkimusten mukaan lukion käyneet tekevät 200 kertaa vähemmän tuottavaa työtä ja saavat tästä hyvästä 25 kertaa enemmän palkkaa, saman tutkimuksen mukaan lukion käyneet aiheuttavat 200 000 kertaa suurempia vahinkoja työnantajilleen, näiden menetyksien takia muut joutuvat maksamaan 2 000 kertaa enemmän veroja, maksuja, palkkioita, lisäveroja, käyttömaksuja, korkoja, tukia, arvonlisäveroja, palomuurimaksuja, veron veroa, perintöveroa, 70% polttoaineveroa, lähdeveroa, lahjaveroa, jne
Lukion käyneet tekevät 20 000 kertaa enemmän talousrikoksia, kiinnijäämisprosentti näistä rikoksista on vain 0,0000002%, yhdestä talousrikoksesta saatu hyöty on 2 000 000 kertaa suurempi kuin tavallisen nakkivarkaan saama hyöty. Kokonaisuudessa, rikoksesta laskettu hyöty mukaan laskien, yksi lukiolainen tekee yhtä paljon vahinkoa yhteiskunnalle, kuin 200 000 tavallista rikollista.
" - Alustavaa näyttöä on, että aktivointitoimien piirissä olevilla olisi vähemmän rikoksia kuin passiivisen tuen piirissä olevilla, hän kertoo."
Syy ei voi olla se, että "aktivointi"-toimenpiteistä kieltäytyneet on 40% alennetun toimeentulotuen varassa suurilta osin?