Kepu eli Keskustapuolue on yhden asian liike- kerätä rahaa maalais-isännille, suurtilallisille, MTK:n eli maataloustuotajien Keskusliiton jäsenille. Koko puoluetta johdetaan MTK:sta, ja kaikki muu politiikka on vain tämän päätehtävän turvaamista. Toissijaisena tulee sitten Suomen itsenäisyyden ja maaseudun turvaaminen, jotka on edellytyksiä koko maaseudun olemassaololle. Viime vuodet on kokoomuksen kanssa vedetty maaseudun autioittamis-linjaa, jolla taataan halvalla metsät ja maat suuromistajille, kun tavallinen kansa on ajettu konkurssiin- tämäkin siis KEPUn politiikkaa.
Muistakaa tämä kuntavaaleissa. KEPU pettää aina.
Kepulla on ollut monia hyviä poliitikkoja, mutta se kai on osoitus Suomen maaseudun ihmisten fiksusta tasosta, ennemminkin kuin Kepun. Ja se ei kuuliu tähän nykytilanteeseen, jossa on rahavallan EU-tahot vaikuttamassa koko Suomessa. Nyt on EU-rahavalta keksinyt oman rahanlypsykoneen- EU:n, jolla lypsetään mm. Suomi pankkipelureiden tileille Sveitsin pankkiin?
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maaseutu/yhteenliittyminen-ei-ratkaise-kuntien-talousongelmia-1.11285
http://ohjelmat.yle.fi/suomiexpress/keskustele/laheta_keskusteluavaus/enta_jos_suomi_eroaisi_eu_sta
KEPU on Isäntien rahan-lypsykone
3
183
Vastaukset
- EU-maataloustuet
EUn maataloustuet:
http://europa.eu/legislation_summaries/agriculture/general_framework/l11089_fi.htm
Miksi muuten juuri tämä keskustelu poistettuin palstalta??? Porvarit sheriffeinä palstalla? - Hyvä myös muistaa
että Kokoomus ei ole tavallisen ihmisen puolue vaan Wahlroosien kaltaisille tarkoitettu kuten myös Arhinmäen lahtaripuolue.
- Paha MTK
Viljelijöiden määrä romahti, tuet nousivat!
Suomessa maaviljelijöiden määrä on parissa kymmenessä vuodessa romahtanut kymmenesosaan, mutta maataloustukien määrä on suhteellisesti jatkuvasti kasvanut. Joku tässä yhtälössä mättää todella pahasti.
Emme elä enää Kekkosen kaudella ja kuitenkin tukia lykätään viljelijöille ihan suunnattomia määriä. Suomen Kreikalle takaamat tukipaketit ovat pikkurahaa kansallisten maataloustukien rinnalla. Näitä kansallisia tukia maksetaan enemmän kuin EU-tukia, koska suomalaiset viljelijät ja etenkin MTK sitä halusivat.
Pääministeri Vanhanen oli kaikkien aikojen huonoin neuvottelija EU-pöydissä, koska hänen lähes kaikki aikansa meni kieliongelmien ratkomiseen ja tekstarien kirjoittamiseen.
Suomalaiset veronmaksajat hävisivät Vanhasen surkean neuvottelutaidon vuoksi satoja miljoonia, koska kansallisia tukia lisättiin saman verran kuin EU-tuissa hävittiin.
rahat ökyukoille.
Tuet perustuvat hehtaareihin,ei viljelijöiden määrään.
Ensin eri pakkosäännöillä ja hintapolitiikalla ajettiin pientilalliset ahdinkoon ja luopumaan tilastaan. Rahapiirit osti nämä ja MTK alkoi syöttämään rahaa. Miljoonan tukiaisilla voi vuosittain ostaa useita pikkutiloja ja tukirahat lisääntyy. Normaali kepulaisten ikiliikkuja.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10492887
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2633291Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell201819Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.241489- 811334
- 1371028
- 81974
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.61788Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86736Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.60658Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗50626