Suomessa maaviljelijöiden määrä on parissa kymmenessä vuodessa romahtanut kymmenesosaan, mutta maataloustukien määrä on suhteellisesti jatkuvasti kasvanut. Joku tässä yhtälössä mättää todella pahasti.
Emme elä enää Kekkosen kaudella ja kuitenkin tukia lykätään viljelijöille ihan suunnattomia määriä. Suomen Kreikalle takaamat tukipaketit ovat pikkurahaa kansallisten maataloustukien rinnalla. Näitä kansallisia tukia maksetaan enemmän kuin EU-tukia, koska suomalaiset viljelijät ja etenkin MTK sitä halusivat.
Pääministeri Vanhanen oli kaikkien aikojen huonoin neuvottelija EU-pöydissä, koska hänen lähes kaikki aikansa meni kieliongelmien ratkomiseen ja tekstarien kirjoittamiseen.
Suomalaiset veronmaksajat hävisivät Vanhasen surkean neuvottelutaidon vuoksi satoja miljoonia, koska kansallisia tukia lisättiin saman verran kuin EU-tuissa hävittiin.
Viljelijöiden määrä romahti, tuet nousivat!
14
104
Vastaukset
- rahat ökyukoille
Tuet perustuvat hehtaareihin,ei viljelijöiden määrään.
Ensin eri pakkosäännöillä ja hintapolitiikalla ajettiin pientilalliset ahdinkoon ja luopumaan tilastaan. Rahapiirit osti nämä ja MTK alkoi syöttämään rahaa. Miljoonan tukiaisilla voi vuosittain ostaa useita pikkutiloja ja tukirahat lisääntyy. Normaali kepulaisten ikiliikkuja.- Kuvauksesi
on kuvaus rikoksesta. Samaa hallitus on tavallaan tekemässä koko maalle?
- Suomennos:
Tämä on Rikollisen KonnaPuolueen sanelemaa EU-politiikkaa. monelta harvoille, kon kooko nykyhallituksemme motto, jota ajavat joka paikassa.
- Esimerkiksi
Björn Wahlroos, tuo "kaikenlaisten tuensaajien nitistäjä" nautiskelee itse muhkeita tukiaisia ökykartanonsa varjolla. Samaten monet muut kaltaisensa ökyporhot.
Maataloustuet menevät nykyään pääosin heidän taskuihinsa, ja tavalliset viljelijäperheet ajetaan ahdinkoon.- Tukea vaan lisää
Millä se Nalle oikeen tulee toimeen?
- Järjestäytynyt Rikol
90-luvun lamassa ajettiin mm. vähittäiskaupan kilpailu alas, ja tilalle astuivat S- ja K-ketjut. Nyt ajetaan pienet pois tiloiltaan, ja kunhan tarpeeksi suuri määrä maamme maatiloista ovat "oikeissa käsissä, kasvavat tilallisen saamat korvaukset elintarvikkeista "reilusti".
- Nääääiiiin
Järjestäytynyt Rikol kirjoitti:
90-luvun lamassa ajettiin mm. vähittäiskaupan kilpailu alas, ja tilalle astuivat S- ja K-ketjut. Nyt ajetaan pienet pois tiloiltaan, ja kunhan tarpeeksi suuri määrä maamme maatiloista ovat "oikeissa käsissä, kasvavat tilallisen saamat korvaukset elintarvikkeista "reilusti".
Äärioikeistolainen Kepu-keskustapuolue petti maseudun, ja siirsi omaisuudet rikkaille kartanoille. Kaupungeissa on asunnot jaeltu muunmaalaisille, työt samoin, tuet samoin, suomalaiset ovat alasakkaa äärioikeistohallitukselle, jonka EU on nimittänyt maahamme. Suomalaisille on rakennettu kaikki mahdollinen haitta elämään viime 10-15 ajan hallituksessa.
- juSSuph
Ei ole mitään EU:n omaa rahaa tai tukea ; ainoastaan meidän sen kautta kierrätettyä rahaa.
Etelä-Euroopan suotuisat maatalousmaat kahmaisevat leijonanosan tuista ,vaikka niiden pitäisi pärjätä lähes ilman.
Tänne pohjolaan sitä tukea pitäisi saada rutkasti enemmän , kun kerran olosuhteet ovat ankaramat..- Kyllä.
Kansalliset tuet pois vallan niin kuin ruotsissa ollaan jo tehty.
- Aivan ja tuottaja-
Kyllä. kirjoitti:
Kansalliset tuet pois vallan niin kuin ruotsissa ollaan jo tehty.
hintaan 150 prosenttia lisää, niin se tekee kaupan kassalla 400 prosenttia.
- ertoweirotw
Aivan ja tuottaja- kirjoitti:
hintaan 150 prosenttia lisää, niin se tekee kaupan kassalla 400 prosenttia.
Kävikö ruotsissa niin vai?
- Ei mutta Suomessa
ertoweirotw kirjoitti:
Kävikö ruotsissa niin vai?
kävisi !
- pakkoliitokset
Ei mutta Suomessa kirjoitti:
kävisi !
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10576018
irti eurosta ensin, kuten ruotsi, norja ja tanskakin, joilla menee hyvin, koska saavat itse päättää omista asioistaan.
http://www.promerit.net/
http://ohjelmat.yle.fi/suomiexpress/keskustele/laheta_keskusteluavaus/enta_jos_suomi_eroaisi_eu_sta
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/maaseutu/yhteenliittyminen-ei-ratkaise-kuntien-talousongelmia-1.11285
http://khiforum.fi/tapahtumailmoitukset/kuntauudistuksen-laki-ela-ja-anna-toisten-kuolla/
kunta uudistus kunta uudistus pakko liitos pakkoliitos liitokset uudistukset kehitys uudistuminen uusi talousjärjestelmä
- Nalle on jo
kertonut mielipiteensä mistä tulee menoja karsia että talous saadaan kuntoon ja Nallen mielestä on karsittava vähävaraisten saamasta tuesta ja Urpilainen on tehnyt juuri kuten on käsketty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454980Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481089- 131033
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17987Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy75940Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella8897Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2832Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah55742Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27713