Yksi tarina

Enriko

Isäni kuoli taannoin. Hän eli viimeiset viikkonsa sairaalassa. Itsenäisyyspäivänä pappi kävi toimittamassa siunauksen, koska näytti että hän ei ehkä elä seuraavaan päivään. Pappi sanoi, ettei kukaan voi tietää kuinka paljon meillä on päiviä jäljellä. Veljeni oli siellä. Hänen täytyi lähteä, mutta minä jäin sinne yöksi.

Isäni oli osittain tietämätön tästä maailmasta, mutta katsoimme illalla itsenäisyyspäivän vastaanottoa. En tiedä ymmärsikö hän siitä mitään.

Iltamyöhällä huoneeseen alkoi levitä kalmanhaju. Nukuin siinä samassa huoneessa yön uskoen että aamulla isä on poissa. Aamuvarhaisella herättyäni totesin että kalmanhaju oli poissa.

Kumpikin meistä oli vielä elossa ja hoitaja sanoi tullessaan että "Täällä sitä nukutaan kuin lapset."

Sairaalasta lähtiessäni kävin WC:ssä ja siinä istuessani huomasin kaakelien saumoissa ristin muotoisen kuvion. Sen vasen ja yläsakara olivat poikki. Risti hävisi silmieni edessä aivan hetkessä.

Minulle oli heti selvää että isä oli käynyt rajalla, hänelle oli näytetty hänen elämänsä ja hän oli saanut syntinsä anteeksi. Pois pyyhitty rikkinäinen risti oli siitä merkkinä.

Ajoin kotiin ja riisuutuessani huomasin että alusvaatteissanikin oli vielä kalman haju. Isä kuoli sitten viikon lopulla.

Silloin aamuvarhaisella ajattelin että voi ei, vielä yksi pitkän pitkä päivä edessä.. Eihän tämä ole enää ihmisarvoista elämää. Jos ottaisi tyynyn tuosta ja painaisi hänen kasvoilleen...

1

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aikamme on Herran kä

      Onpa lohdullista ettäs inua vahvistettiin näin tuon ristin kautta. Kun aika tuli täyteen niin isä sitten lopullisesti jätti tämän ajan. Hyvä että et alkanut tekemään mitänn sen tyynyn kanssa. Kyllä Jumala tietää paremmin meidän viimeisen hetkemme ja lätöajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4098
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe