Mutta liian vähän on maailmassa Marie Curieita ja Einsteinin vaimoja, jotka muuttivat maailman!
http://ohohupsis.puheenvuoro.uusisuomi.fi/102588-voi-järki-kun-olet-niin-köyhä
Kyllä naisetkin osaavat kirjoittaa hyvin!
1
83
Vastaukset
- tässä se on!
Voi järki, kun olet niin köyhä
9.4.2012 11:00 Helena Eronen106 kommenttiailmoita asiaton viesti
.
Ensiksi ajattelin kirjoittaa kirjoituksen siitä, kuinka gallupit ja kyselyt ovat vähän ristiriitaisia hallituksen suosion ja hallituspuolueiden kannatuksen suhteen. Kuitenkin nerokkaita ajatuksiani taustoittaessa törmäsin mielenkiintoiseen juttuun.
7.4. uutisoi Iltalehti otsikolla ”kansa antoi arvosanan Kataisen hallitukselle”. Ns. kansalaiset olivat siis antaneet kouluarvosanoja ministereille ja sitten siitä oli tehty Iltalehteen Jussi Lähteen kommentoimana juttu, jota muutama muukin lehti näytti sitten uutisena käyttävän.
Eipä siinä, mielenkiintoinen juttu, mutta Nelosen uutinen paljastaa jotain sellaista, mikä vie melko näpsäkästi pohjan koko uutiselta:
”Iltalehden kysely tehtiin maalis-huhtikuun taitteessa. Think if Laboratories Oy:n toteuttamaan nettikyselyyn vastasi yli 4 000 henkilöä. Täysi-ikäiset nettipanelistit rekrytoitiin sähköpostilla Iltalehden verkkopalvelun käyttäjistä.”
Ken on esimerkiksi Iltalehden nettikeskusteluihin joskus tutustunut, tietää mitä tarkoitan.
Miettikääs, jos vaikkapa Huusko nyt ajattelisi, että teetetäänpäs oma gallup puoluekannatuksesta tai hallituksen suosiosta ja tilaisi tuon tutkimuksen Höpö Oy:ltä. Höpö Oy sitten miettisi, että mistäs porukkaa vastaamaan ja keksisi, että kas, Uudella Suomellahan on jo valmiiksi blogipalveluun kirjautuneet käyttäjät, joita on varmaankin tarvittava määrä uskottavan kyselytutkimuksen tekemiseksi.
Millaisen kuvittelisitte lopputuloksen olevan?
Huusko saisi lööpin. ”Perussuomalaisten kannatus kasvanut räjähdysmäisesti - 80% suomalaisista äänestäisi Perussuomalaisia, jos vaalit pidettäisiin nyt!”, kiljuisi Huuskon uutinen. Virhemarginaali olisi varmastikin jotain 2 prosenttiyksikköä suuntaan taikka toiseen.
Sitten tuosta uskomattomasta galluptuloksesta tekisi uutisia myöskin Aamulehti ja Iltasanomat, ehkä jopa Hesari. Päiviteltäisiin, että mikä on suomalaisiin mennyt, kun moisia natseja kannattavat ja päivystävät dosentit selittäisivät Ylen nannatuksessa tuloksia ja niiden taustoja ja seuraamuksia.
Ehkäpä joku äänestäjäkin saattaisi uutisen luettuaan todeta, että juu, kyllähän se SDP on ollut ihan hyvä, mutta taidanpa jatkossa kannattaa Perussuomalaisia, kun kerran muutkin.
Näinhän tämä menee. Gallupeja tehtaillaan, niiden tuloksia uutisoidaan ihmiskunnan syvimpänä totuutena, vaikka kyselytutkimuksen tausta voi olla mitä tahansa, ja tulokset vaikuttavat aivan tasan ja tarkkaan myöskin äänestäjiin, vaikka mitä muuten väitettäisiin. Ihminen on laumasielu ja gallupit ovat nerokas tapa iskeä tuohon inhimilliseen heikkouteen.
Kysymys kuuluukin, kuinka luotettavana voi pitää esimerkiksi Iltalehden verkkopalvelun käyttäjien parissa tehtyä kyselytutkimusta? Tai kokoomuspoliitikon omistaman firman tekemää gallupia? Ja koska välttämättä suuri osa suomalaisista ei välttämättä ymmärrä tätä kuviota tai ei ajattele asiaa sen kummemmin, niin kuinka reilua on nostaa näitä galluptutkimuksia uutisissa niin voimakkaasti esiin ja mikä itse asiassa on niiden tarkoitus?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial201781Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1541776Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3241450Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221118Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2091112- 1401089
- 285985
- 11965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4959Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49908